Ostatky Slobodana Miloševiče asi nakonec skončí v Srbsku.

Ostatky Slobodana Miloševiče asi nakonec skončí v Srbsku. | foto: ČTK

Miloševič bude pohřben v rodném Srbsku

  • 106
Slobodan Miloševič bude s definitivní platností v sobotu pohřben v Srbsku ve svém rodném městě Požarevac. Agentuře Reuters to oznámil jeden ze členů Miloševičovy Socialistické strany Uros Suvakovič. Rozhodnutí o místě pohřbu předcházelo dlouhé dohadování

Miloševičova rodina vyjednávala celé úterý o tom, zda zesnulého exprezidenta pohřbí v Srbsku nebo v Moskvě. Nakonec padlo rozhodnutí. Letadlo s ostatky zamíří do Bělehradu, řekl rodinný právník.

Marko Miloševič, syn srbského a jugoslávského exprezidenta, v úterý přicestoval z Moskvy do Haagu, aby vyzvedl tělo. To večer v tmavozelené dodávce opustilo patologický institut a za policejního doprovodu bylo odvezeno do márnice na letišti v Amsterodamu.

Tam ostatky zůstaly přes noc a dnes by podle rodinného právníka Zdenka Tomanoviče měly putovat do Bělehradu.

Zprvu se zdálo, že Miloševič, který byl v sobotu nalezen mrtvý v nizozemském vězení Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), bude pochován v Moskvě. Právě tam nyní žije jeho rodina. Místopředseda Miloševičovy Socialistické strany Srbska Ivica Dačič uvedl, že pohřeb v Moskvě je jistý na 99 procent.

Těsně před půlnocí přišlo rozhodnutí
Před půlnocí však přišel překvapivý obrat. "Syn pana Miloševiče právě informoval tribunál v Haagu, že jeho otec bude pohřben v Bělehradě," oznámil rodinný právník Zdenko Tomanovič.

Jedním z důvodů tohoto rozhodnutí zřejmě bylo i to, že Miloševičova socialistická strana naléhala, aby se pohřeb konal v Srbsku. Pohrozila dokonce sesazením srbské menšinové vlády.

Také výroky syna zprvu nasvědčovaly tomu, že pohřeb bude v ruské metropoli. "Bělehradské úřady se chtějí této události vyhnout. Nechtějí to oficiálně ani neoficiálně. Nemáme jinou volbu," tvrdil Marko.

Srbské úřady nejsou pohřbu příliš nakloněny, obávají se, že by ho mohli zneužít nacionalisté. I proto se rodina přikláněla k převozu těla do Moskvy. Moskevskou variantu podporoval i fakt, že ruští lékaři chtějí ostatky prozkoumat, neboť nizozemským expertům nedůvěřují.

V hlavní roli Mirjana M.
Zda diktátor spočine v Rusku, nebo v zemi, kterou ekonomicky zruinoval a politicky znemožnil - Srbsku - měla definitivně rozhodnout Mirjana Markovičová, excentrická vdova po Miloševičovi.

Bělehradský soud učinil vstřícný krok, když oznámil, že pozastavil zatykač na Mirjanu Markovičovou. Toto rozhodnutí pro ni znamená možnost návratu do Srbska na případný pohřeb. Soud však trval na tom, aby byl Markovičové po příjezdu do Srbska zabaven cestovní pas.

"Obviněná zůstane na svobodě, pokud bude spolupracovat se soudem. V opačném případě bude zatčena," uvedla mluvčí bělehradské justice s tím, že její instituce již přijala kauci ve výši 17 tisíc dolarů (přes 400 tisíc korun).

Markovičová čelí v Srbsku obviněním z korupce a zneužití pravomoci veřejného činitele, čehož se měla dopustit v době manželovy vlády. Podle svých vyjádření se proto obává vrátit se do Bělehradu, odkud uprchla v roce 2003 do Ruska.

Vězeň měl přístup k alkoholu
Spekulace o příčinách Miloševičovy smrti přiživila úterní informace, podle které měl srbský exprezident pravidelný přísun alkoholu i léků, a to docela jiných, než mu předepsal jeho lékař.

Tyto látky měli pašovat lidé z Miloševičova okolí. Agentuře AP to řekli pracovníci ICTY, který podle nich vzdor varování nezasáhl. Podle činitelů, kteří si přáli zůstat anonymní, ředitel věznice předsedovi tribunálu sdělil, že v důsledku toho nelze garantovat Miloševičovo zdraví.

ICTY včera také kvůli úmrtí formálně ukončil soudní proces, v němž byl bývalý srbský předák souzen kvůli obvinění z válečných zločinů. - více zde

 

Rusko žádá přezkoumání Miloševičovy smrti

Nezávislé mezinárodní vyšetření okolností úmrtí Slobodana Miloševiče požaduje dolní komora ruského parlamentu. Ruská Duma zároveň chce, aby Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu ukončil svou činnost.
Ruští poslanci soudí, že případní viníci Miloševičovy smrti mají být postaveni před soud a potrestáni. Ve věznici ICTY byla podle ruské Dumy porušována lidská práva. Poslanci se zároveň domnívají, že další činnost ICTY nemá opodstatnění.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video