Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru s agenturou ČTK (6. října 2016)

Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru s agenturou ČTK (6. října 2016) | foto: ČTK

Hrozí, že se z 28. října stane festival hradní malosti, míní Sobotka

  • 2133
Do sporu o vyznamenání pro Hermanova strýce Jiřího Bradyho se poprvé vložil i premiér Bohuslav Sobotka. A to krátce poté, co prezident Miloš Zeman potvrdil, že požádal ministra Daniela Hermana, aby zrušil schůzku s dalajlámou. Dle místopředsedy vlády Andreje Babiše ovšem na zámku v Lánech popřel, že by věc spojil s oceněním Hermanova strýce.

Podle předsedy vlády by se prezident měl zachovat jako státník a vyznamenání Hermanovu strýci Jiřímu Bradymu udělit. „Jinak bude z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti,“ napsal na Twitteru.

22.října 2016 v 17:03, příspěvek archivován: 22.října 2016 v 17:14

Prezident by se měl zachovat jako státník a vyznamen.Bradymu udělit.Jinak bude z letoš.28.října festival hradní malosti a české rozhádanosti

Ministr financí Babiš po jednání v Lánech, kam v sobotu zamířili ministři za ANO, prohlásil, že pokud Hrad Bradymu vyznamenání slíbil, jeho neudělení by bylo nepřijatelné. „Je nelidské ho zklamat v jeho věku a s tím, co má za sebou,“ reagoval přes Twitter na dotaz redaktora iDNES.cz.

„Samozřejmě považuju za velmi nešťastné a je mi líto vůči panu Bradymu, že k tomu došlo, je to velice nešťastná situace,“ dodal ke sporu o neudělení údajně slíbeného řádu T. G. Masaryka Bradymu. Hrad by si dle něj měl obhájit svoje stanovisko.

Pokud někdo podle Babiše Bradymu vyznamenání slíbil, je potřeba, aby ho dostal. „Na druhou stranu je potřeba vědět, jestli to někdo slíbil nebo neslíbil a pan prezident říká, že to nemá nic společného s dalajlámou, ale zároveň potvrzuje, že žádal pana Hermana, aby se nepotkával s panem dalajlámou,“ řekl Babiš. Dodal, že pokud neudělení vyznamenání má spojitost s tibetským duchovním vůdcem, je to nepřijatelné.

22.října 2016 v 16:06, příspěvek archivován: 22.října 2016 v 16:58

Pokud Hrad opravdu panu Jiřímu Bradymu slíbil vyznamenání, měl by ho dostat. Je nelidské ho zklamat v jeho věku a s tím, co má za sebou.

Zeman ministrovi financí řekl, že dostal 586 žádostí o vyznamenání a že je dá jen 31 lidem.

Více ze sobotní schůze v Lánech:

Řada významných osobností již nyní prohlásila, že na protest proti neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu nepřijdou slavit výročí vzniku Československa 28. října na Pražský hrad. Státní svátek oslaví na Staroměstském náměstí v Praze (více o oslavách 28. října čtěte zde).

Zeman měl dát Hermanovi na výběr na slovenském velvyslanectví při společenském setkání a před svědky. „Řekl mi to přímo pan prezident, že když se sejdu s dalajlámou, že bude můj strýc ze seznamu vyškrtnut. A to se také stalo,“ řekl ministr kultury v České televizi (psali jsme zde). Podmínky mu měl prezident zopakovat i při setkání na Hradě, kde se dle mluvčího prezidenta sešli koncem září.

Křišťálová Lupa 2016

O vyjasnění celé situace žádá nejen Babiš, ale třeba i předsedové obou komor parlamentu. Jak Jan Hamáček, tak i Milan Štěch (oba ČSSD) trvají na jednoznačném vysvětlení. Pokud by se Hermanova slova potvrdila, Hamáček by svou neúčast na Hradě „velmi zvažoval“. „Adekvátně zareagovat“ by byl nucen dle svých slov i Štěch (psali jsme zde).

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v sobotu v prohlášení uvedl, že Herman „před několika měsíci“ písemně kontaktoval prezidenta s žádostí o udělení státního vyznamenání svému strýci. Herman to potvrdil. „Jako poslanec mám tuto možnost,“ poznamenal. Vyznamenat Bradyho Zemanovi doporučila Sněmovna i Senát.

Kdo je muž, o jehož vyznamenání se vede spor? Jiří Brady přežil holokaust -Terezín, Osvětim i pochod smrti. Po návratu do Československa zjistil, že všichni jeho příbuzní zahynuli. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde pomáhal ostatním emigrantům postavit se na vlastní nohy. S jedním z nich založil instalatérskou firmu a postupem času se vypracoval na váženého podnikatele a usilovně hájil lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu. Známý je zejména díky knize Hanin kufřík (více o ní čtěte zde).

Vyjádření ministra kultury Daniela Hermana v České televizi:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video