Reportáž skončila 15. 5. 2009 9:53

Mimořádná schůze Sněmovny o zdravotnických poplatcích

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz a iDNES.tv

On-line reportáž
17:25
Loučí se i redakce iDNES.cz. Děkujeme za pozornost a těšíme se zase na shledanou....
17:25
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Jednání tentokráte bylo odborně slabé a dokonce i vtipu bylo poskrovnu. Inteligentní pozorovatel naší politické scény jistě pochopil, že nejen že nepadly žádné nové argumenty, ale téma začíná být vyčpělé. Snahou Davida Ratha je jakýkoliv úspěch, tedy i částečné zrušení poplatků pro některé skupiny, a to ze tří důvodů:
1. bude hůř - méně peněz ve zdravotnictví, větší napětí - více důvodů, proč systém více sešněrovat a postátnit a tedy po volbách realizovat dávnou myšlenku na jednu státní pojišťovnu a veřejné peníze zpřístupnit jenom vybraným nemocnicím
2. okrájené poplatky pomalu ztrácejí smysl a zvyšují chaos ve zdravotnictví
3. kraje vědomě obchází zákon, čím méně plátců poplatků, tím je pro kraje nižší riziko právních následků, účel dobře posvětil prostředky

Děkuji pěkně čtenářům iDNES.cz za pozornost a redakci za pozvání.
17:19
Zhruba v 17:30 by měli poslanci znovu začít jednat o bodech z programu řádné 56. schůze, kterou kvůli dnešnímu mimořádnému jednání odložili.
17:18
Zkrácení lhůty na projednání před třetím čtením na 48 hodin Sněmovnou prošlo. Poslanci tak na mimořádné schůzi projednali první dva body, schůze je přerušena do pátku 9:00, kdy na pořad jednání přijdou třetí čtení těchto zákonů - a tedy definitivní rozhodnutí Sněmovny. Pokud poslanci návrhy schválí, bude o nich hlasovat Senát, kde mají středopravicové strany většinu.
17:14
Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) stejně jako u předchozího návrhu zákona navrhl zmírnění poplatků, nikoliv jejich úplné zrušení. Pavel Kováčik (KSČM) zase navrhl zkrácení lhůty na projednání před třetím čtením na 48 hodin.
Další přihlášení do rozpravy nejsou, poslanci nyní přikročí k hlasování.
17:09
Obecné rozpravy se nikdo nechtěl účastnit, proto předsedající Miroslava Němcová, která vystřídala Miloslava Vlčka, otevřela rovnou rozpravu podrobnou. Pokračuje tak Soňa Marková.
17:08
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Výdaje domácností prý stouply kvůli poplatkům o 30 procent, spoluúčast na 24 procent - to jsou hausnumera! Viz ČSÚ. Poslankyně se obává, že statistiky nezaznamenají lidi, kteří kvůli poplatkům zanedbali péči, prý jich chodí ke komunistům na sekretariáty mnoho. Ale v nemocnicích ani v ambulancích se takoví lidé neobjevili, lidé nezanedbávají péči, jenom chodí k lékaři méně často a cpou se méně léky - a to je nejen finančně efektivní pro systém, ale prospěšné i pro zdraví těchto lidí!
16:59
Poslanci se nyní dostávají k druhému ze dvou bodů této mimořádné schůze. Tím je zákon o veřejném zdravotním pojištění a o dalších souvisejících zákonech.
Stručně řečeno je to další zákon, mající za cíl úplné zrušení zdravotnických poplatků, což je cíl, který nyní obhajuje komunistická poslankyně Soňa Marková.
Marková upozorňuje hlavně na to, že v novém systému zdravotnictví vzrostla spoluúčast pacienta a výdaje domácností.
16:55
Druhé čtení návrhu zákona skončilo hlasováním, v němž poslanci schválili zkrácení lhůty k projednání zákona před třetím čtením na 48 hodin. Budou o něm tak moci definitivně hlasovat v pátek ráno.
16:54
Podporu nezískal ani Petr Tluchoř s námitkou, že Palas nemůže předložit návrh k hlasování.
16:53
Návrh do výborů zpátky nepůjde. Borise Šťastného z ODS nepodpořilo dost poslanců.
16:51
"Byl jsem tolerance sama. Nedám už slovo nikomu, nevede se rozprava, budeme hlasovat," rozhodl předsedající Miloslav Vlček.
16:45
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Už se zase poslanci utápí v procedurálních otázkách. Z pohledu zdravotnictví je to jenom ilustrace, kam vede nezdravý život ve stresujícím, uzavřeném sociopatologickém prostředí.
16:46
Poslanci se hádají o to, zda je možné hlasovat o návrhu Jaroslava Palase coby předkladatele, protože Palas není poslancem ani senátorem.
16:39
Poslanci se pomalu vracejí do Sněmovny. Deset minut uplynulo.
16:36
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Různí poslanci navrhují osvobodit některé skupiny pacientů, uvádím k tomu náklady:

Děti až do 19 let - systém přijde o 500 milionů korun (nyní už přichází o 200 milionů), obnovené plýtvání znamená dalších minus 300 miliónů korun
Senioři-důchodci - 1,6 miliardy korun, obnovené plýtvání dalších 1,7 miliardy korun
osoby s dvojnásobkem životního minima - 200 milionů a obnovené plýtvání dalších 200 milionů
Invalidní důchody - tento odhad nemám

Celkem cca čtyři a půl miliardy minus. Když vezmu v úvahu ty invalidní důchodce, tak minimálně pět miliard. V době krize pěkná neodpovědnost.
16:29
Boris Šťastný (ODS) navrhl vrácení návrhu zákona výboru k novému projednání, o čemž by se mělo hlasovat nejprve. Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) navrhl zkrátit lhůtu k projednání pozměňovacích návrhů na 48 hodin. To podle Petra Plevy (ODS) nejde, protože Palas není poslanec. Lidovci si vzali deset minut na poradu.
16:18
Pro pořádek jen uveďme rozdíly mezi obecnou a podrobnou rozpravou, jak o nich hovoří legislativní proces Sněmovny:

"Po obecné rozpravě může Sněmovna vrátit návrh zákona výboru k novému projednání nebo rozhodnout, že návrh zákona zamítá.
Nerozhodla-li Sněmovna, že návrh zákona vrací výboru k novému projednání nebo že jej zamítá, koná se po obecné rozpravě rozprava podrobná. Sněmovna se v ní může usnést, že projedná některá ustanovení návrhu zákona odděleně. Během podrobné rozpravy se předkládají k návrhu zákona pozměňovací, popřípadě jiné návrhy. Pozměňovací návrhy, popřípadě jiné návrhy se dají vytisknout a předseda Sněmovny je zašle neprodleně všem poslancům.
I po podrobné rozpravě může Sněmovna vrátit návrh zákona výboru k novému projednání nebo rozhodnout, že návrh zákona zamítá."
16:18
Obecná rozprava končí, už do ní nejsou přihlášení další řečníci. Miloslav Vlček proto jako předsedající zahajuje podrobnou rozpravu.
Načíst další