Miloševič má být brzy za mřížemi

Srbská policie má za úkol vyšetřovat bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče ze zpronevěry státního majetku. Podle agentury Beta jí to nařídil bělehradský prokurátor, který tak učinil první právní krok proti bývalému srbskému vůdci. Nejmenovaný činitel nyní vládní koalice srbských stran zároveň agentuře Beta řekl, že Miloševič by měl být zatčen do 10. března. "Ano, je to možné," potvrdil tuto informaci Aleksandar Ilič, budoucí nový jugoslávský velvyslanec v Praze.

"Je ovšem nutné mít všechno právně dobře podložené." Podle srbského vicepremiéra Žarka Korače má policie již první výsledky Miloševičova vyšetřování v oblasti finančních afér. "Miloševič bude obviněn až poté, co budou shromážděny všechny informace," řekl deníku Blic.

"Miloševič může být brzo předvolán k výslechu," řekl agentuře AP vysoce postavený policista, který si nepřál být jmenován. Slobodan Miloševič, žijící od svého svržení v říjnu loňského roku ve vile v Bělehradě, je obviněn z řady zločinů od zpronevěry státního majetku přes nařizování politických vražd až po válečné zločiny.

Včerejší oznámení prokurátora se týká údajného vývozu a prodeje 173 kilogramů zlata z Jugoslávie do Švýcarska mezi loňským 21. zářím a 2. listopadem. Tam bylo zlato prodáno a peníze byly převedeny na konta firem na Kypru a v Řecku. Podobným způsobem Miloševič a jeho lidé "tunelovali" Jugoslávii v uplynulých třinácti letech, kdy byl u moci.

Obvinění z defraudace se považuje pouze za první z celé řady zločinů, mezi nimiž je nelegální nákup vily, politické vraždy a válečné zločiny. O víkendu byl zatčen Rade Markovič, šéf tajné služby z dob Miloševičovy vlády a vykonavatel jeho rozkazů.
Markovič ovšem mlčí - policie ho zadržela na třicet dní, během nichž se očekávají jeho výpovědi, které by mohly Miloševiče kompromitovat.

"Je třeba všechno prošetřit a dokázat," uvedl Ilič, podle něhož hrozí řadě bývalých Miloševičových spolupracovníků vysoké tresty. "Je to ovšem složitý propletenec, nesrovnatelný například s mafií v Čechách," dodal Ilič.

"Miloševič bude souzen i za další zločiny. Rozpoutal války v Chorvatsku a Bosně, zbavil Kosovo autonomie," rozptyluje Aleksandar Lojpur, srbský právník a poradce vládní koalice, obavy z toho, že Srbové by svého bývalého prezidenta chtěli soudit "jen" za zpronevěru státního majetku.

Bělehrad totiž Miloševiče odmítá vydat mezinárodnímu soudu v Haagu, který bývalého vládce stíhá za válečné zločiny. Podle včera zveřejněného průzkumu veřejného mínění srbské agentury Argument podporuje 60,3 procenta Srbů Miloševičovo stíhání za válečné zločiny. A více než polovina by ho vydala k potrestání do Haagu.

Miloševičem vedená Srbská socialistická strana ovšem vyzvala k demonstracím na podporu svého šéfa. Výzva se zatím nesetkala s velkým ohlasem a v ulicích se objevilo jen několik stovek lidí, i když socialisty volilo v posledních volbách přes milion a půl voličů.

Nová vláda prezidenta Vojislava Koštunici se bojí nepokojů. "Už proto nemůžeme při potrestání zločinů minulého režimu postupovat rychle a revolučně, ale metodou postupných kroků," uvedl profesor Ilič.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video