Milost prozkoumá výbor OSN

  • 40
Téma kontroverzních prezidentských milostí se ocitlo na stole Výboru pro lidská práva OSN v Ženevě. Otevřít jej tam chtějí rodiče Jiřího Valenty, jenž před sedmi lety zahynul pod koly automobilu řízeného Irinou Hnízdilovou. Tu poté, co po odsouzení vyčerpala veškeré opravné prostředky, omilostnil prezident Václav Havel. Valentovi jsou přitom prvními Čechy, kteří se na tuto uznávanou instituci obrátili se stížností na prezidentskou milost.

Výbor musí podle svých pravidel věc vyřídit do jednoho roku. "Může například konstatovat, že udělením milosti byla porušena práva mých mandantů," míní právník rodiny Petr Šáda.

"To, že by si paní Hnízdilová odpykala svůj trest, už nikdo z nás nečeká. Chceme najít precedens a ukázat, že jinde v Evropě nejsou prezidentské milosti rozdávány v takovéto míře jako u nás. Případně by mohli alespoň říci, že systém jejich udělování neodpovídá zásadám moderního právního státu. Toto je první vlaštovka," dodává advokát.

Podle něho nemůže prezident vydávat milosti bez omezení, ale musí respektovat mezinárodní úmluvy o ochraně lidských práv. Jak velkou šanci mají Valentovi se svou stížností, nelze předem určit.

"Právo milostí je zakotveno v ústavě, podobně jako ve všech civilizovaných zemích. Právo obětí v mezinárodních listinách ani v ústavě zakotveno není. Neumím si představit, že by v tom případě rozhodli v jejich prospěch," nedává stížnosti mnoho nadějí Jana Chalupová z prezidentské kanceláře, která připravuje podklady pro udělování milostí.

Totéž si myslí i odborník na mezinárodní právo Vladimír Balaš z Ústavu státu a práva. "V trestních věcech je žalobce stát - státní zástupce. Musela by být tedy poškozena jeho práva. Nakolik mohou být úspěšní, závisí hlavně na tom, jaký konkrétní háček v případu jejich právník našel, " poznamenává.

Balaš navíc upozorňuje, že i kdyby výbor OSN uznal stížnost Valentových za oprávněnou, jeho stanovisko bude jen doporučující. "Je pak na dotčeném státě, jak se stanoviskem naloží. Slušné země jej však berou v potaz," přiblížil zvyklosti Balaš. Jestliže by výbor dal za pravdu Valentovým a stát by jejich námitky chtěl respektovat, museli by zákonodárci změnit pravidla při udělování milostí.

Milosti, při nichž prezident Václav Havel udělil milosti řidičům, kteří zabili na silnici člověka, patří k těm nejkritizovanějším. Ať už šlo o cyklokrosaře Radomíra Šimůnka, který v roce 1992 zavinil nehodu, při níž zahynuli tři lidé, nebo naposledy o případ Živojina Dupače. Ten, silně opilý, v prosinci 2000 způsobil nehodu, při níž usmrtil důchodce. V té době navíc už řídit auto ani nesměl, protože tři dny předtím mu policisté odebrali řidičský průkaz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video