Prezident Zeman míní, že politici by neměli komentovat rozhodnutí soudů. Ilustrační foto

Prezident Zeman míní, že politici by neměli komentovat rozhodnutí soudů. Ilustrační foto | foto: Milan Nosek, iDNES.cz

Verdikt soudu by politici neměli komentovat, míní o aktuálním dění Zeman

  • 51
Podle prezidenta Miloše Zemana by neměli politici reagovat na rozhodnutí soudů. Poprvé tak okomentoval vývoj v kauze Nagyová, v jejíž jedné části rozhodl v úterý Nejvyšší soud o vynětí tří vazebně stíhaných exposlanců ODS z pravomocí orgánů činných v trestním řízení. Všichni tři byli následně propuštěni z vazebních věznic.

"Dle pana prezidenta by se politici neměli k rozhodnutím soudů vyjadřovat," napsala mluvčí Hradu Hana Burianová. Zeman po skandálu, kvůli kterému padla vláda Petra Nečase, jmenoval úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka.

Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa se po rebelii proti vedení své strany loni vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státních firem. Policie a státní zástupce v tom spatřují formu korupce.

Nejvyšší soud se podle mluvčího Petra Knötiga zabýval pouze stíháním exposlanců ODS v období, kdy ještě byli členy Poslanecké sněmovny. Při tom dospěl k závěru, že součástí výkonu mandátu poslance, který chrání imunita, jsou také různé politické dohody, kompromisy a politická rozhodnutí.

Propuštění exposlanců z vazby přitom komentovaly všechny strany napříč politickým spektrem. Bývalý premiér Petr Nečas pak bez servítek uvedl, že státní zástupci Ivo Ištvan a Rostislav Bajger by měli skončit před kárným senátem (celou Nečasovu reakci najdete zde).

Poslanci ODS vyzvali k okamžité reakci úřadů

Verdikt soudu ve středu kritizovalo i občanské sdružení Vraťte nám stát. Podle něj legitimizuje trestnou činnost zákonodárců ve Sněmovně. Názor soudu odporuje pojetí poslanecké imunity podle ústavy, uvedla právnička spjatá se sdružením Hana Marvanová. Verdikt soudu kritizovali i někteří ústavní právníci.

Poslanecký klub Občanské demokratické strany pak ve středu vyzval vládu a zejména premiéra a ministryni spravedlnosti, aby se situací ve státním zastupitelství neprodleně zabývali. Nejvyššího soud podle ODS konstatoval, "že jejich rozhodováním došlo mimo jiné k nepřijatelné ingerenci exekutivní moci do moci zákonodárné".

"Poslanecký klub ODS má za to, že narušování principů dělby moci je vážným ohrožením základních principů demokratického právního státu a že je úkolem a odpovědností vlády věc neprodleně řešit včetně vyvození osobní odpovědnosti jednotlivých aktérů ve sféře výkonné moci," napsala ODS ve svém stanovisku.

Poslanci nejsilnější koaliční strany současně vyzvali státní zástupce, aby se zabývali také zákonností trestního řízení a vazby u ostatních obviněných.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video