Poslanci stíhají na poslední chvíli před volbami cestovatelskou exotiku. Navštívili už indiány v Amazonii, teď je čeká africké Mali a Tádžikistán.

Poslanci stíhají na poslední chvíli před volbami cestovatelskou exotiku. Navštívili už indiány v Amazonii, teď je čeká africké Mali a Tádžikistán. | foto: Profimedia.cz

Milion sem, milion tam. Po Amazonii mají poslanci další exotické cíle

  • 284
Amazonský prales, exotické africké Mali, daleký Tádžikistán. Na poslední chvíli před volbami stíhají ještě poslanci při oficiálních cestách za peníze daňových poplatníků navštívit destinace, které jim jistě dlouho zůstanou ve vzpomínkách. Zatímco přínos cest je sporný, utracené miliony jsou naprosto reálné.

Před pár dny se šestičlenná skupina poslanců vrátila z jihoamerického Peru. "Rozhodně to nepovažuji za nějaký výlet, měli jsme nabitý program, žádné Machu Picchu," zdůrazňuje poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), šéfka petičního výboru.

"Jen jeden den jsme na pozvání peruánské strany strávili v Amazonii, kde jsme navštívili školu pro vzdělávání domorodého obyvatelstva. Jeli jsme také motorovým člunem na návštěvu domorodého kmene Bora," řekla iDNES.cz Bebarová-Rujbrová.

Východ slunce na Amazonce

Peruánci se podle ní zajímali třeba o české zkušenosti se zalesňováním krajiny po těžbě. Čeští poslanci měli možnost navštívit jednání místního parlamentu, kam dorazili bosky z hor tři indiáni v tradičním oblečení a protestovali proti ničení životního prostředí.

Poslankyně odmítá, že by to pro české daňové poplatníky byly vyhozené peníze. "Samozřejmě, šetřit se dá na všem. Ale kolegové z jiných výborů cestují častěji a stojí to i víc peněz," prohlásila Bebarová-Rujbrová. Cesta do Jižní Ameriky měla předběžný rozpočet 600 tisíc korun.

Na jižní Saharu a do dalekého Tádžikistánu

Už příští týden se šestice poslanců z výboru pro obranu vydá na čtyři dny do afrického Mali, země v oblasti jižní Sahary, která sousedí s Alžírskem. Schválená cesta má stát 1,1 milionu korun.

"Co vím, měli bychom tam pomoci politicky prosadit prodej letadel L-159," sdělil v úterý poslanec ČSSD Antonín Seďa, jeden z těch, kteří se do Mali vypraví. "Přesný program cesty ale ještě nemám," uvedl.

A exotika do třetice. Čtyři poslanci z výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu odletí ještě koncem března do bývalé sovětské republiky, islámského Tádžikistánu.

Pohoří Pamír se rozkládá na tádžicko-kyrgyzské hranici.

Pokud by šlo o sbírání zkušeností s tamním školstvím, bylo by to celkem zajímavé. Tato země totiž nedávno například řešila, zda smějí učitelé ve škole nosit vousy a jak dlouhé. Učitelé nad 50 let dostali svolení, že je nesmí mít delší než tři centimetry.

"Pochopitelně tam nebudeme čerpat zkušenosti z islámského školství, ale otevřeme tam české kulturní centrum, což bude významná pomoc pro naše podnikatele, kteří se tam budou chtít uplatnit," řekl iDNES.cz šéf školského výboru Walter Bartoš (ODS), který delegaci povede.

Jednou z věcí, kterou by se podle něj mohlo podařit dojednat, je výměna dvaceti až třiceti studentů z obou zemí. "Snažili jsme se náklady na cestu stlačit na minimum. Zpátky poletíme přes Kábul, společně s českými vojáky, kteří se budou střídat a odlétali by tak jako tak," uvedl Bartoš. I tak činí schválené náklady na cestu 450 tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video