Americká unie pro občanské svobody vytáhla do boje proti policejním jednotkám SWAT. Obytné čtvrti si prý pletou s válečnou zónou.

Americká unie pro občanské svobody vytáhla do boje proti policejním jednotkám SWAT. Obytné čtvrti si prý pletou s válečnou zónou. | foto: Profimedia.cz

Nehrajte si na vojáky, spílají Američané zásahovým jednotkám SWAT

  • 91
Střelba ostrými po nevinných lidech, děti zmrzačené zábleskovými granáty, poničené domy. Americká unie pro občanské svobody si stěžuje na jednotky SWAT, které si podle ní pletou obytné čtvrti s válečnou zónou. Během čtyř let zemřelo při zásazích policejních komand sedm civilistů.

Už téměř měsíc leží v atlantské nemocnici devatenáctiměsíční Bounkham Phonesavanh. V jeho postýlce koncem května explodoval zábleskový granát. Taktickou zbraň, která se obvykle používá ke zmatení a odzbrojení teroristů, mu do pokoje hodil člen zásahové jednotky SWAT. Výbuch batoleti způsobil popáleniny třetího stupně, lékaři ho uvedli do umělého spánku a dodnes bojuje o život.

Dům ve Wisconsinu, kde jeho rodina dříve bydlela, před časem vyhořel. Spolu s rodiči a třemi malými sestrami proto spal u příbuzných. Zásahová jednotka si do domku přišla pro Bounkhamova bratrance, kterého úřady podezíraly z prodeje drog.

Vydělal si tak údajně kolem 50 dolarů, v přepočtu asi tisíc korun. V domku se nakonec nenašly ani drogy, ani pachatel, kterého policisté později zatkli úplně jinde a bez jediného výstřelu.

Jako ve válečné zóně

„Policisté vyzbrojení útočnými puškami M16 vyrazili dveře, mého manžela povalili na zem a křičeli na děti. Pak se rozutekli po domě, jako kdyby byli ve válce,“ vzpomíná Bounkhamova matka Alecia.

Černá kronika SWAT

Leden 2008: Zásahová jednotka vtrhla do domu ve státě Ohio a začala střílet. Zemřela šestadvacetiletá Tarika Wilsonová. Nemluvně, které držela v náručí, vyvázlo se zraněním. Policie pátrala po jejím příteli, byl podezřelý z prodeje drog.

Leden 2011: Osmašedesátiletý Eurie Stamp, dědeček 12 dětí, zemřel ve svém domě v Massachusetts. Komando do jeho domu vtrhlo ve chvíli, kdy sledoval v televizi baseball. Na příkaz policistů si lehl na zem, pak ovšem selhala zbraň jednoho z policistů a muže zabila. Podezřelý ve Stampově domě nebydlel, navíc jej policie zatkla několik minut před zásahem.

Květen 2011: Veterán amerického námořnictva slyšel podezřelé zvuky a myslel si, že se do jeho domu v Arizoně pokouší dostat zloděj. Manželku a čtyřletého syna poslal do skříně, vzal do ruky legálně drženou zbraň a otevřel dveře. Policisté na něj vypálili 71 střel, 22 z nich muže zasáhlo. Policie kvůli drogám prohledávala náhodně vytipované domy v sousedství, u něj nic nenašla.

Od roku 2010 zemřelo během zásahů jednotek SWAT ve Spojených státech sedm lidí, dalších 46 utrpělo zranění. Dva podezřelí během zásahů spáchali sebevraždu.

Zdroj: War Comes Home, studie ACLU, 2014

Její dcery se od nepříjemného probuzení ve 3 hodiny ráno potýkají s nočními můrami a ze spaní křičí, aby policisté jejich bratra nezabíjeli.

Zásahová jednotka se obvinění brání. Rodina podle ní nebyla v domku nahlášená a o dětech tak komando nemohlo vědět. Phonesavanhová ovšem podotýká, že cestou k domovním dveřím musela zásahová jednotka vidět poházené hračky.

Policisté se o svých praktikách nechtějí příliš bavit

Speciální jednotky SWAT jsou obdobou české jednotky rychlého nasazení URNA. Mají zatýkat teroristy, zasahovat proti střelcům ve školách a osvobozovat rukojmí.

Podle Americké unie pro občanské svobody (ACLU) však příběhy podobné tomu Bounkhamovu nejsou ve Spojených státech ničím výjimečným. Dokládá to videozáznamy z policejních zásahů, které zveřejnila na serveru YouTube.

V letech 2011 a 2012 tvořily pracovní náplň jednotek SWAT téměř z 80 procent domovní prohlídky, nejčastěji právě kvůli drogové kriminalitě. K nasazení speciálního komanda se úřady velmi často uchylují zejména v případě, kdy zasahují v černošských čtvrtích. Policie do nich často vjíždí v obrněných vozidlech, která odolají i výbuchu miny.

ACLU se praktikám zásahových jednotek věnovala celý rok, s žádostí o poskytnutí statistických informací se obrátila na 255 policejních orgánů v různých státech a okresech USA. Více než stovka jednotek se s aktivisty odmítla bavit. Speciálních zásahových útvarů však ve Spojených státech funguje přes 17 tisíc a kompletně zmapovat jejich aktivity prakticky nejde.

„Stručně řečeno, máme tady policejní jednotky, která se stále častěji uchylují k použití násilí a speciální bojové taktiky, aby se dostali do soukromých obydlí kvůli stále méně závažným zločinům. A navíc patrně věří, že veřejnost nemá právo vědět, kdy, jak a proč tuto taktiku používají,“ pozastavuje se nad výsledky studie publicista Radley Balko, který o bezpečnostní problematice píše do vlivného amerického deníku Washington Post.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video