Miloševičova žena je v Nizozemsku

Brusel, Haag - Manželka bývalého jugoslávského vůdce Slobodana Miloševiče Mirjana Markovičová přiletěla do Amsterodamu. Po přistání odjela v doprovodu dvou mužů v černém voze s policejní eskortou do Scheveningenu. Tam je vězněn její choť. Markovičová dostala od nizozemské vlády vízum na tři dny. Musí dodržet přísné podmínky pobytu. Je totiž na seznamu lidí, jejichž vstup do zemí EU je nežádoucí.

Vízum je spojené s přísnými podmínkami návštěvy. Ta musí podle interní směrnice Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) mimo jiné celá probíhat pod dohledem vězeňských strážců.

Markovičová, kterou doprovází snacha Milica a advokát Dragoslav Ognjanovič,  po příletu odmítla mluvit o schůzce se svým mužem. Podle středečních informací z Haagu se má setkání uskutečnit v souladu s vězeňskými předpisy pod dozorem ostrahy. Velitel věznice však může ve výjimečných případech rozhodnout o odvolání dohledu, hlavně pokud jde o návštěvy v manželské cele.

Bývalý jugoslávský prezident je pod stálým dozorem, který má zabránit případnému pokusu o sebevraždu.

Podle mluvčího Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Jima Landala jde o soukromou návštěvu. Tribunál proto nebude z bezpečnostních důvodů poskytovat k této záležitosti podrobnější informace.

Vydání víz posvětila unie minulý týden
Žádostí Miloševičovy ženy o vízum se nedávno zabývala Evropská unie. Unie se vyjádřila v tom smyslu, že respektuje ustanovení mezinárodního soudu v Haagu, podle něhož mají rodinní příslušníci obžalovaných právo navštěvovat zadržované a souzené.

"Podle našich analýz lze na základě statutu Mezinárodního soudu pro zločiny v bývalé Jugoslávii víza vydat. Paní Markovičová požádala o vízum – myslí, že to projde velmi brzy," řekl tehdy mluvčí Evropské komise Gunnar Wiegand.

Wiegand přitom popřel, že by Markovičové hrozilo na půdě EU zatčení: "Pokud vím, není na seznamu lidí, které tribunál stíhá," uvedl.

"Je to můj hrdina, co k tomu víc můžu říci?" brání svého muže Markovičová.

Miloševičova žena byla dlouhá léta jeho nejbližší spolupracovnicí a je obecně považována za hlavní sílu, která z pozadí určovala Miloševičovo jednání, za které ho haagský tribunál stíhá.

Tomu odpovídají i její přezdívky: Lady Macbeth a Rudá čarodějnice. První z nich odkazuje na postavu Shakespearovy hry Macbeth, o muži, jehož jednání určovala jeho vlastní žena. Druhá přezdívka je mimo jiné narážkou na neokomunistické názory Mirjany Markovičové a na její zálibu v mysicismu.

Proces začne nejdříve příští rok
Proces se Slobodanem Miloševičem, který je obviněn z odpovědnosti za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané srbskými silami v Kosovu (1998-99), začne nejdříve příští rok. Může trvat i několik let. Tribunál připravuje ještě další obžalobu spojenou s rolí Slobodana Miloševiče v bosenské a chorvatské válce (1991-1995).

Mira Markovičová, manželka bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, odletěla v doprovodu své snachy Milicy Gajičové z Bělehradu do Amsterodamu. V Nizozemsku Markovičová navštíví svého manžela, jenž je nyní ve vězení OSN v Scheveningenu u Haagu, 19. července 2001

Mira Markovičová, manželka jugoslávského exprezidenta, letí do Haagu navštívit vězněného Slobodana Miloševiče. Markovičová odmítla hovořit s novináři, kteří na ni čekali před prostorem pro celní odbavení na letišti Surčin, 19. července 2001

Jen na tři dny dostala vízum Mira Markovičová, manželka bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, která má zapovězen vstup do zemí EU. Ráno odletěla z Bělehradu, aby navštívila ve vězení v Nizozemsku svého muže. Ten se bude před ICTY zodpovídat z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, 19. července 2001

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video