Miloševičova opozice slaví vítězství ve volbách

Sobotní předčasné parlamentní volby v Srbsku skončily triumfem proreformních sil, které po sečtení 56 procent hlasů mají naději na 178 z 250 křesel. Velkým poraženým jsou dosud vládní socialisté bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče, kterým by mělo připadnout 36 křesel. Průběh i výsledky voleb vzbudily uspokojení jak v zahraničí, tak v Černé Hoře, která je partnerem Srbska v Jugoslávské svazové republice.

První ohlasy ze zahraničí

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v prohlášení ocenila svobodný charakter voleb, označila je za další důkaz demokratické zralosti srbského lidu, slíbila podporu příští srbské vládě a vyzvala k témuž i mezinárodní společenství. Šéf pozorovatelské mise OBSE při volbách Adrian Severin však upozornil, že Srbsko a celá Jugoslávie "musejí pochopit, že pouhé odstranění Miloševiče nestačí na to, aby se vše dalo do pořádku", a že "krajně nacionalistické síly ještě žijí a nelze je podceňovat". Generální tajemník Rady Evropy (RE) Walter Schwimmer řekl, že výsledky voleb otevírají cestu k integraci Jugoslávie do Evropy, a vyslovil naději, že brzy bude možné tuto zemi do RE přijmout.

Do parlamentu se dostanou také nacionalistická Srbská radikální strana (zatím asi 22 mandátů) a - což je překvapení - ultranacionalistická Strana srbské jednoty nedávno zavražděného šéfa milicí Željka Raznatoviče alias Arkana (14). Zcela propadla Jugoslávská levice vedená Miloševičovou manželkou Mirjanou Markovičovou (zatím jen 0,38 procenta hlasů). Neúspěšný byl i známý protimiloševičovský aktivista Vuk Draškovič, jehož Srbské hnutí obnovy má zatím jen 3,4 procenta. Pro vstup do parlamentu je třeba získat nejméně pět procent hlasů.

"V následujících dnech budeme mít vládu, která bude mít možnost vytvořit demokratické instituce a vybudovat tržně orientované hospodářství," řekl v noci na dnešek vůdce DOS, jugoslávský prezident Vojislav Koštunica. Za předsedu příští srbské vlády je označován další významný představitel DOS Zoran Djindji†. Ten dnes řekl, že příští vláda "bude bojovat za lid, ne za sebe". Prohlásil, že by chtěl vládu sestavit do 10. ledna.

Zásadní změny v Jugoslávii začaly volbami z 24. září. V prvních přímých prezidentských volbách v JSR po dlouhých tahanicích zvítězil představitel opozice Vojislav Koštunica z Demokratické opozice Srbska (DOS). V parlamentu JSR si ale Miloševičovi socialisté jisté pozice udrželi. Hlasování na místní úrovni v Srbsku však jasně vyhrála DOS. Již dva dny po Koštunicově přísaze 7. října se hlavní srbské strany dohodly, že se v prosinci uskuteční v Srbsku předčasné parlamentní volby.

Za nejobtížnější úkoly nové vlády se považuje řešení vztahů s Kosovem, které je součástí Srbska, byť je to nyní protektorát OSN, a kde albánská většina požaduje samostatnost, dále řešení vztahů s Černou Horou, kde se rovněž projevuje tendence k nezávislosti, a neutralizace albánské gerily v jižním Srbsku při kosovských hranicích. Kosovští Albánci volby bojkotovali, a to jak ve vlastním Kosovu, tak v neklidné demilitarizované zóně mezi Kosovem a vlastním Srbskem. Kosovo je jediná oblast, kde zvítězili socialisté - získali asi 52 procent hlasů, zatímco DOS 29.

Hlasovala zde jen srbská menšina, mezi níž měli socialisté vždy silné pozice. Předseda černohorské vlády Filip Vujanovič vyslovil dnes nad výsledky voleb uspokojení. Podle něj bude nová srbská vláda "dobrý partner" v jednáních o budoucnosti jugoslávské federace.

Předseda Demokratické strany Zoran Djindjič reaguje na první oficiální výsledky, podle nichž v srbských volbách jednoznačně zvítězila 24. prosince proreformní koalice Demokratická opozice Srbska (DOS).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video