Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo plánuje snížit platové tarify lékařů, odboráři jsou připraveni stávkovat

  • 145
Ministerstvo práce a sociálních věcí před několika dny navrhlo, aby se změnilo odměňování zdravotníků a tarify se snížily o deset procent. Zdravotníci a lékaři by měli větší odměny dostávat podle uvážení nadřízeného. Proti návrhu silně protestují odboráři. Podle ministra zdravotnictví Hegera však platy lékařů ovlivní spíše škrty na ministerstvu, než tarify.

Odboráři proti navrhované novince z ministerstva práce a sociálních věcí protestují a bojí se, že návrhy, které mají měnit odměňování zdravotníků a snížit tarify pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách, donutí lékaře odejít do zahraničí nebo na soukromé kliniky a zhorší kvalitu péče. S ministerstvem práce i ministerstvem zdravotnictví chtějí jednat. Pokud se nedohodnou, plánují stávkovou pohotovost.

"Stávková pohotovost by ovšem nastala až po neúspěšných jednáních s oběma ministerstvy," prohlásila místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Podle odborů se nemůže jen škrtat, namísto plošného šetření navrhují jako řešení sociální dialog a úspory pokrýt z vnitřních rezerv.

Tarify by se podle ministerstva práce měly snížit o deset procent, podle odborářů však bude praktický dopad mnohem drsnější. V první, takzvané tvrdé variantě je podle výpočtu odborů snížení platových tarifů až o 40 procent, ve druhé, měkčí, může snížení činit 10, 20, ale v sociálních službách třeba i 33 procent.

Snížení platů nejzkušenějších sester může představovat až 9 600 korun měsíčně, uvedla Žitníková. Až o 12 tisíc korun by podle tvrdšího návrhu přišli i někteří lékaři s nejdelší praxí.

Platy ohrozí škrty, ne tarify

Ministr zdravotnictví odpoledne na obavy odborů reagoval. Platy lékařů podle něj neohrozí snížení tarifů, jako spíš očekávaný propad zdravotních rozpočtů.

"Navrhované změny tarifních tabulek nejsou hlavní problém, uvolnil by se prostor pro jiné složky mezd," řekl Heger.

"Analýzy, které ministerstvo má, ukazují, že výše platů ve zdravotnictví je závislá na hospodaření nemocnic a platbách pojišťoven. Tabulky nehrají prakticky žádnou nebo nulovou roli," podotkl ministr.

Resort chce podle ministra s odbory držet sociální smír. Platy ve zdravotnictví podle Hegera nevycházejí z tabulek už řadu let. Jsou naopak výsledkem kolektivního vyjednávání. "Platová úroveň ve zdravotnických zařízeních není dána jen tarify, ale i odměnami a osobním ohodnocením," zdůraznil Heger. Doplnil, že u lékařů tvoří jiné složky platu než tarif asi polovinu mzdy.

Heger uznal, že nízké platy ve zdravotnictví jsou problém, a dodal, že reakce odborářů ministerstvo vnímá a chápe. Omezení nebo odstranění růstu základního platu podle let praxe by však podle Hegera prý pomohlo mladým lékařům. Mohli by být lépe oceněni. Jejich případný odliv do zahraničí prý nebude tak strašný, jak odhadují odbory či Česká lékařská komora.

S ministrem Hegerem se odbory mají sejít 6. září, do 13. září by se pak měly sejít s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video