Prezident Miloš Zeman se 12. září v Praze zúčastnil jednání tripartity. Na jednání byl i ministr financí Andrej Babiš. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Babiše jmenuji premiérem, i když bude ve vazbě, prohlásil Zeman

  • 319
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš by se mohl stát premiérem, i kdyby byl zrovna v policejní vazbě. Řekl to prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro web Parlamentní listy. Zdůraznil, že mnohem větší problém je kauza OKD a že nedostal uspokojivé vysvětlení ohledně kauzy Čapí hnízdo od policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Poslanecká sněmovna ve středu po více než sedmihodinovém jednání souhlasila s vydáním Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze možného dotačního podvodu s farmou Čapí hnízdo (více jsme psali zde).

Prezident prohlásil, že pokud by hnutí ANO vyhrálo podzimní volby, nepochybně by jmenoval premiérem Andreje Babiše, i kdyby se šéf ANO v té chvíli nacházel ve vazební cele. „Je zapotřebí si uvědomit, že po volbách by musela policie žádat znovu o vydání Andreje Babiše jako nově zvoleného poslance, takže by musel být z cely propuštěn,“ upozornil Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Dodal, že při rozhovoru s policejním prezidentem Tomášem Tuhým nedostal uspokojivé vysvětlení, proč se kauza nezačala vyšetřovat už dávno a proč s tím policie přišla těsně před volbami.

Prezident jako větší problém vidí kauzu OKD spojovanou s premiérem Bohuslavem Sobotkou, který v době prodeje společnosti zastával funkci ministra financí. „Stát kvůli neschopnosti tehdejšího ministra financí přišel o pět miliard korun,“ řekl Zeman. Předseda vlády kvůli tomu na začátku září vypovídal před soudem (více zde).

Policie chce Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu. Oba poslanci tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi dostupnými právními prostředky.

6. září 2017

Babiš s Faltýnkem stejně jako další zástupci ANO označují případ za politickou kauzu a za pokus o ovlivnění voleb za pomoci policejních orgánů. Zástupci ostatních stran s tím při středeční zhruba sedmihodinové debatě nesouhlasili. Případ podle nich musí být vyšetřen standardně.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video