Miloševičova rodina by se mohla sejít v jedné cele

Nejen Slobodan Miloševič, ale i jeho nejbližší rodinní příslušníci jsou podezřelí z řady zločinů - z vražd na objednávku, finančních machinací a zneužívání moci. Bývalý jugoslávský prezident, jeho žena i dcera se nyní ocitli svým způsobem v žaláři, ve virtuálním domácím vězení ve střežené vile v luxusní bělehradské čtvrti Dedinje. Miloševičův syn Marko utekl den po povstání v Bělehradě 5. října do Ruska.

Miloševič je podezřelý z převedení státních fondů na svůj účet a účty svých příbuzných v zahraničních bankách a také z možných zločinů spáchaných vůči jeho nepřátelům, včetně vražd na objednávku. Jeho žena Mirjana je rovněž podezřelá z toho, že si objednala nejméně jednu vraždu. Další členové rodiny využívali různými způsoby toho, že Miloševič měl pod kontrolou všechny státní nástroje, včetně policie a soudnictví.

Miloševič: boss balkánské mafie
"Miloševič byl skutečný velký boss celé balkánské mafie," řekl bývalý důstojník bělehradské policie Marko Nicovič, který v roce 1992 raději odešel, než by jako jeho kolegové projevoval Miloševičovi slepou loajalitu.

Miloševič je zřejmě první, kdo by měl být souzen. Zoran Djindjič, hlavní poradce nového jugoslávského prezidenta Vojislava Koštunici, nedávno řekl, že by mohl jít před soud, jakmile začnou srbské soudy pracovat.

Většina soudců z Miloševičovy éry již byla propuštěna z práce, ale jejich nahrazení nějakou dobu potrvá.

Koštunica odmítá vydat Miloševiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii do Haagu, aby byl souzen za zločiny spáchané jeho ozbrojenými silami v Kosovu. Ale podporuje názor většiny lidí v Srbsku, že by tento kdysi nesporný vůdce měl být souzen doma.

Mirjana Markovičová: vraždy na objednávku
Miloševičova žena by mohla mít problémy v mnoha oblastech. Tvrdí se o ní, že si objednala u tajné služby vraždu nejméně jednoho ze svých politických odpůrců, prominentního novináře Slavka Čuruviji, který byl zastřelen loni v Bělehradě. Mohla by se také zodpovídat ze zločineckých aktivit své strany Jugoslávská levice. Tato marxistická strana, kterou založila, údajně vydírala lidi a nutila je pod pohrůžkami ztráty zaměstnání ke vstupu do svých řad.

Marko Miloševič: pašerák drog
Miloševičův osmadvacetiletý syn Marko se změnil z poměrně neškodného milovníka aut a žen v dealera drog, pašovaných cigaret, alkoholu a benzínu.

Obchodní sankce uvalené na Jugoslávii v roce 1992 jako trest za Miloševičovu roli v balkánských válkách daly Markovi a dalším srbským pašerákům obrovskou příležitost ke zbohatnutí. Za většinu svých pokoutních obchodů neplatil daně a může být podle policie zapojen do ostrých soubojů s jeho obchodními rivaly a dalšími lidmi.

Marko byl spolumajitelem Bambilandu, zábavního parku rozkládajícího se na 60 hektarech v hodnotě 325 tisíc dolarů, technicky dobře vybavené diskotéky Madonna, obchodu s domácími spotřebiči a pekárny, kterou údajně sebral bývalému majiteli s namířenou pistolí.

Marko podle policie utekl s padělanými dokumenty. Už to samo o sobě by ho mohlo stát dva roky vězení. Utekl z obavy před pomstou lidí, když se jeho nedotknutelný status zhroutil s pádem jeho otce.

Dcera Marija: nelegální investice do bělehradských médií
Dcera Marija (36) spravovala bělehradskou televizi Košava a rozhlasovou stanici, které byly silně dotovány státními firmami. Ty nemohly říci ne vyděračským požadavkům její matky, píše nezávislý list Glas Javnosti.

K největším dárcům Košavy patřila Beobanka, banka údajně odpovědná za převedení miliónů dolarů na účty Slobodana Miloševiče a jeho nejbližších v zahraničí, a Jugopetrol, státní benzínová společnost.

Glas Javnosti také píše, že Marija se snaží prodat svou stanici jiné soukromé mediální společnosti, a doufá, že tak legalizuje investice, které dostala nelegálně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video