Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo chce očkovat proti prasečí chřipce rizikové skupiny, politiky ne

  • 21
Ministerstvo zdravotnictví navrhlo očkovat proti prasečí chřipce chronicky nemocné, lékaře či policisty. Mezi půl milionem očkovaných nebudou téměř žádní politici. "Politik nepatří do kategorie lidí navržených na očkování proti prasečí chřipce," vzkázala ministryně Dana Jurásková.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková informovala na tiskové konferenci o očkovací strategii pro Českou republiku. Se svým týmem navrhla skupiny lidí, které by měly být očkovány proti prasečí chřipce. Vzkázala, že poslanci a senátoři vakcíny nedostanou, protože nepatří mezi rizikové skupiny.

Vakcín je navíc omezený počet, původně měly být pro 2,5 milionu lidí, nakonec se ale ministerstvo zdravotnictví dohodlo pouze na nákup vakcíny pro půl milionu lidí. - čtěte Česko koupí vakcínu proti prasečí chřipce pro půl milionu lidí

Chřipka postihuje zejména dýchací ústrojí, mezi rizikové skupiny tak patří především pacienti s chronickým onemocněním dýchacích cest, kterých je asi 146 tisíc lidí. "Pak také pacienti s kardiovaskulárním onemocněním a ženy s rizikovým těhotenstvím ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství. Celkově je těchto pacientů 250 tisíc," informovala náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Seznamy pacientů předběžně připraví zdravotní pojišťovny, praktičtí lékaři je upraví. "Provedou revizi seznamů, jestli se na někoho nezapomnělo, jestli se tam někdo nedostal omylem. Potom začnou tyto pacienty zvát na očkování," informovala Hellerová.

otázky a odpovědi k prasečí chřipce

Vše o nemoci čtěte ve speciálu iDNES.cz

Druhou skupinu lidí navržených pro očkování jsou zdravotníci, kteří zajistí při pandemii péči o pacienty - tedy záchranáři, lékaři na urgentní péči, operačních sálech, odděleních ARO, v laboratořích či porodnicích.

"Dále sem patří zdravotníci pracující na infekčních odděleních, kam budou pacienti s chřipkou hospitalizováni, 30 procent zaměstnanců nemocnic, kde bude lůžkové oddělení sloužit pro pacienty s chřipkou a lékaři na ambulantní službě - tedy na pohotovosti či na zubní ambulanci," dodala Hellerová. Dostatečnou péči chtějí zajistit i na gynekologiích a v lékárnách.

Třetí skupinu tvoří hasiči, policisté a armáda, tedy bezpečnostní složky a integrovaný záchranný systém. "Očkovat chceme i 30 procent krajských zaměstnanců, prioritou budou zaměstnanci sociálních odborů a služeb," dodala náměstkyně. Lidé, kteří budou na očkování vybraní, mají možnost vakcínu odmítnout. - čtěte "Vyvolení" budou moci odmítnout vakcínu proti prasečí chřipce

Očkování nezabrání šíření nemoci

Očkování nemá podle Juráskové za cíl zabránit šíření nemoci, ale ochránit rizikové skupiny lidí, u nichž by mohly nastat velké komplikace. "Běžný občan očkování proti prasečí chřipce nepotřebuje, klinický průběh tohoto onemocnění je skutečně lehký, spousta pacientů ani nepozná, jestli má sezónní nebo novou chřipku," uvedla ministryně.

Českou populaci ale ministerstvo podle svých vyjádření "nenechává na holičkách". "Pro ty, u nichž komplikace nastanou, máme dva a půl milionů dávek antivirotik," sdělila Dana Jurásková. Pokud se ukáže, že se virus začne chová jinak nebo bude průběh onemocnění vážnější, bude to ministerstvo dále řešit. "Pokud odborné společnosti uznají, že je třeba očkovat další skupiny obyvatel a budou zdroje k dispozici, nakoupíme je," ujistila Jurásková.

Kolik vakcín má Česko

Česko má nyní k dispozici 2,5 milionu balení antivirotik tamiflu a relenza, která se mohou používat profylakticky nebo v případě vážného klinického průběhu nemoci. Použitelná jsou i v případě komplikací při sezónní chřipce.

Očkovací látka bude k dispozici pro půl milionu lidí. Očkuje se v dvoudávkovém schématu, k dispozici bude jeden milion dávek. Dodávat se začnou postupně od druhé poloviny října.

Jurásková dodala, že ministerstvo stále jedná s kraji a snaží se s nimi jejich plán zkoordinovat. "Kraje počítají, že 30. září společně předložíme návrh Ústřední epidemiologické komisi, ten bude jakýmsi kompromisem našich návrhů a jejich požadavků," dodala Jurásková.

Očkovací strategie by měla být schválena do poloviny října, poté by se mělo začít s očkováním. Podle hlavního hygienika první vlna pandemie v České republice klesá.

"Za minulý týden jsme zaznamenali čtyři případy prasečí chřipky, k 13. září bylo v Česku potvrzeno 281 případů. Česká republika tak patří ke státům s relativně nízkým výskytem onemocnění," uvedl náměstek ministryně zdravotnictví a hlavní hygienik Michael Vít.

Podle něj končí první vlna pandemie a Českou republiku zasáhla zatím spíše okrajově. Kulminovala zde mezi 30. a 32. týdnem. "Převážná část prasečí chřipky zde byla dovezena," dodal Vít s tím, že nejvíce nemocných je ve věku od 15 do 24 let a od 25 do 50 let.

Hlavní hygienik ale připustil, že počet nemocných může být o něco vyšší. Lékaři totiž nyní na rozdíl od první fáze pandemie vyšetřují pouze závažné klinické stavy. 

V Evropské unii lékaři nyní evidují 54 tisíc nemocných. Nejvíce jich hlásí Velká Británie, která má také nejvyšší počet úmrtí na tuto nemoc, zemřelo zde 78 lidí.

Michael Vít připomněl také, že lidé by se měli nechat očkovat alespoň proti sezónní chřipce. To je v Česku stále podceňované, ročně se nechá očkovat 800 až 900 tisíc lidí. Oba typy chřipky jsou podle Víta citlivá na preventivní opatření, doporučil proto lidem zajistit si dostatečný přísun vitamínů, hodně tekutin, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí a dodržovat základní hygienické návyky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue