Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zeman podepsal zavedení elektronických občanek. Začnou se vydávat za rok

  • 44
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona, která zavede elektronické občanské průkazy. Jejich vydávání by mělo začít od srpna příštího roku. Podpisem stvrdil také další čtyři zákony, které například sníží náklady pro operátory nebo završují reformu přestupkové legislativy. Informoval o tom mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministerstvo vnitra, které má elektronizaci veřejné správy na starosti, vybudovalo nový informační systém Národní identifikační autorita. Ověřování identity na dálku pak testovalo na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a v kraji Vysočina (více jsme psali zde).

ČSSZ už dnes nabízí, aby majitelé datových schránek v rámci ePortálu nahlédli např. na dobu důchodového pojištění nebo na výši dávky a aby mohli ověřit stav zpracování dávek.

V kraji Vysočina se e-občanky využijí při identifikaci pacientů v krajských zdravotnických zařízení. Dnes tam shromažďují zdravotnickou dokumentaci a pracují s e-recepty.

Největší zdravotní pojišťovna VZP zatím o využítí elektronické občanky jedná. Dnes umožňuje klientům přístup k informacím pomocí kvalifikovaného certifikátu nebo přihlášením pomocí jména, hesla a SMS kódu.

Na přípravu vydávání elektronických občanek má nyní Státní tiskárna cenin dvanáct měsíců.

Vyšší pokuty za přestupky a snížení nákladů pro operátory

Zeman také podepsal vládní předlohu, která završuje reformu přestupkové legislativy. Norma mění zhruba 250 předpisů a čítá víc než 1400 stran. Navazuje na nové zákony o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a na zákon o některých přestupcích, které budou účinné od července. Zvyšují například pokuty za některé přestupky až desetinásobně.

Dalším podpisem Zeman posvětil snížení nákladů pro operátory, kteří budují nové komunikační sítě. Operátoři by mohli podle odhadu vlády do roku 2020 ušetřit 20 až 30 procent celkových nákladů při budování vysokorychlostních sítí. Podle zákona bude vysokorychlostní sítí taková síť, která umožní připojení o rychlosti nejméně 30 megabitů za vteřinu.

Zákon počítá také se zřízením Jednotného informačního místa, kterým má být Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Bude mít za úkol zprostředkovávat informace mezi provozovateli sítí, úřady a dalšími stranami. Takzvanými povinnými osobami budou nejen provozovatelé veřejných komunikačních sítí, ale i provozovatelé energetických a distribučních soustav nebo třeba teplárenské firmy. Budou jimi i provozovatelé kanalizačních sítí.

O všech pěti zákonech informoval mluvčí Jiří Ovčáček na webu Pražského hradu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video