Miloš Zeman podmínil návrat do politiky

  • 91
Miloš Zeman na mítinku v Mostě připustil, že je ochoten vrátit se do politiky. Návrat podmínil splněním pěti požadavků. Kromě jiného chce, aby ČSSD vypověděla z vlády koaliční partnery a do tří měsíců svolala mimořádný sjezd. Vedení strany podle něj zradilo volební program.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Prospěl by ČSSD návrat Miloše Zemana?

"Pojďme do toho všichni společně," vyzval expremiér několik stovek příznivců v reprezentačním sále v centru severočeského Mostu.

Pokud sociální demokraté splní pět podmínek, Miloš Zeman je ochoten znovu se zapojit do vrcholné politiky. V první řadě chce, aby se ČSSD vrátila ke svému programu, který podle něj současné vedení zradilo.

Strana by se podle Zemana také neměla nechat "vydírat" partnery jako je Unie svobody a vytvořit jednobarevnou vládu. Třetí podmínkou je, aby ČSSD do tří měsíců svolala mimořádný sjezd, kterého by se rád zúčastnil.

Řádný sjezd, který by se měl konat příští rok, Zemana nezajímá.

Sjezd může svolat ústřední výkonný výbor nebo tři pětiny stranických organizací. Myšlenku zatím zastává menšina sociálních demokratů, což se podle Zemanových příznivců může změnit v případě neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu.

Podle Zemana je potřeba k těmto změnám přistoupit co nejdříve, aby strana do parlamentních voleb v roce 2006 dostatečně změnila kurs a případná jednobarevná menšinová vláda přesvědčila občany, že něco dokázala.

Zeman se domnívá, že by menšinovou vládu mohla podpořit KSČM, aniž by sociální demokracie porušila usnesení z bohumínského sjezdu, které spolupráci s komunisty zakazuje. Usnesení se podle Zemana týká jen přímé účasti KSČM ve vládě.

Poslední podmínky spojil s personálními otázkami. Vedení ČSSD by podle něj měli opustit lidé nejvíce spojení s její současnou politikou. Konečně navrhl, aby strana přijala kariérní řád, který by dostal do čela úspěšné politiky z krajů.

Zeman: Jen hlupák nemění názory
Expremiér se vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda by v případě kladné odezvy na patero podmínek kandidoval do nejvyššího vedení strany. "Řeš problém, když nastane," prohlásil.

K jasnější odpovědi se ho pokusil přimět poslanec Josef Hojdar, který ho na mítink s občany v rámci kampaně před evropskými volbami pozval. "Do toho boje klidně půjdeme, ale musíme vědět, že to bude někdo vést," řekl Hojdar.

"Pochopitelně bych se toho neúčastnil tak, že bych mlčel," odvětil mu Zeman. V narážce na svá předchozí stanoviska podotkl, že jen hlupák nemění své názory.

Kromě Josefa Hojdara se předvolebního setkání zúčastnili například poslanci Vladimír Laštůvka, Karel Šplíchal nebo exministr Miroslav Grégr.

Vládě poradil, jak s nezaměstnaností 
Expremiér se ve druhé části svého třičtvrtěhodinového vystoupení v Mostě věnoval kritice vládní politiky. Špidlův kabinet se podle něj chybně soustředí na pravicovou reformu financí a přehlíží problematiku nezaměstnanosti.

Nabídl svůj recept - zrušit zbytečné ministerstvo pro místní rozvoj a místo něj zřídit ministerstvo pro veřejné práce. To by zajistilo, aby stát mohl každému nabídnout práci. Kdo by odmítl, ztratil by nárok na státní podporu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video