Český prezident Miloš Zeman se na oficiální návštěvě Kazachstánu setkal se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem (24. listopadu 2014) | foto: AP

Zeman v Kazachstánu chválil hospodářský zázrak a vyřídil Klausovu zdravici

  • 1118
Prezident Miloš Zeman zahájil návštěvu Kazachstánu. Po setkání se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem označil Kazachstán za zemi hospodářského zázraku. Autoritářskému vůdci Zeman také vyřídil pozdravy od exprezidenta Václava Klause.

Zeman do Kazachstánu přiletěl v neděli večer. Ve středoasijské zemi ho čekalo zasněžené hlavní město Astana, kde noční teploty klesly téměř k minus třiceti stupňům Celsia. Na návštěvě doprovází českého prezidenta, stejně jako v případě dřívějších zahraničních cest, podnikatelská delegace. Jsou v ní zastoupeni mimo jiné představitelé Škody Transportation, strojírenských podniků, letectví nebo bankovnictví.  Návštěva má být impulsem k rozvoji spolupráce zejména v energetice, strojírenství a dopravě.

V besedě s kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem, který stojí v čele autoritářského režimu už téměř čtvrtstoletí, si český prezident vyměnil názory na aktuální problémy mezinárodní situace. „Naše země mají stejný názor na mnohé světové události,“ řekl Nazarbajev mimo jiné i s odkazem na otázku protiruských sankcí, které český prezident opakovaně kritizoval. 

„Česko je pro nás významným obchodním partnerem v Evropě, v posledních letech je patrný nárůst intenzity hospodářských vztahů,“ citoval oficiální informace kazašské prezidentské kanceláře místní server BNews. Na česko-kazašské spolupráci se podle Nazarbajeva momentálně podílí na 70 podniků, velká část z nich přitom spolupracuje na montážích Škody Auto. Ta začala v Kazachstánu montovat nové vozy v roce 2005. Za tu dobu jich tam vyrobila přes patnáct tisíc, do budoucna by se ale mělo toto číslo výrazně zvýšit. Jen pro příští rok má v Kazachstánu z výrobní linky sjet osm tisíc nových škodovek, citovala kazašská média slova prezidenta Nazarbajeva.

Země hospodářského zázraku, prohlásil Zeman o Kazachstánu

Český prezident označil po jednání se svým protějškem Kazachstán za zemi hospodářského zázraku. Ve srovnání s rokem 1999, kdy Zeman navštívil bývalou sovětskou republiku jako český premiér, udělal Kazachstán podle jeho slov „až neuvěřitelný“ pokrok. Je to „země hospodářského zázraku“, konstatoval a vyjádřil přesvědčení, že středoasijský stát, mimořádně bohatý na suroviny, se v budoucnu stane ještě významnějším ekonomickým hráčem. Česko podle Zemana považuje Kazachstán za stát prvořadého a dlouhodobého zájmu.

Plynnou ruštinou český prezident rovněž vyřídil Nazarbajevovi pozdravy od svého předchůdce Václava Klause. S ním se kazašský prezident několikrát setkal, naposledy v roce 2012 v Praze.

Podle kazašské prezidentské kanceláře se má Zemanova návštěva stát impulsem k upevnění dvoustranné obchodní a hospodářské spolupráce. „Kromě kooperace v dopravě, zemědělství a kultuře má před sebou významné perspektivy spolupráce v oblasti strojírenství, energetiky, zdravotnictví a turistiky,“ uvádí se v oficiální zprávě. 

Kazašský prezident na tiskové konferenci vyzval české firmy, aby postavily v zemi své podniky. Zboží by tak do Ruska nebo Běloruska dostaly bez cla. Využívat podle něj mohou také desetileté daňové prázdniny. Stát jim podle jeho slov vrátí až 30 procent investic.

Zeman v Astaně zůstane ještě v úterý, poté odletí do Tádžikistánu. Návštěvu střední Asie ukončí ve čtvrtek.

V úterý je v kazašské metropoli Astaně rovněž očekáván uzbecký prezident Islam Karimov, který měl letos v únoru navštívit Prahu. Proti se však tehdy postavili zástupci nevládních organizací, podle nichž je uzbecký prezident jedním z nejtvrdších světových diktátorů a představitelem utlačovatelského režimu. Únorová cesta se nakonec neuskutečnila a Karimov má údajně Česko navštívit příští rok. Zda se Zeman s Karimovem setká v Astaně, není zatím jasné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video