Miloš Zeman položil věnce u pomníku M. R. Štefánika (5. dubna 2013)

Miloš Zeman položil věnce u pomníku M. R. Štefánika (5. dubna 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zeman v Bratislavě položil věnce k památníku, který rozzuřil Hitlera

  • 102
Od našeho zvláštního zpravodaje na Slovensku - Prezident Miloš Zeman v pátek v Bratislavě vzpomínal na staré časy. Na setkání pozval své kolegy z dob, kdy býval českým premiérem. Zašel se také poklonit k památníku československé státnosti, na kterém je generál Štefánik a český lev. Ten kdysi vytočil Adolfa Hitlera.

Vážná politická jednání se během druhého dne prezidentovy návštěvy v Bratislavě nevedla. Miloš Zeman si na dopoledne do vládního hotelu Borik na krásném místě vysoko nad Dunajem sezval několik svých přátel z dob, kdy byl českým premiérem.

Z Rakouska tak na schůzku s Milošem Zemanem dorazil bývalý dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, z Košic přijel bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster, který byl první, jehož si Slováci na jaře 1999 volili přímo.
A z Budapešti vážil cestu tamní slovenský velvyslanec Peter Weiss, bývalý šéf kdysi druhé nejsilnější strany na Slovensku - levicové Strany demokratické levice, o kterém se v Bratislavě už delší dobu mluví jako o novém velvyslanci v Česku.

Oficiální program Miloše Zemana začal až po poledni, kdy položil věnec k soše Milana Rastislava Štefánika na nově vzniklé nábřeží Dunaje. Tento obří památník má pro Slovensko a také pro československé vztahy velkou symboliku. Socha českého sochaře Bohumila Kafky vznikla v roce 1939 a svou výškou téměř osmi metrů nemá obdoby na Slovensku ani v Česku.

Na desetimetrovém pylonu nad Štefánikem byl umístěn český lev, který střeží štít s československým znakem a varovně cení zuby.

Když na konci roku 1938 nacistická vojska obsazovala Petržalku, jež byla v rámci mnichovských dohod spolu s Děvínem přiřčena podobně jako české pohraničí třetí říši, dostal se poprvé a naposledy na dohled Bratislavy i nacistický vůdce Adolf Hitler. Když uviděl památník Štefánikovi, údajně se rozzuřil a prohlásil: "Die Katze muss weg!", tedy česky "ta kočka musí pryč".

Klerofašistická Slovenská republika tak skutečně v roce 1940 nejdříve lva a pak i žulový pylon odstranila. Sochu Štefánika zase v roce 1954 odstranili a roztavili komunisté. Český lev, chránící československý státní znak, mohl být na nábřeží Dunaje vrácen až v roce 1988, byť o kousek dál, před Národní muzeum. Velice brzy se z něj stalo symbolické místo, kde se po roce 1990 scházeli při československých výročích příznivci společného státu. I po rozpadu federace tu s nostalgií vzpomínali na bývalý společný stát a 28. října i při jiných výročích zapalovali svíčky. Naposledy v roce 2008.

O rok později se totiž československý lev znovu stěhoval, dále od Starého Města, ale na velmi důstojné místo, před novou budovu Slovenského národního divadla. U Dunaje tam vznikla nová čtvrť Bratislavy, kterou mnozí Bratislavané považují za jedno z nejhezčích míst, jež slovenské hlavní město má. Stojí tu spolu znovu odlitý Štefánik a český lev, a to především díky úsilí Nadace Milana Rastislava Štefánika, která patnáct let shromažďovala prostředky k znovuodlití památníku. Zeman tu položil věnec za přítomnosti čestné jednotky slovenského prezidenta. 

Svůj program na Slovensku zakončil Miloš Zeman jednáním a následným obědem na Bratislavském hradě s předsedou slovenského parlamentu Pavolem Paškou a odpoledne odletěl zpět do Prahy. Odpoledního programu se neúčastnila z důvodů nevolnosti Zemanova manželka Ivana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue