Ministr obrany Alexandr Vondra (1. září 2010)

Ministr obrany Alexandr Vondra (1. září 2010) | foto: Krumphanzl Michal, ČTK

Je to diskreditační kampaň, odmítá Vondra vinu za stamilionovou zakázku

  • 802
Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli zakázce z doby českého předsednictví EU. Firma Promopro údajně od státu získala bez soutěže 766 milionů, původní smlouva přitom neměla překročit 85 milionů. Zakázku přidělil tým vedený dnešním ministrem obrany Vondrou. Podle něj i premiéra Nečase za ni nese odpovědnost tehdejší šéf Úřadu vlády Novák.

Ministr Alexandr Vondra případ označil za diskreditační kampaň namířenou proti němu a ODS. Naznačil, kdo za ní může stát. Vše podle něj začalo v době, kdy se snažil "vyčistit" ministerstvo obrany a někteří lidé z vedení resortu, včetně náměstka Martina Bartáka, museli odejít. Právě Barták skončil na ministerstvu financí, které se obrátilo na policii.

Původní částka pro společnost Promopro za pronájem a obsluhu audiovizuální techniky na akcích spojených s českým předsednictvím neměla vystoupat nad 85 milionů korun. Společnost prý ale nakonec vyfakturovala Úřadu vlády 766 milionů.

Podle Vondry měl Úřad vlády dvě právní analýzy, které potvrzují, že smlouva byla v pořádku. Ke stejnému závěru prý došel i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Podle serveru Aktuálně.cz trestní oznámení nemíří na konkrétního člověka, ale týká se obecně lidí odpovědných za peníze spojené s českým předsednictvím. Vládní sekci pro české předsednictví vedl současný ministr obrany Vondra (ODS).

Deník Právo uvedl, že oznámení ministerstva financí směřuje jak na jednatele a současné vlastníky společnosti Promopro - manžele Jaroslava a Milenu Veselé, tak na dosud neurčené lidi, kteří tehdy zastupovali ČR při jednání s nimi. 

Zakázka byla udělena bez veřejné soutěže s odůvodněním, že Promopro má v požadované oblasti služeb exkluzivní postavení, které se ale nijak neprokazovalo.

Kalousek trestní oznámení nepopřel

Oznámení podal finanční a analytický útvar ministerstva, který se zabývá mimo jiné i praním špinavých peněz. Nebylo však podáno na základě veřejnosprávní kontroly, která je prováděna na Úřadu vlády. Tato kontrola není ještě ukončena.

Podnětem bylo podle Kalouska oznámení podle zákona proti praní špinavých peněz. Po něm prý probíhalo několikaměsíční šetření a útvar při něm zjistil tak závažné skutečnosti, že musel případ předat orgánům činným v trestním řízení.

"Je naprosto doložitelné, že tento proces nemohl být nijak ovlivněn žádným pokynem nadřízeného či účelovým výběrem kontrolovaných osob," uvedl Kalousek.

Promopro prý přesunulo velkou část plnění obří zakázky na jinou firmu. Přes 378 milionů prý přímo zaplatilo společnosti NWDC, která zakázku fakticky zajišťovala. Zhruba 147 milionů si nechalo, uvedl deník Právo.

"Jednatelé eseróčka, manželé Veselí, si z této částky přímo pro sebe převedli skoro 45 milionů korun," cituje Právo nejmenovaný zdroj informací.

Nečas viní Nováka, Novák Vondru

Premiér a předseda ODS Petr Nečas dnes uvedl, že odpovědnost za kauzu nese tehdejší šéf Úřadu vlády Jan Novák. "Ekonomický úsek, který zajišťoval tyto věci, nikdy nespadal do kompetence místopředsedy vlády, ale přímo pod vedoucího Úřadu vlády,“ prohlásil.

Stejně se vyjádřil i sám Vondra. "Osobně jsem žádné smlouvy nevyjednával ani nepodepisoval, s řadou jsem ani nebyl seznámen. To je případ i smlouvy s firmou Promopro," řekl Vondra. Podle něj si takovou pravomoc vyhradil právě Novák a jeho náměstkové.

Problém je ale v tom, že Novák zase svaluje vinu na Vondru. "Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem místopředsedou vlády Vondrou. V tomto konkrétním případě mě ujistil, že je rámcová smlouva s dodavatelem bezchybná. Neměl jsem důvod pochybovat o jeho slovu nebo o kompetentnosti spolupracovníků, které si vybral. A nemám důvod o tom pochybovat ani dnes. Věřím, že celá věc bude uspokojivě vysvětlena,“ sdělil Novák Právu.

Bývalý premiér a Vondrův spolustraník Mirek Topolánek míní, že jednoznačná odpovědnost za smlouvy padá na Vondrovu hlavu. "Alexandr Vondra byl jednoznačně odpovědný za přípravu smluv a vyjednávání s dodavateli. Vedoucí Úřadu vlády Jan novák to formálně podepisoval," řekl Lidovým novinám Topolánek. "Je opravdu naprosto nehorázné celou tuto záležitost házet na něj (Nováka)," dodal. Topolánek byl premiérem v době českého předsednictví EU.

Úřad vlády zaplatil na účet firmy Promopro 525 milionů, zbytek se řešil zápočty a dobropisy. Ačkoli původní limit 85 milionů byl mnohonásobně překročen, dodatky ke smlouvě prý nebyly uzavírány.

Například za technické zajištění neformálního lednového setkání ministrů spravedlnosti a vnitra EU v pražském Kongresovém centru vyfakturovalo Promopro Úřadu vlády přes 90 milionů. Dvoudenní technická pohotovost na telefonu stála údajně přes 600 tisíc korun.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video