Miloševičova žena nesmí do Kosova

Mirjanu Markovičovou, manželku jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, prohlásila správa OSN v Kosovu (UNMIK) za nežádoucí osobu v této oblasti, protože podle mluvčího KFOR nerespektovala předpisy ohledně uspořádání předvolebního shromáždění. Markovičová měla být hlavní postavou pátečního mítinku v Kosovu, uspořádaného v rámci kampaně před jugoslávskými prezidentskými a parlamentními volbami, které se mají konat 24. září.

"Všechny politické mítinky v Kosovu se musejí konat na základě žádosti o povolení, adresované OSN a podané 96 hodin předem, což paní Markovičová neučinila, a proto je nežádoucí osobou," prohlásil v rozhovoru pro agenturu AFP mluvčí mezinárodních mírových jednotek KFOR podplukovník Philippe Eriau.

Miloševič soustavně ztrácí body
Ani Slobodan Miloševič si nevede před nadcházejícími volbami nejlépe. Podle posledního  průzkumu zveřejněného deníkem Blic zaostává za Vojislavem Koštunicou z Demokratické opozice Srbska (DOS) v procentuálním poměru 22:40.

Průzkumu, uspořádaného Ústavem sociálních věd ve dnech 7.-11. září, se zúčastnilo na dva tisíce sto tazatelů v celém Srbsku. Ve srovnání s výsledky stejného průzkumu před měsícem se rozdíl mezi oběma hlavními protagonisty v boji o křeslo jugoslávského prezidenta zvýšil o šest procent.

Miloševič si vybral své "nezávislé" pozorovatele na monitorování voleb

Božovič je také místopředsedou Socialistické lidové strany (SNP), kterou vede jugoslávský premiér Momir Bulatovič. Tato černohorská politická strana je loajální vůči Miloševičovi a na rozdíl od černohorské vlády, jež se rozhodla federální volby bojkotovat, se jich hodlá zúčastnit.
Jugoslávské volby má sledovat přes 100 poslanců ze 40 zemí. Srdja Božovič, předseda horní komory jugoslávského federálního parlamentu, Rady republik, ve středu sdělil, že půjde o poslance ze zemí, které se neúčastnily agrese proti Jugoslávii.

Počátkem září oznámil Ljubiša Ristič, poslanec jugoslávského parlamentu za Jugoslávskou levici (JUL) Markovičové, že mezi zeměmi, jež budou vyzvány, aby vyslaly své pozorovatele na jugoslávské volby, figuruje Rusko, Čína a Indie. Ristič vyloučil přizvání pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), protože "tato organizace se kompromitovala piklemi zločince Williama Walkera v Kosovu".

Walker byl šéfem mise OBSE v Kosovu v období 1998-1999. Jugoslávská strana jej považuje za muže, jenž po stažení své mise z konfliktní jihosrbské oblasti otevřel cestu leteckým útokům NATO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue