Tomáš Pitr

Tomáš Pitr | foto: Dan Materna, MAFRA

Miliony z Mostecké uhelné šly na účty firem Tomáše Pitra, tvrdí Švýcaři

  • 135
Podle dokumentů švýcarské prokuratury získaly část z 12 miliard korun vyvedených z Mostecké uhelné společnosti firmy napojené na uprchlého podnikatele Pitra. Podle České televize o tom už v listopadu 2010 informoval švýcarský soud české úřady.

Podle dokumentu švýcarských orgánů získaly firmy napojené na Pitra tři miliony eur. Jde o firmu Marila Invest zastupovanou Pitrovým advokátem Robertem Ostrčilem. Peníze k ní doputovaly přes firmu Antinary Anstal, kde Ostrčil podle Švýcarů také figuroval. "Norbert Ostrčil je klíčovou osobou v souvislosti s vyšetřovanou skutkovou podstatou trestné činnosti," uvedl tehdy švýcarský soud. "Pokud by to tak bylo, tak  by to bylo překvapivé. Nemám takovou informaci, že by to tak mělo být," komentoval to sám Ostrčil.

Mostecká uhelná

Švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a nekalého hospodaření sedm lidí okolo investiční skupiny Appian, z toho šest českých podnikatelů. Jednalo se o Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu a Petra Krause. Sedmým byl Belgičan Jacques de Groot, ředitel skupiny Appian a bývalý šéf MMF a Světové banky. Špinavé peníze měly pocházet z ovládnutí mosteckých dolů na konci 90. let. Později se měly přelít přes stovky účtů ve Švýcarsku a daňových rájích.

Kvůli oběma kauzám Švýcaři požádali o provedení domovních prohlídek u firem nejen u advokáta Ostrčila, ale také ve firmě Marila Invest  a ve firmě Bohemia dopravní. Ta sídlí v domě, před kterým byl zavražděn údajný šéf podsvětí František Mrázek. "Tyhle spojitosti také nemůžeme komentovat, hlavně s ohledem na spolupráci se švýcarskou stranou," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Iva Vojtková.

Ostrčil České televizi mimo záznam řekl, že o původu peněz neví a že firma Marila Invest neměla s Mosteckou uhelnou nikdy nic společného. Podle obchodního rejstříku v této společnosti kromě Ostrčila figuroval i Pitrův společník Jiří Syrovátka a později i Pitrův bodyguard Pavel Šrytr.

Tomáš Pitr byl v roce 2006 odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní, na které neměla nárok. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát připravili o asi 51 milionů korun.

Pitr před trestem uprchl do zahraničí. Na základě mezinárodního zatykače byl loni v červenci zadržen ve švýcarském Svatém Mořici, od té doby je v tamní vazbě. Po celou dobu tvrdí, že se podvod nestal a důkazy leží na příslušném finančním úřadě. Pražský městský soud nedávno povolil Pitrovi obnovu procesu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video