Miloševičova vazba se prodlouží

Bělehrad - Bělehradský soud o dva měsíce prodloužil vazbu jugoslávského exprezidenta Slobodana Miloševiče obviněného ze zneužití postavení a korupce. S odvoláním na nejmenované soudní zdroje srbská státní televize uvedla, že soud vzal v úvahu obavy, že Miloševič by po propuštění mohl uprchnout ze země nebo ovlivňovat možné svědky. Podle soudního vyšetřovatele má být ještě vyslechnuto asi deset svědků.

Miloševičův obhájce Toma Fila řekl, že je ještě předčasné to tvrdit s jistotou, ale on sám očekával, že vazba bude jeho klientovi po uplynutí měsíční lhůty prodloužena. "Myslím, že tato zpráva je v podstatě správná, ale předčasná," řekl.

Miloševič byl zatčen 1. dubna a byl umístěn do bělehradské ústřední věznice. Podle jugoslávského zákona mu může být vazba prodloužena až na šest měsíců, než bude vznesena obžaloba.

Miloševič se vrátil zpět do cely
Jugoslávský exprezident Slobodan Miloševič se po dvou dnech vrátil z nemocnice do vězení. Rozhodl o tom vyšetřujícího soudce v Bělehradě poté, co prostudoval výsledky lékařských vyšetření Miloševiče, který si stěžoval na bolesti v hrudi. Exprezident byl do nemocnice převezen ve středu v noci se srdečními problémy. Vyšetření pouze potvrdila chronický vysoký tlak, žádná kardiovaskulární onemocnění ale neprokázala.

Miloševičův advokát Tom Fila tvrdil, že exprezident měl ve středu k večeru bolesti v hrudi a musel být převezen do nemocnice. "Nebylo to nic dramatického," dodal právník.

Bývalý prezident byl hospitalizován pár hodin poté, co jeho političtí přívrženci ze Socialistické strany Srbska (SPS) tvrdili, že pobyt v cele bělehradské ústřední věznice ohrožuje Miloševičovo zdraví, a vyzvali k jeho propuštění. "Miloševič je vystaven nesnesitelným podmínkám," uvedla SPS ve středečním prohlášení.

Bývalý prezident byl v držen v nově vybavené cele. Denně ho směla navštěvovat manželka Mirjana Markovičová a 36letá dcera Marija. Podle televizní zprávy byl převezen do nemocnice právě na žádost manželky.

Fila popřel informace o tom, že Miloševič trpí cukrovkou. Při uvěznění 1. dubna u něj byl diagnostikován zvýšený krevní tlak. V době bombardování Jugoslávie letectvem NATO v roce 1999 se říkalo, že Miloševič dostal mírný infarkt.

Miloševič, kterého haagský tribunál OSN pro válečné zločiny obžaloval za zvěrstva páchaná v kosovské válce v letech 1998- 1999, odstoupil z prezidentského úřadu loni v říjnu. Po odchodu z vysoké politiky žil ve vládní vile pod policejním dohledem.

Miloševič čelí mnoha obviněním
Miloševič čelí obviněním ze zpronevěry, korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a také z toho, že spolu se svou ochrankou kladl při zatýkání ozbrojený odpor.

Jeho dcera Marija je viněna z ilegálního držení zbraně. V Haagu, bude-li tam vydán, Miloševičovi hrozí navíc obžaloba z válečných zločinů.

Mnoho jeho oponentů ho ale navíc spojuje s politicky motivovanými vraždami a jejich organizováním, za které teoreticky trest smrti může být vynesen. V Srbsku je sice hrdelní trest uzákoněn, ale mnoho let již nebyl vykonán.

Kolona vozů doprovází automobil s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který se v pátek vrátil po dvou dnech z vojenské nemocnice zpět do vězení. (13. dubna 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video