Andrej Babiš přichází do volebního štábu hnutí ANO. (26. října 2013)

Andrej Babiš přichází do volebního štábu hnutí ANO. (26. října 2013) | foto: David Neff, MAFRA

ANO chce řešit vztahy v koalici. Je úspěšná, pokračujme, říká Bělobrádek

  • 101
Hnutí ANO bude v pondělí na mimořádné schůzi svého předsednictva řešit pnutí ve vládní koalici. Projednávat by se měla situace kolem Farmy Čapí hnízdo, ale i poslanecké návrhy v oblasti střetu zájmů. Křesťanští demokraté už v pátek ústy svého předsedy Pavla Bělobrádka vyjádřili chuť v koalici pokračovat. Ke schválení programu mimořádné schůze Sněmovny vyzvalo poslance předsednictvo ČSSD.

Vládní koalice je podle Bělobrádka úspěšná a má smysl, aby pokračovala. Žádný z partnerů nedeklaroval, že by chtěl koalici opustit, uvedl po pátečním jednání celostátního výboru KDU-ČSL. „V tomhle je KDU-ČSL jednotná, chceme pokračovat v koalici,“ řekl Bělobrádek s tím, že se jeho straně daří v této vládě plnit svůj program i roli jakéhosi klidného, ale silného partnera.

KOMENTÁŘ: Babišovo mlčení ničí jeho důvěryhodnost

Bělobrádek na jednání seznámil výbor se stanoviskem poslaneckého klubu podpořit program středeční mimořádné schůze Sněmovny a nezaznamenal prý hlasy, které by byly proti tomuto postupu. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) by na schůzi měl sdělit, kdo byl majitelem Farmy Čapí hnízdo v době, kdy dostala padesátimilionovou evropskou dotaci. Opozice ji svolala kvůli podezření, že udělení peněz provázel dotační podvod.

V kauze Čapí hnízdo je přitom koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL jednotná. Lidovci už dříve uvedli, že program schůze podpoří, stejný krok doporučilo svým poslancům po pátečním večerním jednání i předsednictvo ČSSD.

Také sám Babiš v pátek uvedl, že vyzve poslance hnutí ANO, aby program schválili.

Bělobrádek míní, že schválení programu nemusí Babišovi vadit, protože i bez toho by si opozice k případu řekla svoje díky přednostním právům. „Měli by se ptát všichni,“ uvedl šéf lidovců.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, takže nebylo možné dohledat její majitele. Díky tomu dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z koncernu Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod.

Předsednictvo ANO bude řešit i pozměňovací návrhy, které se v poslední době objevily v souvislosti s novelami zákonů o veřejných zakázkách a o střetu zájmů. Návrhy Martina Plíška (TOP 09) či Jana Chvojky (ČSSD) různým způsobem omezují podnikání ministrů a zřejmě směřují proti Babišovi, který je vlastníkem Agrofertu a mediální skupiny MAFRA (do níž spadají i servery iDNES.cz, Lidovky.cz či deníky MF DNES, Lidové noviny a další, pozn. red.).

Babiš návrhy ve čtvrtek označil za kampaň proti sobě. ČSSD začátkem března sice pro změny nehlasovala v předpisu o veřejných zakázkách, její předseda, premiér Bohuslav Sobotka však zároveň oznámil, že zpřísnění podmínek pro podnikání ministrů podpoří a soustředit se chce na zákon o střetu zájmů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video