Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek) | foto: ZZSHK

Letecká záchranka bude zajištěna i přes rozhodnutí úřadu, tvrdí resort

  • 4
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že provoz letecké záchranné služby v Česku je pro příští rok zajištěn. Na čtyřech z deseti základen ji zajistí policie nebo armáda. Na zbývajících šest míst je podepsáno pět smluv. Pro poslední ústeckou základnu Úřad na ochranu hospodářské soutěže zatím zakázal smlouvu podepsat. Provoz zde případně zajistí policejní vrtulníky.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Landa uvedl, že pokud nebude smlouva podepsána, budou do Ústeckého kraje létat policejní vrtulníky z Prahy. „Je to vzdušnou čarou 68 kilometrů. Už nyní tam tyto vrtulníky létají v noci, protože stroje ústecké základny nemají potřebné vybavení pro noční lety,“ řekl Landa. Upozornil, že ve Zlíně zajišťuje leteckou záchranku stanice v Brně a vzdálenost je 77 kilometrů.

Další z náměstků Tom Philip uvedl, že důvodem, proč Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nepovolil podepsat smlouvu na provoz letecké záchranky v Ústeckém kraji pro příští rok, byla příliš nízká cena. Je to předběžné opatření, upozornili zástupci resortu (více o zákazu zde).

Účastníci tendru na provozování letecké záchranné služby neuváděli podle náměstka ministra zdravotnictví Radka Policara konečnou cenu, ale náklady na jednotlivé položky, jako jsou například náklady na palivo, provoz vrtulníků, jejich údržbu, piloty a podobně. „To jsme zkoumali. Měli jsme i znalecký posudek na ekonomiku letového provozu a nedospěli jsme k závěru, že by to byla cena mimořádně nízká či dumpingová,“ řekl Policar.

Tendr na Ústecku napadla česká soukromá společnost Delta System Air (DSA), která ve výběrovém řízení neuspěla. Vítězem se stala slovenská společnost Air Transport Europe (ATE). DSA podle ministerstva kritizovala například to, že vítězné firmě chybí nasmlouvaní piloti nebo že vrtulníky nemají potřebné vybavení.

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) ČTK řekl, že pro Ústecký kraj je životně důležité, aby letecká záchranná služba od nového roku fungovala. „Máme velkou obavu. Nevíme, co od nového roku bude. Reakce, že tady bude zasahovat vrtulník ministerstva vnitra, je sice hezká, ale bude sem létat vrtulník z Prahy, a ta vzdálenost je přeci jen velká. Nikdo nedokáže předpokládat, co to může přinést,“ řekl ČTK Bubeníček.

Ministerstvo zdravotnictví v březnu rozhodlo o změnách v zajištění letecké záchranné služby. Policie, která provozuje leteckou záchranku na území Prahy a Středočeského kraje, ji nově zajistí také v Brně. Armáda, která se o leteckou záchranku zatím starala v Plzeňském a Karlovarském kraji, nově přibere ještě jižní Čechy. V ostatních krajích byla vypsána výběrová řízení (více zde).

DSA nakonec zůstane od ledna 2017 v Libereckém a Královéhradeckém kraji. V Olomouci ji nahradí slovenská ATE, a stejně tomu mělo být i v Ústí nad Labem. Tendr o základny v Jihlavě a Ostravě vyhrála rakouská Helikopter Air Transport (HAT).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video