Milionový požár odskákalo šest hasičů

  • 7
Celé dvě noci bojovali hasiči s požárem drtičky v Brandýse nad Labem. K zásahu přijely jednotky z celého kraje. Šest hasičů se zranilo. Dělníci za asistence hasičů odklízejí tuny shořelého těsnění. Protože část odpadu stále doutná, musejí ho hasiči skrápět vodou.

FOTOGALERIE

"Na místě zůstávají dvě hasičské jednotky. Asistují při vyklízecích prací. Odpad se musí stále zkrápět vodou a ukládá se do speciálních van," řekl iDNES mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.

Dělnici pomocí hasičů rozebrali střechu, kterou oheň zcela zničil. Požár zasáhl hlavně první patro objektu.

"Pomocí jeřábu jsme do patra vyzdvihli zemní stroj se lžící. Vybourali jsme také boční zeď, aby se odpad mohl vyklízet," podotkl.

Likvidace zničeného materiálu podle něj zřejmě potrvá až do středy.

Po celodenním zásahu se v pondělí večer mohli do objektu konečně podívat i hasičští vyšetřovatelé. Na místě odebrali vzorky a zaslali je na expertizu do pražského kriminalistického ústavu.

"Předběžná příčina požáru je technická závada. Vše se ale ještě může změnit. Čekáme na výsledky expertiz," uvedl mluvčí.

I když první odhady hasičů hovořily o škodách za 50 milionů korun, Křivan předpokládá, že dosáhnou až 90 milionů.

"Může se to ještě měnit, ale po konzultaci s majitelem by už tato částka mohla odpovídat reálu," doplnil mluvčí.

Uchránit se podle něj podařilo nejméně šedesát milionů.

Výrobní hala lehla popelem
Hlášení o požáru přijali hasiči v sedm hodin večer. V brandýské části Vrábí vzplála hala o rozloze 60 krát 120 metrů. Oheň zničil polovinu objektu.

V objektu společnosti Ciur se vyráběly tepelné a akustické izolace. Hořelo asi osm set tun papíru a lepenky.

"Kromě papíru shořela i celulóza a některé strojní součástky. Hasičům pomáhali i někteří naši pracovníci," řekl na místě zpravodaji MF DNES Michal Urbánek z vedení společnosti.

Požár zcela zničil střechu haly a poničil plechové stěny objektu. Tu musí hasiči rozebrat.

Firma zaměstnává zhruba 140 lidí. Jestli bude muset propouštět, však zatím nikdo nedokázal říci.

"Teď máme úplně jiné starosti, takže tento problém zatím neřešíme. Víc se k tomu vyjadřovat nebudu," dodal Urbánek.

Přijely desítky hasičů
Na místo v noci dorazilo devět profesionálních jednotek z celého středočeského kraje. "Přijeli také dobrovolní hasiči. Jejich počet se neustále měnil, jak museli průběžně odjíždět do zaměstnání," uvedl operační důstojník Michal Zápotocký.

"Zasahovalo 106 hasičů, 25 cisteren, 5 plošin a chemická laboratoř, která měřila koncentraci zplodin v ovzduší," vypočítal mluvčí hasičů Ladislav Křivan.

Oheň dostali pod kontrolu až v půl třetí v noci. Když už byl totiž téměř uhašený, znovu se rozhořela střešní izolace.

Velitel zásahu přivolal záchranku, protože dým z hořících plastů ohrožoval hasiče. "Pět se nadýchalo zplodin. Dostali kyslík a vrátili se opět k zásahu. Další hasič zkolaboval kvůli přehřátí, ten musel být odvezen," řekl Křivan.

Štiplavý kouř byl podle svědků cítit ve velké části města ještě dopoledne.

Z ohně unikly toxické plyny
Právě kvůli dusivému dýmu zvažovali hasiči evakuaci okolních domů. Pravidelně měřili koncentraci škodlivých látek ve vzduchu. Zasedl dokonce krajský krizový štáb.

"Naštěstí velký únik jedů do ovzduší nebyl. Tovární hala je na kopci, takže to směřovalo přes Labe směrem na Starou Boleslav. Policisté a hasiči informovali obyvatele," řekl iDNES místostarosta Miroslav Písačka.

"Naměřili jsme mírně toxické plyny. Po městě proto jezdilo auto, které vyzývalo obyvatele, aby utěsnili okna i dveře a nevětrali," vysvětlil operační. Někteří lidé z bezprostředního okolí továrny ale tvrdí, že je nikdo na nebezpečí neupozornil.

Desítky hasičů byly přes dvě noci. Dohašovaly ohniska a vyvážely zničený materiál.

"Jsou tam hromady, které jsou zhruba dva metry vysoké, a protože mají dobré izolační vlastnosti, tak voda do toho vlastně nedokáže proniknout, postup to zdrží," řekl ČTK v pondělí odpoledne velitel zásahu Jan Vrzal.

V tovární hale brandýské firmy Ciur vyhořelo asi osm set tun papíru a lepenky. (3. listopadu 2003)

Na místo přijelo devět profesionálních jednotek z celého středočeského kraje. Hasiče ohrožoval hustý dým z hořících plastů. (3. listopadu 2003)

Na místo přijelo devět profesionálních jednotek z celého středočeského kraje. Každá jednotka přijela několika auty. (3. listopadu 2003)

Právě kvůli dusivému dýmu zvažovali hasiči během zásahu i evakuaci okolních domů. Pravidelně měřili koncentraci škodlivých látek ve vzduchu, k evakuaci však nakonec nepřikročili. (3. listopadu 2003)

Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu až ve 2:34. Ve skoro dohašeném objektu totiž znovu vzplála izolace střechy. (3. listopadu 2003)

K zásahu přijeli také dobrovolní hasiči. Jejich počet se ale neustále měnil, protože museli průběžně odjíždět do práce. (3. listopadu 2003)

Po Brandýse nad Labem jezdilo auto, které vyzývalo obyvatele, aby utěsnili okna i dveře a nevětrali. (3. listopadu 2003)

V Brandýse nad Labem vzplála výrobní hala, kde se vyrábí z papíru těsnění. Požár se nakonec rozšířil na plochu 60 krát 60 metrů. (3. listopadu 2003)

Zbytky prohořelé stěny tovární haly v Brandýse nad Labem. Při likvidaci požáru ji museli hasiči strhnout. (4. listopadu 2003)

I při odklízení odpadu museli hasiči skrápět doutnající lepenku a papír. (3. listopadu 2003)

Ani den poté, co vypukl požár v brandýské továrně na izolace, nemohou hasiči místo opustit. V hale jsou stále doutnající zbytky lepenky, které musí hasiči postupně prohašovat. (4. listopadu 2003)


Video