Ministerští úředníci dostali kvůli protestům volno

- Ministeští úředníci ve Washingtonu dostali od americké vlády nečekaně volno. Toto opatření by mělo vést k maximálnímu omezení pohybu lidí v oblasti kolem místa jednání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.
Opatření přichází poté, co se tisíce demonstrantů během dne opět chystají demonstrace proti zasedání těchto globálních finančních organizací.

Mluvčí vládního personálního úřadu informovala, že doma zůstanou všichni zaměstnanci ministerstev zahraničí, financí, obchodu a vnitra a dalších institucí, kteří nemají zásadní vliv na chod jejich úřadů. Nebyla s to ale upřesnit, kolika osob se opatření týká. Udělit den volna vládě doporučily bezpečnostní orgány zajišťující pořádek v místech zasedání světových organizací.

"Není to snadné rozhodnutí," uvedla mluvčí k udělení volna státním úředníkům. "Je velmi neobvyklé a velmi ojedinělé," dodala. Loni tak například zůstali zaměstnanci doma pár dní kvůli sněhové kalamitě a také při dubnovém summitu NATO.

Washingtonský policejní šéf Charles Ramsey předpokládá, že ve Washingtonu bude ráno místního času napjatá dopravní situace, až demonstranti budou chtít bránit účastníkům zasedání v příjezdu.

Washingtonská policie vytáhla do boje (16. 4. 2000)
Washingtonské demonstrace proti jednání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky nabraly obrátky, když se protestujícím podařilo zablokovat přístupovou cestu k budově, kde jednání probíhají. Policisté zasáhli slzným plynem a obušky a rozehnali je.

Cílem schůzky těchto institucí je projednat aspekty ekonomické globalizace. Účastní se jí i ministři skupiny sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa.

Blíže neurčený počet delegátů se do budovy Mezinárodního měnového fondu vůbec nedostal.

Protestujících byly řádově stovky až tisíc. Pořádkové síly se však obávaly, že nepokoje strhnou lavinu násilí.

Masové zatýkání
Policisté ve Washingtonu v sobotu 15. dubna zadrželi 600 lidí. Zákrok trval 90 minut a probíhal jen šest bloků od Bílého domu.

Policisté v přilbách demonstrantům přehradili ulici, aby se nedostali před sídlo Mezinárodního měnového fondu a nenarušili průběh jednání.

Zadržení byli odváděni do přistavených autobusů s plastovými pouty, ruce měli spoutané za zády.

Policie se snažila nezopakovat debakl ze Seattlu, kde prosincové nepokoje ochromily zasedání Světové obchodní organizace, a ukázala proto náležitě sílu. Celé centrum Washingtonu bylo obklíčeno.

Největší nápor demonstrantů pořádkové síly očekávají v dalších dnech. Jsou připraveny na demonstrace za účasti nejméně deseti tisíc lidí.

Všeobecně se předpokládá, že tyto washingtonské demonstrace jsou generální zkouškou na zářijové výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze. Očekává se účast zhruba dvaceti tisíc demonstrantů.

I čeští odpůrci globalizace se na září připravují. První jejich zkouška připadla na neděli 16. dubna 2000 v Praze.

Policie demonstrantům přehradila ulici, 15. dubna 2000.

Kontrola demonstranta, 15. dubna 2000.

Jeden z šesti set zadržených, 15. dubna 2000.

Policie obsadila celé centrum Washingtonu, 15. dubna 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video