Miliony zmizely, nikdo neví kam

  • 49
Staří olašští Romové v nouzi měli získat oblečení, jídlo či léky, mladší Romové vzdělání. Milionové dotace od státu i Evropské unie však zřejmě zmizely v nenávratnu. Policie i úřady se proto zajímají o dva romské podnikatele z Přerovska.

Jejich firma měla na severu Moravy zorganizovat rekvalifikační kurzy pro pět set nezaměstnaných Romů a také rozdělit humanitární pomoc ze Švýcarska za tisíce dolarů romským důchodcům dotčeným nacistickým holocaustem.

Všechny instituce, které firmě svěřily peníze, však postupně zjistily, že s jejich využitím není vše v pořádku. Podle časopisu Týden, který o případu informoval jako první, se humanitární pomoci dočkalo jen pár lidí. Stejně to mělo dopadnout i s rekvalifikačními kurzy, na které stát společně s Evropskou unií vynaložil dvanáct milionů korun.

Policie případ odložila

Vyšetřovatelé se případem zabývali dva roky, nakonec ale v květnu 2006 rozhodli o odložení spisu. Nezjistili, že by v případě byl spáchán trestný čin. Usnesení nabylo právní moci 26. května 2006.

"Až na malou částku firma jednoho z podnikatelů dostala všechny peníze a podle informací, které zatím máme, vše nasvědčuje tomu, že se dopustila podvodu. Pokud se to prokáže, půjde u nás o první případ zpronevěry dotací z Evropské unie, která od roku 1989 přispěla na české projekty asi čtyřiceti miliardami korun," uvedl Petr Dimun, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které je zodpovědné za účelné využití dotací státu i Evropské unie.

Oba podnikatelé jakékoli podezření ze zpronevěry peněz odmítají. "Naše Romská zaměstnanecká agentura už udělala nejméně třiadvacet kursů pro nezaměstnané Romy. Rekvalifikovali jsme na zedníky, sekretářky a další profese asi kolem osmdesáti lidí, kteří dostanou práci, až se rozjede stavba dálnice D 47. Máme na to uzavřené předběžné smlouvy," uvedl jeden z nich.

Štefan Mirga je jedním z mužů, kteří získali osvědčení o absolvování rekvalifikačního kurzu pořádaného Romskou zaměstnaneckou agenturou pro ostravský úřad práce. Vyučený malíř, otec čtyř dětí, ztratil práci v teplárnách před pěti lety a spolu s dalšími dvanácti Romy se skutečně čtyři měsíce připravoval na práci zedníka.

Miluše Bláhová z ostravského úřadu práce řekla, že kurz, který si u vzdělávací agentury objednali, proběhl po všech stránkách v pořádku. "Kdyby tomu tak nebylo od začátku, vůbec bychom do toho nešli," řekla Bláhová.

Dodala však, že jiný rekvalifikační kurz už pro ně romská agentura nedělala. "Proběhl jen ten jediný," upřesnila.

Ministerští úředníci i ředitel kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Czeslaw Walek mají podezření, že firma zorganizovala sotva tři rekvalifikační kurzy a další akce už se konaly jen fiktivně.

"To není pravda," oponuje druhý obviněný podnikatel. "Je to politický útok ze strany lidí, kteří nám závidí, že jsme úspěšní, a nechtějí, abychom dostali další peníze. Budeme se bránit soudně. Příští týden předložíme veškeré doklady i se jmény, adresami a rodnými čísly všech účastníků kurzů. Pokud bude někde chyba v účetnictví, peníze vrátíme," tvrdí.

Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá provést audit hospodaření se státní dotací. Případem se kromě toho zabývá už od konce loňského roku i Služba pro odhalování korupce a finanční kriminality.

"Nemůžeme zveřejnit bližší informace, abychom neovlivnili vyšetřování, které je teprve na začátku," uvedla Lucie Uhlířová z tiskového odboru policejního prezídia.

Policie zatím neřeší dvacet tisíc dolarů, které měl jeden z podnikatelů použít na humanitární pomoc, ale nevyúčtoval je. Dalších dvě stě tisíc dolarů od Mezinárodní organizace pro migraci už proto nedostal.

,

Video