Miloševič má začít vypovídat v úterý

  • 37
Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič, který byl ve čtvrtek večer převezen z Bělehradu do Haagu, bude mít první slyšení před trestním tribunálem v úterý ráno. Miloševič bude při předběžném slyšení podrobně seznámen s obžalobou a bude moci vyslovit k tomu, zda se cítí vinen či nevinen.

V praxi obvykle není čtena celá obžaloba, protože ji obžalovaný většinou již zná. Čtou se jen její hlavní body, což trvá několik minut. Obžalovaný má na odpověď maximálně třicet dní, v praxi se však ke své vině či nevině vysloví ihned při prvním slyšení. Soudce ho může rovněž vybídnout, zda nechce učinit prohlášení.

Podle bosenskosrbské zpravodajské agentury SRNA se srbský prezident Milan Milutinovič rozhodl, že se vzdá trestnímu tribunálu v Haagu a bude proti Miloševičovi svědčit.

Miloševičův příjezd sledoval dav lidí
Bývalého jugoslávského vůdce převezla do vězení Scheveningen policejní helikoptéra asi v 1:15 SELČ. Druhý vrtulník mezitím kroužil okolo.

Když vrtulník přistál, ozval se potlesk přihlížejících. U vězení se shromáždil dav lidí, převážně Nizozemců. "Je to významná událost. Jsem velmi rád kvůli lidem z Bosny," řekl padesátiletý Henk Simons, který bydlí nedaleko. "Je to uznáním moci mezinárodního tribunálu." Mezi demonstranty bylo i několik nespokojených srbských studentů. "Nejsem rád, že bude souzen zde, mělo by to být v Srbsku," řekl osmnáctiletý Michael z Bělehradu.

Miloševičův život v Haagu: V cele má postel, stůl, židli, skříň na šaty, kávovar a televizi napojenou na satelitní programy. Samozřejmostí je sprcha, toaleta a umývadlo. Neustále ho sleduje interní televizní kamera a každých
dvacet minut ho navštíví strážný.

Před soudce předstoupí srbský vůdce za několik dnů
Podle zdrojů z Haagu, citovaných agenturou AFP, stane Miloševič před soudci během několika dnů. Ti ho seznámí s obžalobou. Bývalý jugoslávský prezident podstoupí i sérii lékařských prohlídek. Datum zahájení procesu se ale nedá odhadnout.

Srbská vláda předala Miloševiče v Bělehradu zástupcům OSN
Miloševiče vydala haagskému mezinárodnímu tribunálu ve čtvrtek vpodvečer srbská vláda. Podle rozhlasové stanice B92 byl Miloševič předán v Bělehradě zástupcům tribunálu OSN.

Západ rozhodnutí Jugoslávie uvítal. Bruselské kruhy už daly najevo, že tento krok výrazně zvyšuje šance Bělehradu na získání finančních prostředků na obnovu země při dárcovské konferenci. Ta má zasedat v pátek.

"Je to velmi dobrá zpráva a bude mít určitě pozitivní vliv na postoje dárců. Přispěje k vytvoření pocitu jistoty, že co se slíbí, to se také promptně splní," cituje agentura Reuters mluvčího Evropské komise Gunnara Wieganda. "Konference je přitom naprosto nezbytná pro zachování reformního procesu v Jugoslávii," dodal.

Před bělehradskou věznicí demonstrovali vůdcovi stoupenci
Miloševič byl zřejmě dopraven z Bělehradu do Haagu přes Bosnu. Místopředseda srbské vlády Žarko Korač řekl televizní stanici CNN, že Miloševič pojede z bělehradské věznice do bosenské Tuzly a dál do Nizozemska. Tuto informaci potvrdil i mluvčí haagského tribunálu pro válečné zločiny. Tuzla byla za bosenské války chráněnou zónou OSN. I přesto se ale stávala terčem útoků srbských vojsk.

Podle chorvatské agentury HINA začala akce spojená s Miloševičovým převezením do Haagu kolem 18. hodiny. V té době vyjela z centrální věznice v Bělehradě velkou rychlostí tři policejní auta. Bělehradská televize Studio B sdělila, že v jednom voze byla také Miloševičova žena Mira Markovičová.

Jen několik hodin před vydáním Miloševiče jugoslávský ústavní soud nařídil pozastavit platnost vládního dekretu, který by právě umožnil vydání Miloševiče trestnímu tribunálu. Ústavní soud učinil tento krok na doporučení jednoho ze soudců, aby mohl posoudit, zda vládní dekret není v rozporu s ústavou, jak namítají Miloševičovi obhájci.

Jiná bělehradská média s odvoláním na očité svědky uvedla, že Miloševič odjel z vězení v bílém kombi. Před věznicí se mezitím shromáždili Miloševičovi příznivci. Podle státní televize stoupenci bývalého prezidenta útočili na zahraniční novináře a televizní štáby.

Vydání je nelegální, tvrdí Koštunica
Miloševičův obhájce Toma Fila v první reakci na Miloševičovo předání do Haagu řekl: "Nemohu věřit, že se to stalo."

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica považuje vydání bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče haagskému Mezinárodnímu soudnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii ICTY za nelegální a protiústavní. Prezident nebyl o jeho vydání informován.

O vydání Miloševiče rozhodla narychlo srbská vláda, která ignorovala rozhodnutí jugoslávského Ústavního soudu pozastavit platnost dekretu jugoslávské vlády, jenž vydání bývalého prezidenta umožňoval.

Je to zánik koalice, tvrdí šéf SNP
Šéf černohorské Socialistické lidové strany (SNP), která je menším partnerem v jugoslávské vládě, soudí, že Miloševičovo vydání do Haagu znamená zánik vládní koalice. SNP je bývalým Miloševičovým spojencem a nyní tvoří spolu se srbskými reformními politiky federální vládu. Také SNP důsledně odmítala Miloševičovo vydání haagskému tribunálu.

Miloševičovi obhájci napadají dekret jako neústavní
Advokáti bývalého jugoslávského vůdce označují vládní dekret, který umožňuje vydání Miloševiče Haagu, za neústavní s tím, že jde o politické rozhodnutí, které nerespektuje jugoslávský zákon o zákazu extradikce do jiného státu.

Těsně před začátkem zasedání soudu odstoupil jeho předseda Milutin Srdič. "Myslím, že bude nejlepší, když se práce na tomto případu nezúčastním a nebudu hlasovat," řekl.

Advokáti bývalého prezidenta ještě před rokováním soudu požádali, aby z případu byli odstaveni dva soudci a jeden žalobce s odůvodněním, že mají pochybnosti o jejich nestrannosti.

Miloševičovi obhájci se odvolali k ústavnímu soudu den poté, co jugoslávská vláda schválila dekret o vydání válečných zločinců Haagu.

Zastánci Miloševičova vydání argumentují tím, že dekret žádný zákon neporušuje, protože OSN je instituce, nikoli cizí stát.

Miloševiče vydáme, tvrdil srbský premiér
Srbský premiér Zoran Djindič prohlašoval hned po schválení dekretu, že Miloševič bude do Haagu vydán bez ohledu na to, jak soud rozhodne.

Prezident Koštunica ale naopak jako profesor práv trval na zásadě: co je psáno, to je dáno. Na setkání s předáky Miloševičovy Socialistické strany Srbska ve čtvrtek konstatoval, že spolupráce Jugoslávie s mezinárodním tribunálem OSN (ICTY) musí být upravena právním rámcem. "Bez tohoto rámce by mohla nastat nezákonnost."

Vláda zpečetila Miloševičův osud o víkendu
Šance na to, že se bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič bude potrestán za válečné zločiny, výrazně vzrostly o víkendu. Tehdy jugoslávská vláda schválila usnesení, na základě kterého bude možné Miloševiče i další podezřelé vojáky či politiky vydat Mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu.

OBVINĚNÍ ICTY
Miloševič byl v květnu 1999 tribunálem obviněn z odpovědnosti za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, které byly spáchány v letech 1989-1999 v Kosovu. Pokud by byl vydán do Haagu, byl by první bývalou hlavou státu, která by se zodpovídala za válečné zločiny před soudem OSN. Před ICTY by mělo stanout dalších 15 jeho spolupracovníků.

Západ Jugoslávii pomůže, ale jen za Miloševiče
Jugoslávská vláda se ocitla pod tlakem západních států, pro které je vydání Miloševiče a dalších podezřelých podmínkou pro poskytnutí hospodářské pomoci v hodnotě jedné miliardy dolarů.

Washington už rozhodnutí jugoslávských ministrů přivítal. "Vnímáme to rozhodně jako pozitivní krok a budeme sledovat, jaké další kroky budou následovat," řekl nejmenovaný zdroj blízký americké vládě.

Místopředseda vlády Jugoslávie Miroljub Labus po víkendovém zasedání vlády uvedl, že Miloševič by mohl být nyní vydán do Haagu během několika dní. Patnáct dalších podezřelých by měl brzy potkat podobný osud. "O těch obžalobách nemůže být pochyb. Tito lidé musí do Haagu," řekl Labus.

Miloševič: Proces je zmanipulovaný
Miloševič, který je od začátku dubna za finanční machinace ve vazební bělehradské věznici, se již nechal slyšet, že celý proces proti němu je manipulovaný. "Můj osud je spojen s osudem tohoto národa a této země. Bylo obtížné se rozhodovat, ale vždy jsem byl inspirován naší slavnou historií. Doufám, že historii bude patřit konečný soud," sdělil přes své právníky Miloševič, jeden z hlavních aktérů balkánských válek, při nichž přišly o život stovky tisíc lidí.

Jeho popularita během posledních měsíců značně opadla. Vládní zasedání bylo na rozdíl od bouřlivých protestů při zatýkání někdejšího prezidenta nyní provázeno jen malou demonstrací několika desítek nejskalnějších Miloševičových příznivců.

Přílet Slobodana Miloševiče do Haagu provázelo utajování. Na nedaleké letecké základně, kde bylo očekáváno, že přistane letadlo vezoucí Miloševiče, viděli reportéři agentury Reuters velké letadlo, které krátce po půlnoci jelo po přistávací dráze bez rozsvícených světel. Z tohoto důvodu též nemohlo být identifikováno jako britské vojenské letadlo, které podle předchozích zpráv mělo Miloševiče převážet. V souvislosti s tím se objevily i dohady, že Miloševič již přistál někde jinde v Nizozemsku a byl rychle převezen do vězení Scheveningen.

Nizozemská věznice Scheveningen poblíž Haagu, kde jsou drženi váleční zločinci. V noci na 29. června sem byl dopraven bývalý jugoslávský vůdce Slobodan Miloševič. (29. června 2001)

Miloševičův stoupenec protestuje v Bělehradě spolu s několika dalšími tisíci lidí proti vydání bývalého jugoslávského prezidenta haagskému tribunálu. (29. června 2001)

Přibližně 3000 stoupenců bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče protestovaly 29. června proti vydání Miloševiče haagskému mezinárodnímu tribunálu. (29. června 2001)

Rozzuření stoupenci bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče se snažili 28. června zastavit provoz v centru Bělehradu při demonstraci proti vydání Miloševiče haagskému mezinárodnímu tribunálu. (29. června 2001)

Kolona aut v Scheveningen blízko haagského tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii, 29. června 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue