Miloševič odmítl trojici obhájců

  • 4
Haag - Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič odmítl obhájce, které haagský tribunál ve čtvrtek pověřil, aby mu pomáhali při ochraně jeho práv a zájmů. V telefonickém rozhovoru se svými právními poradci v Jugoslávii Miloševič prohlásil, že odmítá jakýkoli kontakt se svými nově jmenovanými pseudobhájci.

Brit, Nizozemec a Jugoslávec mají dbát na to, aby byla dodržována Miloševičova práva a aby byl soudní proces spravedlivý. Miloševič už dříve označil soud za protiprávní a obhájce demonstrativně odmítl.

Tři advokáti - Brit Steven Kay, Nizozemec Mischa Wladimiroff a Bělehraďan Branislav Tapuškovič - zastupovali už předtím u tribunálu mandanty, kterým byla nakonec všem prokázána vina. Tapuškovič byl dříve předsedou svazu srbských soudců.

Tapuškovič pro agenturu Reuters prohlásil, že Miloševičovu reakci očekával, ale že on a jeho kolegové se přesto budou snažit s Miloševičem kontaktovat: "Nemá smysl nepokusit se ho kontaktovat, ale pokud on tento kontakt odmítne, můžeme pouze respektovat jeho rozhodnutí."

Soud instruoval právníky, že mohou při procesu klást své požadavky, vznášet námitky a předkládat jakékoli ulehčující materiály, které by Miloševičovi pomohly. Nemohou však iniciovat strategii obhajoby.

Haagský tribunál minulý týden rozhodl, že Miloševič se smí obhajovat sám.

Věznění Miloševiče je zákonné, rozhodl soud

Nizozemský soud definitivně zamítl žádost někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby nizozemská justice prohlásila Mezinárodní soudní tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii, jakož i jeho věznění tribunálem za nezákonné.

Právníci Miloševiče si na údajnou nezákonnost ICTY stěžovali minulý týden a požadovali, aby byl jejich klient propuštěn z vězení a osvobozen.

Miloševičovi obhájci argumentovali, že mezinárodní tribunál může být zřízen jedině mezinárodní smlouvou, což podle jejich názoru případ ICTY není.

Žalobkyně chce Miloševiče obvinit z genocidy
Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič stanul 30. srpna podruhé před haagským tribunálem. Vrchní žalobkyně mu oznámila, že ho hodlá obvinit i z genocidy v Bosně.

Miloševič stále odmítá advokáta a chce se obhajovat sám, právník mu však bude přidělen ex offo. "Advokát určený ex offo nebude ani tak obhajovat obviněného, ale pomáhat soudu," prohlásil předsedající soudce Richard May.

Miloševič obžalovaný z válečných zločinů v Kosovu podle soudu už obdržel veškeré texty obžaloby, ale podle všeho je dosud nečetl. Termín procesu zatím stanoven nebyl.

Miloševič si během zhruba hodinového slyšení stěžoval na údajné porušování svých práv. Především na izolaci, v níž je držen. Řekl také, že skutečnost, že ani dva a půl roku od událostí, kvůli nimž je zadržován, nebyla obžaloba proti němu dokončena, dokazuje, že obvinění proti němu jsou falešná. Je proto přesvědčen, že před takovou institucí se není třeba hájit.

"Denně se o mně píší lži. Možná by některé novináře zajímala pravda. Proč jsou návštěvy mé rodiny sledovány? Proč se sledují mé rozhovory s dvouapůlletým vnukem?" prohlásil Miloševič, jehož obviňování ICTY z politické zaujatosti a další slovní útoky přerušil May vypnutím jeho mikrofonu.

"Nebudeme poslouchat podobné politické argumenty," zdůvodnil May, který Miloševičovi mikrofon vypnul už při předchozím stání. Výhrady odmítl s tím, že vše probíhá podle platného vězeňského řádu, který platí a je podle něj uplatňován stejně pro všechny vězně. Zákaz kontaktu zadržených s novináři před procesem je podle něj oprávněný.

Druhé slyšení má za cíl prověřit, že výměna dokumentů mezi obžalobou a obhajobou probíhá vpořádku.

Miloševič nemá podle svého právního poradce Dragana Ognjanoviče v úmyslu se zapojit do procedur, které předcházejí jeho soudnímu procesu. "Nezapojí se do procedury, ale promluví," řekl novinářům Ognjanovič před budovou tribunálu. Dodal, že Miloševič je v dobré duševní pohodě a zcela přesvědčen o správnosti svých názorů.

Miloševič si nechá s obhajobou poradit

Soud s Miloševičem potrvá nejméně rok.

Tribunál neuznávám, tvrdil Miloševič
Miloševič na úvodním slyšení před tribunálem 3. července rozzlobeně napadl jeho legitimitu. V dramatickém vystoupení, které trvalo méně než patnáct minut, odmítl bývalý jugoslávský prezident soudní řízení s tím, že tribunál je ilegální a jeho obvinění lživá.

Příležitost k velké politické řeči však Miloševič nedostal. Po čtvrthodině odešel ze soudní síně jako první bývalá hlava státu v dějinách, která byla obviněna z válečných zločinů.

Miloševič, v tmavém obleku, seděl v soudní síni osamocen s výjimkou strážců po jeho každé straně. Lavice pro obhajobu byla prázdná neboť Miloševič obhájce u 'ilegálního soudu' odmítl. Napříč soudní síní proti němu seděla hlavní žalobkyně Carla Del Ponteová.

"Cílem tohoto tribunálu je falešně ospravedlnit zločiny NATO, spáchané v Jugoslávii. Proto je to falešný a nelegální soud," opakoval Miloševič znovu a znovu, kdykoli dostal možnost odpovědět soudu.

Zcela ignoroval předloženou obžalobu a snažil se vystupovat, jako by sám byl žalobce.

Miloševič vinu necítí
Podle hlavní žalobkyně ICTY Carly del Ponteové bude mít žaloba připraveny všechny texty v říjnu. Miloševič je obžalován ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v době kosovského konfliktu v roce 1999.

"Ano, obviním. Bude to za genocidu v Bosně. Chorvatsko je ještě otevřené," odpověděla Ponteová na otázku, zda Miloševiče obviní z genocidy v Bosně v první polovině 90. let. Miloševič se cítí nevinný.

Justiční stráž přivedla bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče ke slyšení před Mezinárodní trestní tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu (30. srpna 2001).

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič přichází ke slyšení před Mezinárodní trestní tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii, 30. srpna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video