Jízda na segway dostane jasná pravidla. Ilustrační foto | foto: Segway Praha.

Vozítka segway jsou "chodec", prosazuje ministerstvo do zákona

  • 212
Ministerstvo dopravy poprvé navrhne do zákona pravidla pro jízdu na vozítku segway, které člověk ovládá vestoje pohyby těla. Zákon je zatím rozpracovaný. Jízda na segwayi se bude pořád brát jako "chůze", což mimo jiné definitivně znamená, že lidé na vozítku smějí používat chodník.

Ministerstvo bralo segway jako "chodce" i doposud, ale nemělo to žádnou zákonnou oporu. Novela zákona mimo jiné znamená, že člověk může jet na vozítku s alkoholem v krvi, protože mu policista nemůže dát dýchnout. Na druhou stranu by to bylo přitěžující okolností, pokud by někoho srazil a zranil.

"Považovali jsme segway za chodce i doposud, ale nemělo to oporu v zákoně. Jinak by musel mít světlo, zvonek, ukazatel směru, abychom ho mohli brát jako vozidlo," říká Martin Novák z tiskového odboru ministerstva dopravy. 

Vozítko může způsobit zranění, protestují Pražané

Celá věc je sporná. Proti zákonu protestuje spolek Pro jedničku, který chce vozítka vykázat z pražských chodníků. V Praze se jezdí na segwayi nejvíce. Vozítko poháněné elektřinou často používají cestovní kanceláře, které na něm vozí turisty. Segway dokáže jet až dvacet kilometrů v hodině, což je běžná rychlost jízdního kola.

Co bude v zákoně

Paragraf 2 - vymezení základních pojmů – pod pojmem chodec spadají i osoby pohybující se na lyžích, kolečkových bruslích, skateboardu nebo osobním transportéru segway anebo jiném obdobném zařízení.
V paragrafu 53 - budou ještě rozvedeny povinnosti "chodce, který se pohybuje na technickém prostředku, který by mohl ohrozit provoz na chodníku". Jako ostatní chodci se tedy muset například pohybovat vlevo na kraji silnice, tam kde není chodník.

"Segway je fajn, ale rok od roku jich jezdí čím dál víc. Vždycky jede celá skupinka. Jezdí na tom ledaskdo, a ne každý to umí. Vozítka segway váží i 50 kilogramů a pokud je nekontrolovaně pustíte, mohou pokračovat v jízdě i sama a způsobit vážná zranění. Sama jsem viděla stařečka, který ze segwaye spadl. Určitě se shodneme, že segway a kolečkové brusle je úplně něco jiného," vysvětluje zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová , která je zároveň předsedkyní spolku Pro jedničku.

Stejná pravidla jako pro segway budou platit i pro in-line brusle nebo jednokolku či boty s kolečky, jak mluvčí připomenul. Tudíž i bruslaři na cyklostezce se, coby "chodci", mohou napít alkoholu bez obav, že je policisté budou pokutovat. Hlavně městští strážníci už k tomu občas měli tendenci.

Když chodci brání jízdě

Pražský průvodce jízdy na segwayi Alexandr Dorovský je rád, že dá zákon konečně jednoznačnou odpověď, kam segway patří. S turisty jezdí na vyjížďky téměř výhradně po chodníku, ale nelibost chodců zakouší každý den. Jednou se mu stalo, že chodci skupině na vozítkách úmyslně vstoupili do cesty, aby jí bránili v jízdě. Firmy provozující jízdu na vozítkách už podle něj také od magistrátu obdržely nezávazné instrukce, jak se mají chovat. "Třeba se máme držet spíše na okraji chodníku při zdi. Nesmíme na silnici," popisuje Dobrovský. Nehody se podle něj stanou, ale většinou je podle něj zaviní nepozornost chodců, když vozítku vběhnou do dráhy. "Průvodce vždycky jede první a když je tu nebezpečí, tak já jsem ten, kdo ho potká jako první," vysvětluje Dobrovský.

Za řídítka se v jím provázené skupině nesmí postavit podnapilý člověk, ale ani těhotná žena. Segway může jezdit i z kopce, a to do až do sklonu 40 stupňů, což je v centru Prahy skoro všude, až na některé cesty na Petříně.

Co země, to jiná regulace

Zastupitelstvo může pohyb segwaye po hlavním městě omezit vyhláškou a třeba osadit některé ulice značkami "zákaz vjezdu pro segwaye", reaguje mluvčí Novák na námitky Prahy.

Spor o segway

Turisté na nich jezdí pomalu, přesto chodcům vadí. Reportáž z pražských ulic.

Turisté na vozítkách Segway na Staroměstském náměstí v Praze. (Ilustrační

Klasnová nevylučuje, že se touto cestou vydá, ale pro jistotu až po komunálních volbách. "V Praze 1 nemůžeme vyhlášky tvořit, obrátíme se na magistrát. Nemusíme to úplně zakázat, ale třeba vymezit dostatečně široké ulice, kde se jezdit smí," uvedla zastupitelka Klasnová.

Evropské země regulují segwaye různě. V Dánsku pro ně platí stejná pravidla jako pro malé motocykly, takže se smí svézt jen člověk, který dovršil věk šestnácti let a přilba je povinná. Brzy k tomu přibude povinnost mít brzdy a světla jako součást povinné výbavy.

Podle analýzy Parlamentního institutu existuje dokonce jedna země, která fakticky zakazuje provoz segwayí, a to Velká Británie. V Německu platí zase rychlostní limit pro segwayisty - na chodníku smějí jet jen rychlostí pěší chůze,  na cyklostezce rychleji.

Na začátku března se turistům v Praze stala nehoda. Vozítko segway skončilo ve Vltavě:

6. března 2014

Patří vozítka segway na chodník, nebo na silnici?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. června 2014. Anketa je uzavřena.

Na silnici
Na silnici 1786
Na chodník
Na chodník 337

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video