Ministerstvo a dodavatel obešli zákon

  • 47
Na konci loňského roku si dodavatel školního internetu AutoCont On Line/Český Telecom nechal zaplatit fakturu na 150 milionů korun za to, že školám poslal jednoduché dotazníky a pak je seřadil podle toho, kolik mají počítačů a zda a jak jsou připojeny na internet. Ukázalo se, že ministerstvo školství a generální dodavatel touto fakturou úmyslně obešli zákon.

Podle dokladů, které dodavatel předložil ministerstvu, stála tato činnost ve skutečnosti jen 25 milionů korun. V polovině května ministr Eduard Zeman lež o dotaznících zopakoval i svým kolegům ve vládě. Za "získání informací ve školských zařízeních a setřídění škol podle jejich vybavenosti" vyčerpal generální dodavatel 149,999 milionu korun, stálo tehdy v jeho materiálu.

Vysvětlení je prosté. Celý projekt za 4,4 miliardy korun se místo na podzim rozběhl až na sklonku loňského roku. Ministerstvo školství na něj ze státního rozpočtu pro rok 2001 dostalo bezmála miliardu korun. Protože chtělo z přidělených peněz utratit co nejvíc, a ne je vracet, dohodlo se s dodavatelem, že mu část peněz pošle předem. "Jediné, co jsme mohli předat na konci roku 2001, byly dotazníky.

Ministerstvo ale chtělo vyčerpat z rozpočtu víc peněz. Proto se s námi dohodlo, že nám na základě faktury za dotazníky dopředu zaplatí i některé další činnosti," říká Jaromír Horák, vedoucí projektu Internet do škol.

Zač ministerstvo také platilo:

 Formulace řízení projektu 1 mil. Kč 
Aktualizace stavu školních zařízení 34 mil. Kč 
Zahraniční stáž vybraných pracovníků 15 mil. Kč 
Výběr lidí pro vedení projektu 2,5 mil. Kč 

Bližší pohled na "další činnosti", které si generální dodavatel Internetu do škol nechal proplatit, dává za pravdu kritikům projektu. Ti varovali, že svěřit zakázku za 4,4 miliardy korun monopolnímu dodavateli není průhledné a projekt prodraží. Například za "formulaci principů řízení projektu" si AutoCont naúčtoval milion korun.

Přestože už zmíněná dotazníková akce vyšla na 25 milionů, dalších 34 milionů si AutoCont napočetl za "aktualizaci stavu školských zařízení". Bezmála 50 milionů korun za obhlídku škol si přisadil také Telecom. Původní plán zněl, že 4,4 miliardy korun budou stačit na počítače pro všechny školy. Nedávno zveřejněná smlouva mezi ministerstvem a generálním dodavatelem ze října loňského roku ještě mluví o sedmi tisících škol a "maximálně" 50 tisících počítačů.

O dva měsíce později však ministerstvo a dodavatel podepsali další smlouvu. V té se píše už jen o polovině škol a polovině počítačů. "Už v nabídce pro soutěž jsme jasně psali, že za 50 000 počítačů chceme 7,5 miliardy korun. Ale stát je neměl, proto je smlouva uzavřená na méně počítačů," říká Horák.

Nikdo dnes nedokáže říci, zda jiný zájemce o zakázku nabízel výhodnější podmínky. Když se však Český Mobil ucházel o licenci mobilního operátora, nabídl, že zadarmo připojí k internetu všechny školy a knihovny. Stát nabídku nevyužil, protože mezitím svěřil zakázku generálnímu dodavateli.

Zatímco Český Mobil odhadoval, že připojení sedmi tisíc škol a zhruba stejného počtu knihoven ho vyjde na půl miliardy korun, Telecom dostane za totéž pro pouhou třetinu uživatelů 1,1 miliardy korun. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video