Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Ministerstvo odmítlo platit penále za dotaci na povodně, když nepršelo

  • 6
Huntířov na Děčínsku neuspěl se žádostí, aby stát platil za podvod bývalého starosty. Současné vedení Huntířova žádalo ministerstvo pro místní rozvoj, aby za obec uhradilo více než pětimilionové penále. Huntířov ho dostal za podvodné získání dotace na likvidaci povodňových škod z doby, kdy v obci ani nepršelo.

"Žádost jsme zamítli," konstatoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Podvod souvisí s jarními povodněmi v roce 2006, kdy stát vyhlásil v celém Ústeckém kraji stav nouze, a obce tak mohly žádat o peníze na odstranění škod. Tehdejší starosta Huntířova Josef Záruba přistoupil na nabídku podnikatele Petra Matouška, který s povodňovými dotacemi podváděl i jinde, a požádal o dotaci na odbahnění dvou rybníků a opravy silnic.

Ministerstvo pro místní rozvoj do Huntířova poslalo 5,467 milionů korun a zakázku získal Matoušek, který navíc v dokumentaci například nadsadil parametry silnic, aby byla oprava dražší.

Kontroloři poté zjistili, že odvedená práce neodpovídá fakturám. Jejich zjištění korunovala zpráva meteorologického ústavu, podle které byly v Huntířově v době povodní jen minimální srážky.

Starosta Záruba dostal za podvod u soudu dvouletou podmínku a podnikatel Matoušek čtyři roky vězení, které mu potvrdil i odvolací soud (rozsudek zde). Finanční úřad pak Huntířovu nařídil celou dotaci vrátit a navíc uhradit penále ve stejné výši.

Ministerstvo mělo žádost lépe zkontrolovat, tvrdí obec

Obec s desetimilionovým ročním rozpočtem nyní odvádí 200 tisíc korun měsíčně. Tvrdí však, že penále by mělo zaplatit ministerstvo, které podvod včas neodhalilo.

"Podle našeho názoru nepostupovalo ministerstvo při posuzování žádostí o dotace s potřebnou péčí. Pokud by je dostatečně pečlivě prověřilo, nemohlo by jim vyhovět. Dotace by nebyla poskytnuta, tím by ani nevznikl důvod k placení odvodu do státního rozpočtu a zejména by nevznikl důvod k placení penále," uvedla starostka Renata Fajáková.

Ministerstvo však nyní odpovědělo, že při posuzování žádosti exstarosty o dotaci postupovalo v souladu s platnými předpisy, žádných chyb se nedopustilo, a tudíž není odpovědné ani za penále uložené obci.

"Při posuzování a schvalování žádosti ministerstvo neshledalo v jednotlivých dokladech žádné nedostatky, akceptovalo podané informace, považovalo je za pravdivé a nemělo indicie k jejich zpochybnění," stojí mimo jiné ve verdiktu, který má MF DNES k dispozici.

Ministerští úředníci své vyjádření zakončili vzkazem, jak žádost o úhradu penále vnímají. "Máme za to, že takovýto váš požadavek je zcela v rozporu s dobrými mravy," píše se v rozhodnutí ministerstva.

Zastupitelstvo projedná, co dál

Starostka Fajáková na rozhodnutí ministerstva pro MF DNES reagovala zdrženlivě.

"Rozhodnutí tu mám dva dny a ani zastupitelé s tím nejsou seznámeni. Přijde mi neseriózní vůči zastupitelům, abych šířila něco, co oni ještě nevědí. Nejprve to chci projednat se zastupiteli," uvedla v pátek starostka.

Vedení obce má ještě šanci vymáhat škodu po exstarostovi Zárubovi a podnikateli Matouškovi. Starostka Fajáková tuto možnost už dříve připustila, ačkoliv více se spoléhala na peníze od ministerstva.

"Vzniklou škodu obec nebude uplatňovat jen po ministerstvu pro místní rozvoj, ale také samozřejmě po pachatelích dotačního podvodu. Tam je však třeba počítat s tím, že reálné uhrazovací možnosti těchto pachatelů budou jen omezené," uvedla starostka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video