Evropská unie.

Evropská unie. | foto: Evropská komise.

Poslali jsme do Bruselu nepravdivé informace, přiznalo ministerstvo

  • 84
Ministerstvo financí ve čtvrtek přiznalo, že poslalo Evropské komisi v kauze OKD "zavádějící, či dokonce nepravdivé informace", na základě kterým pak Brusel privatizaci posvětil. Je to zlom v případu. Ministerstvo totiž analyzuje, zda je možné iniciovat v Bruselu nové vyšetřování prodeje černouhelné firmy.

Radiožurnálu to řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. "Evropská komise v roce 2011 nijak nepřezkoumávala informace, které jako reakci k otázce privatizace OKD obdržela od České republiky. Nyní zjištěné skutečnosti ukazují, že tyto informace byly zavádějící, či dokonce nepravdivé," uvedl Zeman. Totéž zopakoval i reportérovi MF DNES.

Potvrzují se tak informace, které při rozsáhlém vyšetřování zjistila protikorupční policie. A které v posledních dnech zveřejnily MF DNES a server iDNES.cz.

Černouhelné doly prodala vláda Stanislava Grosse v roce 2004 za 4,1 miliardy korun. Protikorupční policie však zdokumentovala, že tehdejší ministerstvo financí vedené Bohuslavem Sobotkou, respektive podřízený Fond národního majetku, doly řádně neocenilo. Nenechalo ocenit řadu lukrativních dceřiných společností OKD v hodnotě mnoha miliard korun.

Obchod dvakrát prověřovala Evropská komise, která v roce 2011 konstatovala, že privatizační cena za OKD byla tržní. Potíž je ale v tom, že Komise při svém posuzování správnosti ceny vycházela z neúplných podkladů dodaných ministerstvem financí - vedeným tehdy Bohuslavem Sobotkou a později Eduardem Janotou.

Vládní roztržka pokračuje

"Evropská komise byla při rozhodování obelhána nepravdivými argumenty od České republiky," připomíná šéf sdružení Byty OKD Roman Macháček. Souhlasí s ním i zainteresovaní právníci a potvrzují to především důkazy, které při rozsáhlém vyšetřování nashromáždila česká policie. A nyní také ministerstvo financí.

Jenže tady nastává potíž. Odpovědnost za privatizaci OKD nese současný premiér Bohuslav Sobotka. A ministrem financí je Andrej Babiš (vlastník vydavatelství Mafra, tedy i deníku MF DNES a serveru iDNES.cz), který vede se Sobotkou ohledně OKD spor. Vládní roztržka tak pokračuje.

Ministerstvo financí dříve Bruselu tvrdilo, že cena za OKD byla v pořádku. MF DNES v minulých dnech zjistila, že ministerstvo dokonce dodalo v únoru 2006 pod hlavičkou "Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády" do Bruselu informace zpracované firmou Karbon Invest, která koupila OKD. Respektive jejími advokáty z AK Pokorný, Wagner & spol., pro něž dříve pracoval právě ministr Sobotka. Úřad tím vše pokryl.

Obchod hájil resort i pak - v roce 2010 na další odpovědi ministerstva financí pro EU spolupracoval znalec Rudolf Doucha, dnes obviněný, že státu podstrčil posudek na 46procentní podíl v OKD. Navíc jako přílohy zdůvodnění opět do Bruselu putovaly původní materiály z AK Pokorný, Wagner & spol. "Nejsem si vědom toho, že by některá z vlád poskytla (do Bruselu) nepravdivé nebo neúplné podklady," tvrdí přesto premiér Sobotka.

Aby Evropská komise přehodnotila své stanovisko, muselo by ji ministerstvo financí přesvědčit důkazy, že neměla k rozhodování v minulých letech dostatek podkladů. Jinými slovy, že ji Česko obelhalo. "Nyní analyzujeme dokumenty. Pak uvidíme, zda tak učiníme," řekl MF DNES mluvčí ministerstva Marek Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video