Den řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm

Den řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm | foto: www.kamsdetmi.com

Miliony šly správně, tahanice nás poškozuje, zlobí se rožnovské muzeum

  • 13
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se ohradilo proti podezření, že účelově rozdělilo do menších zakázek projekt na stavbu nových budov v turistickém areálu. Kvůli tomu mu hrozí, že bude muset vrátit 75 milionů korun dotace. Vedení se brání, že nic nekalého neprovedlo a kauza muzeum poškozuje.

Rožnovské muzeum v přírodě dokončilo stavbu nových budov za 110 milionů korun z norských fondů v prosinci 2010. Jenže server Lidovky.cz upozornil, že podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách.

Vedení muzea mělo rozdělit práce za více než 25 milionů korun na čtyři jednotlivé zakázky a akci za necelých 48 milionů na pět samostatných. Ty pak dostaly menší specializované firmy, které by zřejmě ve velkých tendrech neuspěly (více čtěte zde).

Kvůli podnětu kontrolorů by teď mohl finanční úřad v Rožnově po muzeu vymáhat částku přes 75 milionů korun. Zda a v jaké míře se tak stane zatím není jasné, MF DNES se v pátek nepodařilo vedení úřadu zastihnout.

Šéf muzea: Nechybovali jsme

Valašské muzeum v přírodě podalo odvolání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten by se měl do dvou měsíců vyjádřit.

"U nás k pochybení nedošlo a všechna výběrová řízení jsme zadali správně. Do doby, než rozhodnou, se nebudeme k záležitosti dál vyjadřovat," reagoval ředitel muzea Vítězslav Koukal.

V případu hraje roli i současný rožnovský místostarosta Václav Mikušek. Ten totiž stál za získáním dotace z norských grantů a byl zodpovědný za celý projekt. V té době pracoval jako ekonomický náměstek ředitele skanzenu.

"Rozdělili jsme práci na malé zakázky, to je pravda. Nemohli jsme je zadat jako celek, protože šlo o specifickou činnost. Na celou záležitost také dohlíželo ministerstvo kultury, které je zřizovatelem Valašského muzea v přírodě. Veškeré postupy schválilo a nikdo nic nenamítal. Pokud by vznikl nějaký problém, museli by do toho být namočení taky," uvedl Mikušek.

Ministerstvo kultury se k případu nevyjádřilo, bližší informace chce zveřejnit až v pondělí. Už teď je ale jisté, že tahanice mezi úřady mohou mít pro skanzen nepříjemné následky.

"Přístup NKÚ je pro mě nepochopitelný. Jde o jednostranný výklad zákona o zadávání zakázek. Muzeum s tím může mít velmi vážné problémy. Dostává se do velmi špatného světla a to si vůbec nezaslouží. Peníze nikdo nedefraudoval a byly použity pro daný účel. Teď najednou budeme na všechno plivat? To je zvláštní," zlobí se Mikušek. Překvapení jsou i pracovníci skanzenu.

"Vím, že v minulosti zjistili při kontrolách nějaké formální chyby. To ale považuji u tak velkých akcí za naprosto normální. Ale že by se měla vracet tak vysoká částka? To je pro mě šok," uzavřela Libuše Rousová, která pracuje jako muzejní pedagog a zároveň je opoziční členkou zastupitelstva.

Šetření čerpání peněz z norských grantů prováděl Nejvyšší kontrolní úřad od listopadu 2010 do října 2011.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video