Obce dostanou od ministerstva manuál, aby se mohly účinněji bránit proti extremistům. Ilustrační foto.

Obce dostanou od ministerstva manuál, aby se mohly účinněji bránit proti extremistům. Ilustrační foto. | foto: ČTK

Ministerstvo posílá obcím manuál, jak zatočit s extremisty

  • 34
Ministerstvo vnitra zveřejnilo manuál, který má obcím pomoci bojovat s extremismem. Kromě rizikových dat, kdy si neonacisté připomínají osmatřicet nejrůznějších výročí, obsahuje i rady, jak zabránit jejich shromážděním, i odkazy na soudní rozhodnutí, která se týkala pochodů extremistů.

Den památky obětí holokaustu, kdy si lidé připomínají hromadné vyvražďování v nacistických koncentrácích, připadá každý rok na 27. leden. Pravicoví radikálové jsou však na tento den schopni svolat demonstraci na téma Legalizace trestu smrti. Právě to se stalo před třemi roky ve Vratimově na severní Moravě.

Lednové datum je zároveň jedním z termínů, které ministerstvo vnitra označuje za "rizikové", protože se neonacisté během nich snaží pořádat své demonstrace.

NEBEZPEČNÉ DNY

Výročí, která slaví neonacisté

30. ledna – v roce 1933 se stal Adolf Hitler říšským kancléřem
29. března – v Polné byla v roce 1899 zavražděna Anežka Hrůzová, což spustilo protižidovské
pogromy
20. dubna – narozeniny A. Hitlera
30. června – výročí "noci
dlouhých nožů"
17. srpna – výročí smrti Rudolfa Hesse, pohlavára Třetí říše
24. září – výročí smrti Iana Stuarta, kultovní postavy neonacistického hnutí
9. listopadu – výročí pokusu NSDAP o puč v roce 1923

Během roku je takových dní osmatřicet a ministerstvo na ně upozorňuje ve svém novém manuálu.

Návod má pomoci obcím, jak postupovat při posuzování žádostí pravicových extremistů, kteří v Česku pořádají stále více svých veřejných setkání.

"Manuál by měl starostům a městským úředníkům poradit, jak se chovat, když jim nějaké podezřelé hnutí nahlásí, že u nich chce pořádat pochod," řekl ministr vnitra Martin Pecina. "Obsahuje také rady, jak se mohou obce bránit nebo kde hledat potřebné informace na internetu," doplnil.

Dívejte se na YouTube

Návod například úředníkům, kteří mají povolování veřejných shromáždění na starosti, radí, aby se víc zajímali, kdo pochod organizuje. Zároveň by měli sledovat, jak spolu může souviset důvod ohlášeného setkání a místo, kde se má odehrát. Neonacisté jsou totiž schopni pořádat "protest proti válce", a přitom demonstrativně pochodovat s pochodněmi kolem židovské synagogy.

"Účel shromáždění je třeba posuzovat v jeho celkovém kontextu historických a společenských souvislostí," uvádí se v manuálu. Vedení resortu dnes zdůraznilo, že důležitý je skutečný účel pochodu a ne jenom to, jak je nahlášen.

Měli by se ale také zajímat, jak se organizátoři prezentují na veřejnosti. K tomu by mohli například využít server YouTube s uloženými videonahrávkami. Právě extremisté ho často používají k vlastní propagaci.

Regionálním politikům se novinka líbí a říkají, že by jim mohla skutečně pomoci. "Důležité pro nás je, že návod obsahuje odkazy na soudní rozhodnutí, která se povolování různých pochodů týkala," řekl primátor Ústí nad Labem Jan Kubata.

Právě v Ústí se neonacisté sešli letos v polovině dubna a úředníci se jejich sraz marně snažili zakázat.

Tento týden zároveň poslanci podpořili novelu, která dává městům více času na posouzení žádostí o jakékoliv shromáždění. Dosud to byly tři kalendářní dny a často se stávalo, že neonacisté svou akci nahlásili ve čtvrtek odpoledne. Úředníci tedy měli na posouzení reálně jen jeden pracovní den. Nově budou mít hned tři.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video