O pohřbu diktátora se toho ví pramálo. Oficiální média jen naznačila, že poslední rozloučení vypukne ve středu v poledne a potrvá do čtvrtka. Zahájí ho tří minuty ticha, které proříznou salvy a sirény všech lokomotiv i lodí v zemi. Následník Kim Čong-un už také přikázal zahřívat truchlící v ulicích čajem a horkou vodou.
O dalších detailech lze jen spekulovat, ale podle znalců se bude pohřeb velmi podobat tomu, který před sedmnácti lety po smrti věčného prezidenta Kim Ir-sena řídil jeho syn a následník diktátorského trůnu Kim Čong-il. Ostatně i tehdy tajil režim podrobnosti o pohřbu do poslední chvíle.
Obřad by mohl zdůraznit sílu a loajalitu armády
V červenci 1994 izolovaný režim většině cizinců zakázal vstup do země a pozdější záběry z pohřbu byly jedny z mála, které poskytly obrázek o životě ve stalinistické říši. V jedné věci by se však mohlo smutnění po Kim Čong-ilovi, který zemřel 17. prosince na infarkt, lišit.
Obřad zřejmě položí větší důraz na vojsko, které Kim Čong-il stavěl do čela své politiky. "Ukázka zbraní by také mohla být způsobem, jak demonstrovat, že je armáda loajální k nástupnickému procesu," předpovídá Ahn Čan-il ze Světového institutu pro severokorejská studia.
Jinak se ale bude ceremonie zřejmě odlišovat jen v detailech. Už u skleněné rakve se třetí nástupce z dynastie Kimů, teprve sedmadvacetiletý Kim Čong-un, objevil v tmavě modrém obleku podobném svrškům čínského vůdce Mao Ce-tunga. Podobný měl před sedmnácti lety i Kim Čong-il. Jen měl na ruce navíc černou pásku.
Oficiální životopis tvrdí, že Kim Čong-il po smrti svého otce 8. července osnoval každý detail desetidenního smutku a pečlivě naplánoval i samotný smuteční obřad. Byl to on, kdo navrhl přeměnit obrovskou budovu shromáždění, kde jeho otec dvacet let pracoval, na oficiální místo smutnění.
Kim Ir-sena vezl lincoln a truchlily dva miliony lidí
O rok později ji přetvořil v mauzoleum, kde nabalzamované tělo Kim Ir-sena spočívá dodnes. Zesnulý vůdce prý také osobně vybral portrét, který dodnes visí ve všech domácnostech v Severní Koreji. Oproti zvyklostem zvolil snímek z roku 1986, na kterém není otec národa zasmušilý, ale radostně se usmívá.
Smutnění uvnitř dynastieOficiální snímky ze sedmnáct let starého smutečního obřadu neukazují, zda na něm byl i dnešní vůdce KLDR Kim Čong-un. Analytici ale poukazují na to, že tentokrát budou zřejmě chybět jeho starší bratři Kim Čong-nam a Kim Čong-čul. Od smrti otce se neobjevili na žádné fotografii z mauzolea ani jiného smutečního místa. Chybí i mezi členy pohřebního výboru, z jehož složení lze vyčíst nálady v současném severokorejském vedení. |
Kim Čong-il prý také tehdy vybral jednu z otcových kravat a dohlédl na to, aby jeho portrét byl obklopený magnoliemi. Po obřadu za zavřenými dveřmi sledoval část pohřbu spolu se svými nohsledy a dalšími straníky z tribuny. Pod nimi se mezitím odehrávala velkolepá show.
Po přehlídce z paláce vyjela kolona, jejímuž čelu vévodil portrét zemřelého. Následoval černý vůz Lincoln Continental s tělem věčného prezidenta a motohlídka sešikovaná do véčka. Kim Čong-il a další členové smuteční komise jeli za nimi v mercedesech.
Trasu smuteční kolony lemovaly dva miliony plačících Severokorejců v černém oblečení a když kolem nich projela rakev zahalená v rudé vlajce, začali až teatrálně vzlykat. Pohřební vůz minul všechna významná místa ve městě a obkroužil i hlavní náměstí Kim Ir-sena.
Pravé, nebo falešné slzy?
Po tříhodinové spanilé jízdě se kolona vrátila za salv zpátky do mauzolea. Podobné smutnění čeká Severokorejce i nyní. Na rozdíl od pohřbu Kim Ir-sena se však bude truchlit v mrazu a magnolie vystřídají speciálně vypěstované begonie, kterým se na počest zemřelého vládce říká kimčongilie.
A ještě v jedné věci by se mohl pohřeb lišit. Když zemřel Kim Ir-sen, lidé většinou vzlykali doopravdy. Teď se spekuluje o tom, že se hromadně truchlí na povel nebo z palčivého pocitu, že je to vhodné.