Poslanci Úsvitu Radim Fiala, Tomio Okamura a Jiří Štětina při tiskové...

Poslanci Úsvitu Radim Fiala, Tomio Okamura a Jiří Štětina při tiskové konferenci ve Sněmovně. | foto: Petr Topič, MAFRA

Okamura: Drtivá většina občanů žádá vysvětlení církevních restitucí

  • 345
Neměli jsme jinou možnost, jak dát lidem šanci, aby se dozvěděli, co se děje s jejich téměř 150 miliardami korun. Tak vysvětluje šéf opozičního hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura, proč se spojil s komunisty a společně iniciovali čtvrteční mimořádnou schůzi o průběhu církevních restitucí.

„Drtivá většina občanů žádá vysvětlení, jak probíhá vydávání majetku při církevních restitucích,“ tvrdí Okamura. Jeho hnutí Úsvit požaduje od vlády vysvětlení, jaké podklady vyžadují státní instituce od církví, které žádají o vydání majetku.

„Jsem přesvědčen, že informace o tom, jak postupují státní orgány, je velmi důležitá,“ řekl také předseda komunistů Vojtěch Filip. Tím myslí Státní pozemkový úřad či Národní památkový ústav.

Ke svolání mimořádné schůze je potřeba 40 hlasů, jimiž KSČM ani Úsvit samy nedisponují, a právě to je dalo dohromady. Program mimořádné schůze však nemusí být schválen, což je při početní převaze stran vládní koalice pravděpodobné. Schůze by tak fakticky ani nezačala a jediné, co by se odehrálo, by bylo několik řečnických vystoupení před hlasováním o programu schůze.

Jistou naději ovšem Úsvitu a komunistům dával nejednotný postup poslanců ČSSD při hlasování o spotřebních daních na benzin a naftu (více zde). Byla to také právě sociální demokracie, která před volbami voličům nejvíce slibovala, že církevní restituce doznají změny.

Nedávno dokonce při jednání vedení strany bývalý šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc navrhoval, aby o postupu strany k církevním restitucím rozhodlo celostranické referendum. Premiér Bohuslav Sobotka před tím stranu varoval, aby neohrozila vládu. Tejcův návrh pak uvnitř ČSSD neprošel (více zde).

„Jsou tam dva názorové proudy. Jeden by byl pro to, aby ČSSD dodržovala své předvolební sliby. Druhý, ke kterému patří premiér, takto nepostupuje,“ doufal Okamura v nejednotný postup sociální demokracie.

Jenže jeho víra byla marná. Pro program schůze nakonec bylo jen 41 poslanců komunistů a Úsvitu, nikdo další, ani jeden sociální demokrat. Krátce po půl dvanácté tak měli poslanci pro čtvrtek padla. V práci byli jen dvě a půl hodiny. (více zde)

Sobotka: Vláda odpovídá za dodržování zákona

Premiér Bohuslav Sobotka před tím v rozpravě poslancům připomněl, že on sám byl jedním z poslanců, který hlasoval proti církevním restitucím. Ale neuspěl. „Zákon prošel testem ústavnosti,“ připomněl neúspěšný pokus levicové opozice zastavit církevní restituce u Ústavního soudu. „Vláda České republiky odpovídá za dodržování zákona,“ prohlásil.

Sobotka navrhl opozici, že vláda shromáždí všechny připomínky opozice k průběhu restitucí, aby se jimi mohl zabývat vládní monitorovací výbor. „Tak, aby sněmovna byla ujištěna, že vydávání majetku probíhá v souladu se zákonem,“ řekl poslancům premiér.

Okamura navrhuje něco jiného. Chce, aby vznikl nový webový portál, na němž by byly zveřejňovány všechny žádosti o vydání majetku a předložené dokumenty. „Tak, aby si to mohli zkontrolovat občané i novináři,“ řekl Okamura. Při církevních restitucích se má vydat majetek v hodnotě 75 miliard korun a finanční náhrada v hodnotě 59 miliard korun, která má být vyplacena v průběhu třiceti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video