Podle nových předpisů by tito modeláři porušovali zákon. Při vzletu nesmí nikdo kromě pilota stát blíž než 50 metrů od modelu.

Podle nových předpisů by tito modeláři porušovali zákon. Při vzletu nesmí nikdo kromě pilota stát blíž než 50 metrů od modelu. | foto: Radek Miča, MF DNES

Ministerstvo odložilo absurdně přísný zákon proti modelářům

  • 128
Ministerstvo dopravy by novým nařízením možná zničilo letecké modelářství v Česku. Modely nad 7 kg by se totiž nesměly přiblížit člověku na 100 metrů a letadélka měla být pojištěna na způsobení milionových škod. Po protestech modelářů dnes ministerstvo bezpečnostní opatření odložilo.

Nová bezpečnostní opatření o bezpilotních letadlech měla platit od 19. června. Úředníci při nich vycházeli z nařízení Evropského parlamentu a Rady. Tam jsou z přísných podmínek vyňata bezpilotní letadla do 150 kg, tedy i letecké modely. České ministerstvo limit zrušilo, takže omezení platí i pro papírové letadlo z hračkářství.

Mezi modeláři to okamžitě vyvolalo zděšení. "Já tomu nemůžu uvěřit, tam není žádný spodní omezení váhy, bezpilotnímu prostředku podle tohoto opatření odpovídá moje helikoptéra, co s ní lítám v kanclu," napsal jeden z nich na modelářské fórum.

Ministerstvo zcela pochopitelně nařizovalo, že modeláři nesmí létat v blízkosti letišť, nadzemních komunikačních sítí a podobně. Mimo to se ale modely nad 7 kilogramů podle opatření nesmí "přiblížit k jakékoliv osobě .. na horizontální vzdálenost menší než 100 m."

To by výrazně omezilo a možná i ukončilo modelářské akce. "Hranici 7 kilo dnes přesahuje tak 80 procent modelů," informoval iDNES.cz Miroslav Šupka z firmy AMT Model.

Druhou věcí je vysoké pojistné. Letadélka do 7 kilogramů měla být povinně pojištěna na způsobení škody za jeden milion. Modely mezi 7 a 20 kilogramy dokonce do tří milionů.

. Zákon popírá sám sebe, upozorňují modeláři

Modeláři upozorňují i na to, že nové nařízení ani nemůže platit. Říká se v něm totiž, že při nedodržení modelář ohrozí bezpečnost podle zákona o civilním letectví č. 49/1997 Sb. Podle tohoto zákona se ale:

1. "Civilním letectvím rozumí letecké činnosti provozované v České republice civilními letadly..."

2. "... Pro účely tohoto zákona se nepovažuje za letadlo model letadla, jehož maximální vzletová hmotnost nepřesahuje 20 kg."

Například desetikilový model tak nemůže podle modelářů bezpečnost letectví vůbec porušovat, protože se na něj zákon vůbec nevztahuje.

Ministerstvo nespokojeným modelářům ustoupilo
Ministerstvo dopravy nakonec dalo nespokojeným modelářům částečně za pravdu. "Právě se vracíme z jednání na ministerstvu. To opatření se odsouvá," řekl odpoledne iDNES.cz Miroslav Navrátil z Českého svazu modelářů.

Potvrdil to i Zdeněk Jelínek z odboru letectví ministerstva dopravy. Podle něj znovu zasedne pracovní skupina, která přísné nařízení připravila.

Jednat se bude hlavně o váhových limitech a vzdálenostech bezpečného průletu. Vysoké pojistné svazu modelářů tolik nevadí. Jeho letecké akce jsou totiž podle Navrátila pojištěné na více než 3 miliony, které požaduje norma.

Nařízení EU jsme zpřísnili naschvál, říká ministerstvo
Ministerstvo dopravy ale smysl přísného nařízení hájí. Vyřazení spodního limitu 150 kilogramů podle Zdeňka Jelínka nebyl omyl, ale záměrné zpřísnění norem EU.

"Členské státy si to měly zregulovat," říká Jelínek. "Hranice mezi bezpilotními prostředky a modely se stírá. Bezpilotní prostředky mohou vážit 8 kilogramů a modely desítky kilogramů. Definice modelu neexistuje," vysvětluje, proč se nařízení vztahovalo i na modelářství.

Jelínek dále poukazuje na to, že při tvorbě nařízení se ministerstvo snažilo modeláře kontaktovat, ale neuspělo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video