Díky vaší denní dřině si žije jako celebrita. Jeden z předvolebních billboardů Strany nezávislosti Spojeného království. | foto: ukip.org

Bruselští byrokraté si žijí jako celebrity, agitují britští populisté

  • 101
Britská Strana nezávislosti Spojeného království zahájila svou dosud největší předvolební kampaň. Před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu varuje před hrozbou přívalu levné pracovní síly z východní a střední Evropy.

"Šestadvacet milionů lidí v Evropě hledá práci - a čí zaměstnání chtějí?" stojí tučným černým písmem na šedivém plakátu. Vedle děsivého poselství je vyfocená ruka s prstem mířícím přímo na toho, kdo tato slova čte.

UKIP

Strana nezávislosti Spojeného království vznikla v roce 1993. Politologové ji hodnotí jako krajně pravicovou populistickou partaj, představitelé strany se označují za libertariány.

Jedním z hlavních bodů její politiky je odchod Británie z EU, partaj však chce zachovat volný obchod s evropskými zeměmi. Žádá, aby imigranti pět let neměli nárok na sociální dávky.

Strana má v Evropském parlamentu 13 křesel. Do toho britského se zatím nedostala, ale je možné, že se to v příštím roce změní. Průzkumy ji v poslední době staví na třetí místo, za konzervativce a labouristy. Loni také posílila výrazně v místních volbách. Vlivu strany se přičítá i tvrdší rétorika konzervativců vůči EU, hlasy totiž ubírá nejvíce právě jim.

Imigrace, především ze středoevropských a východoevropských zemí EU, se stala po finanční krizi v roce 2008 jedním z ožehavých témat britské politiky. Pracovních migrantů totiž přijelo mnohem více, než Britové očekávali.

Na jiném billboardu sedí před oprýskanou zdí ošuntělý posmutnělý muž se zkříženými nohami. Na sobě má ochrannou helmu a oděv, jaký nosí zedníci. Před sebou kelímek na almužnu. Vedle něj vzkaz: "Politika EU v praxi. Britští pracující jsou tvrdě zasaženi neomezenou levnou pracovní silou."

Další billboardy hlásí, že 75 procent britských zákonů vymýšlejí politici a úředníci v Bruselu. Nebo že britští daňoví poplatníci musí financovat "životní styl celebrit" unijních byrokratů... Každý plakát končí výzvou: "Získejte zpět kontrolu nad svou vlastní zemí. Volte 22. května UKIP." (plakáty si můžete prohlédnout třeba na webu BBC).

Ano, to populistická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) vyrazila do boje o hlasy voličů před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. Je to dosud největší předvolební kampaň této britské protiunijní strany. Partaj už nechala vyvěsit 764 takových billboardů po celé Británii, většinou v městských oblastech či na severu země. Stejná poselství se objeví i v novinách a na internetu.

Šéf strany čelí podezření, že zpronevěřil peníze

Průzkumy veřejného mínění dávají UKIP naději na výrazný úspěch. Například nedělní výzkum organizace ICM ukázal, že třicet procent lidí chce v těchto volbách dát hlas opozičním labouristům, 27 procent právě straně UKIP, 22  procent vládním konzervativcům a pouze 8 procent liberálním demokratům. Už to by byl pro UKIP úspěch, nicméně řada komentátorů partaji dává šanci pobrat v eurovolbách vůbec nejvíce hlasů z  britských stran.

Ty mezitím zareagovaly na novou kampaň Strany nezávislosti Spojeného království ostrou kritikou. Například labouristický poslanec Mike Gapes billboardy napadl jako doslova rasistické.

"Je to kampaň, která má zasít strach, zášť a nenávist vůči imigrantům," řekl rádiu BBC. Na UKIP se obořil mimo jiné i lord Deben, konzervativní člen horní komory parlamentu. "UKIP symbolizuje to nejhorší v lidských bytostech: naše předsudky, sobectví a strach," prohlásil.

Vedení UKIP nicméně nad jakoukoliv kritikou mávlo rukou. "Tyto plakáty tvrdě reflektují realitu, kterou zažívají miliony Britů a kteří mají co dělat, aby se uživili," nechal se slyšet šéf partaje Nigel Farage. "Pocucháme nějaké to peří mezi žvanícími třídami? Ano. Trápí nás to? Ani trochu,“ dodal.

Nigelu Farageovi v současnosti hrozí vyšetřování kvůli údajnému zneužívání unijních příspěvků na provoz jeho kanceláře v Británii. Podle listu The Times mu tyto prostory bezplatně poskytují stoupenci jeho strany a Farage je obviněn ze zpronevěření 60 tisíc liber (zhruba dva miliony korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue