První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, Lubomír Zaorálek z ČSSD a poslanců ANO Jaroslav Faltýnek po jednání o koalici. (12. prosince 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Minimální daň pro OSVČ z koaliční smlouvy zmizela, zbývá vyřešit křesla

  • 1104
Protesty lidovců proti minimální dani pro osoby samostatně výdělečné činné, která se měla objevit v koaliční smlouvě, zabraly. Minimální daň zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL z dohody škrtli. OSVČ, kteří dlouhodobě nevykazují zisk, přijdou ale o nárok na daňové zvýhodnění. Teď už musí strany vyřešit jen křesla ve vládě.

"Nikdo nezvítězil, výsledný text je kompromisem a průsečíkem. Teď už můžeme říci, že není žádný spor," řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Podnikající fyzické osoby OSVČ, které dlouhodobě nevykazují zisk z podnikání a po zohlednění všech zdanitelných příjmů nevykazují základ daně, nebudou mít nárok na daňové zvýhodnění. Toto opatření se nebude vztahovat na fyzické osoby v roce zahájení podnikání a v následujících třech letech," zní přesně nově dohodnutá formulace v koaliční smlouvě. (o dohodě koalice o daních jsme více psali zde)

"Odstavec o minimální dani nahradíme jinými opatřeními, která by měla zabránit zneužívání daňového systému. Tato opatření jsou nezbytná a je to fér vůči cca čtyřem milionům zaměstnancům. Jsem rád, že koalice se dohodla na několika opatřeních, která povedou k tomu, že náš daňový systém nebude taková kasička, do které si podnikatelé, kteří léta podnikají ve ztrátě, chodí pro nějakou výplatu," komentoval v podvečer kompromis předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

A strany se obecně dohodly, že nová vláda "provede analýzu odvodů zaměstnanců a OSVČ do veřejných rozpočtů s cílem navrhnout opatření na spravedlivější rozložení nákladů na financování veřejných služeb".

Sobotka odnesl text smlouvy Zemanovi

"Shodli jsme se na průniku věcí, které jsme měli ve volebních programech. Nedá se říci, že někdo zvítězil a někdo prohrál," řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek."Věřím, že je to dobrý program pro Českou republiku na čtyři roky," prohlásil první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Sobotka ve čtvrtek odpoledne přinesl koaliční smlouvu na Hrad prezidentovi. Podle něj Miloš Zeman uvítal například to, že se v ní hovoří o zavedení majetkových přiznání. Šéf ČSSD po schůzce řekl, že s prezidentem personálie vznikající vlády zatím neřešil. Věří také, že jednání natolik postoupí, aby jej Zeman mohl premiérem jmenovat ještě letos.

"Znovu se sejdeme příští čtvrtek. Do té doby by se všechny tři koaliční strany měly vypořádat s interním schvalovacím procesem. Ten začne v sociální demokracii," uvedl Sobotka s tím, že vnitrostranické referendum bude jen tehdy, pokud by koaliční smlouvu neodsouhlasil výkonný výbor strany.

Kompletní dohodu koalice zveřejní lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL v pátek. Pak ji ještě musí o víkendu potvrdil širší vedení sociální demokracie i celostátní konference lidovců a příští týden také orgány hnutí ANO Andreje Babiše.

V neděli na konferenci lidovců už bude i šéf strany Pavel Bělobrádek, který se vrátí z dvanáctidenní stáže v USA. A s Babišem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou se ještě budou muset domluvit na rozdělení křesel ve vládě.

Původní návrh 8:7:2 lidovci nepřijali, trvají na třech ministerstvech a chtějí jiná křesla, než zdravotnictví a kulturu, které jim Sobotka nabídl. Prioritou KDU-ČSL jsou hlavně resorty zemědělství a práce a sociálních věcí. Přijatelné by pro ně bylo i školství či průmysl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video