Ministerstvo nabádá turisty v Černé Hoře k opatrnosti

Ministerstvo zahraničí doporučuje českým turistům, aby kvůli napjaté situaci v Černé Hoře zvážili cesty do této oblasti. Svůj apel směřuje hlavně k indiviuálním turistům. Resort radí vyhnout se zejména pohraničnímu pásmu s Kosovem a Albánií a místům blízkým vojenským objektům v Černé Hoře.
Černohorci přitom ještě na jaře doufali, že je se vrátí zlaté časy, kdy bohatí turisté z Británie a Německa utráceli v Budvě, Petrovaci, Kotoru a na Svatém Stefanu tisíce a přinášeli krásné, ale maličké a jinak chudé zemi prosperitu a bohatství.

Černá Hora je stále ještě součástí Jugoslávské federace. Platí zde stejné vízové podmínky jako v případě Jugoslávie, pokud do Černé Hory přijíždí turisté ze Srbska. Pokud ovšem cestují z Chorvatska nebo z Itálie, tak vízum občané České republiky nepotřebují.

Turistika Černé Hory skomírá kvůli válečnému konfliktu v bývalého Jugoslávii už deset let. Země přitom má jedno z nejhezčích pobřeží celého Jadranu.

Napětí mezi jugoslávskými federálními orgány a Černou Horou způsobilo rozhodnutí představitelů černohorské vládní koalice nezúčastnit se 24. září voleb nového jugoslávského prezidenta a parlamentu.
Politické třenice mezi Černou Horou a Srbskem se promítají do vztahů mezi jugoslávskou armádou, jež je loajální prezidentovi Slobodanu Miloševičovi, a černohorskou policií, která je údajně věrná "prozápadnímu" černohorskému prezidentovi Milovi Djukanovičovi.

V Budvě pamatují poslední velkou sezonu v roce 1987. Tehdy republiku navštívilo na půl milionu zahraničních turistů. Ještě v roce 1990 jich bylo 350 000, pak však přišla válka ve Slovinsku, poté v Chorvatsku, v Bosně a nakonec loni v Kosovu.

"Můžeme nabídnout čisté pláže, výborné klima, bohatou vegetaci, hornaté vnitrozemí, pohostinnost, navíc nejsme a nikdy nechceme být turistickou továrnou," vychvaloval v dubnu možnosti republiky ministr turistiky Vladimir Mitrovič.

Zub času však po deseti letech, kdy nebyly peníze na obnovu turistických zařízení, udělal své. Sem tam opadávají kachlíčky, mnohde by to potřebovalo vymalovat. I když pobřeží, stejně jako celá Černá Hora, nikdy nebylo přímo zasaženo válkou, potřebuje milionové investice do rekonstrukce a rozvoje.

A zahraniční investory přesvědčí jen tisíce turistů. A turisté zase nepřijedou, pokud nebudou mít jistotu, že jdou do politicky stabilní, klidné země. "Je to začarovaný kruh, který se pokoušíme rozetnout," přiznal šéf Národní turistické organizace Černé Hory Velibor Zolak.

iGLOBE: Informace o Černé Hoře

"Za méně peněz trochu méně komfortu, ale volnější pláže a srdeční a přátelští hostitelé," dala by se shrnout nynější strategie. Ale problémů je spousta. Například peníze, které jdou do turistického průmyslu, nejsou vždy čisté. U Budvy kupříkladu koupil jeden ostrov Srb Džodževič, blízký spolupracovník Miloševičovy ženy Mirjany. Černohorské úřady to nevidí rády, snaží se mu komplikovat život, a tak se projekt výstavby na ostrově vleče.

Mapa Černé Hory


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video