Kellnerův heliport je v podstatě trávník, na němž je z bílých kamenů vyznačený kruh. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Miliardář Kellner chalupaří na Jizerce, má tu vlastní heliport

  • 406
Počet slavných obyvatel chráněné osady Jizerky se zdvojnásobil. Kromě bývalého předsedy komunistické vlády Lubomíra Štrougala tu má chalupu i nejbohatší Čech podnikatel Petr Kellner. Vedle chalupy si nechal postavit heliport a zaplatil rekonstrukci místní komunikace. Sousedé ho za to chválí.

Když byli ještě komunisté u moci, našli peníze na opravu silnice vedoucí na Jizerku. Místní tehdy v duchu děkovali tomu, že tu má chalupu právě Štrougal. A dnes je to podobné. Když si Kellner koupil a přestavěl chalupu na Jizerce, zaplatil a nechal zrekonstruovat příjezdovou cestu, již využívá i řada jeho sousedů. Mají ho tu za to rádi.

Kromě toho má Kellner vedle chalupy vlastní heliport. Místo speciálně upravené pro přistávání vrtulníku mohou využívat také záchranáři horské služby či celní správa.

Šumavská Modrava je ráj

Obec zbohatla díky přistěhovalci Zdeňku Bakalovi

Jizerka je památkovou rezervací a patří mezi lokality přísně střežené ochranáři přírody Jizerských hor. Kellner, přesněji firma na něj napojená, má chalupu na Jizerce asi tři roky. Po jedné návštěvě osady využil výjimečné možnosti, že tu někdo chalupu prodává, a koupil "starou celnici".

Roubené stavení bylo z velké části prohnilé, musel je nechat zbourat a postavit jeho repliku. Bylo to vůbec poprvé, kdy se na Jizerce objevil stavební jeřáb. Heliport se vedle velké chalupy objevil teprve nedávno.

"Nemůžeme si na něj v žádném případě stěžovat, celnici přestavěl dobře. O stavbu heliportu požádala firma, která uvedla, že jej bude používat celní správa, horská služba a investor stavby. Neměli jsme nic proti stejně jako ochránci přírody," řekl místostarosta Kořenova, pod který osada spadá, Stanislav Pelc.

Chalupa Petra Kellnera na Jizerce.

Heliport i chalupa jsou podle něj do terénu zasazené dobře. "Místo pro helikoptéru působí přirozeně. Je to v podstatě trávník, na němž je z bílých kamenů vyznačený kruh," uvedl místostarosta.

"S vybudováním jsme problém neměli, byla to plocha využitá jako skládka stavebního materiálu při rekonstrukci chaty Jizerka," potvrdil Jiří Hušek, šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. "Z pohledu ochrany přírody to není konfliktní."

Otázkou je ovšem provoz heliportu. "Může to mít vliv na pohodu lidí, ale to je věc hygieny, ne naše. A hlavně - heliport je využívaný vlastníkem jednou dvakrát do roka, to je mizivé," dodal Hušek.

Mnozí sousedé vrtulník ani miliardáře neviděli

S helikoptérami nemají problém ani místní, mnozí tu ostatně stroj zatím neslyšeli a ani miliardáře neviděli. Snad vyjma nejbližších sousedů. "Viděl jsem ho tu jen jednou. Helikoptérou sem rozhodně nějak často nelítá, slyšeli jsme ji totiž taky jen jednou. Tehdy ještě heliport neměl, a tak přistávala vedle stanice horské služby," říká další soused.

"Někde v médiích se objevilo, že místo pro přistání vrtulníku je vedle upolínové louky. To je ale nesmysl. Upolíny (jedovatá bylina se žlutými květy, pozn.red.) rostou na svahu za řekou, tedy dost daleko," upozornil. Sám se s Kellnerem setkal jednou. "Představil se, že je nový soused, poseděli jsme na lavičce a chvilku si povídali. Obdivoval houby, jaké jsme ten den nasbírali, a pak šel na ně také," líčil.

"Je to normální člověk, jezdí tu třeba v trenkách na kole," dodal. Podle něj ale na chalupu Kellner zřejmě příliš často nejezdí, nebo se alespoň moc neukazuje.

Chalupa Petra Kellnera na Jizerce.

Miliardář si hlídá soukromí, možná proto si vybral právě Jizerku, kde nežije trvale více než stovka lidí a je tu jen pár stavení. Navíc má chalupu schovanou za kopcem, mimo frekventované turistické trasy. Na chalupě trvale bydlí správce a stará se o ni.

Budovu vlastní oficiálně firma Board Show, jejímž majitelem je kyperská společnost JR Holdings Limited. Ještě v roce 2002 byla pod Board Show zapsaná Kellnerova společnost PPF a.s.

Hlavně záchranářům se heliport může hodit

Podle místostarosty Pelce se hlavně záchranářům heliport může hodit. V létě tu totiž často dochází k poměrně vážným úrazům cyklistů a v zimě běžkařů, část z nich postihne třeba srdeční příhoda, v těchto případech hraje čas převozu do nemocnice důležitou roli.

"Přitom sanitka se na Jizerku do patnácti minut z Tanvaldu nedostane mnohdy ani v létě. V zimě je to ještě horší, někdy je příjezdová cesta do osady zafoukaná sněhem a třeba i tři dny neprůjezdná," vysvětlil Pelc.

V létě horská služba využívá louku hned vedle své stanice na Jizerce. "Nebo letí vrtulník přímo na místo zásahu ke zraněnému, abychom ho nemuseli transportovat a zkrátili tak čas, než se dostane do nemocnice," vysvětlil záchranář horské služby.

V zimě mají ale situaci složitější. Louku, kde si v létě může helikoptéra "sednout", totiž neupravují. Přes ni ale vede běžkařská magistrála udržovaná stroji, takže povrch bývá většinou pevný.

"Jen výjimečně se stane, že sníh je příliš měkký, nebo že v noci napadne čerstvý a pilot helikoptéry tu nemůže přistát. Pak se nám heliport u staré celnice může hodit, protože jej správce chalupy pravidelně udržuje a frézuje. Je díky tomu kdykoli k dispozici," vysvětlil záchranář. Podle místních již jednou pro zraněného stroj letěl právě k heliportu u Kellnerovy chalupy.

Chalupa Petra Kellnera na Jizerce.

Při přestavbě staré celnice nechal majitel chalupy také prohloubit dno vedlejší říčky a zpevnit před kamennými kvádry. Kvůli záplavám. "Celnice byla často zatopená. A toto protipovodňové opatření vypadá přirozeně," zmínil Pelc.

Jen turisty na kolech tu zřejmě nemají příliš rádi. Pěšky lidé mohou přes pozemek u Kellnerovy chalupy procházet, cyklisté se ale musí řídit zákazovou cedulí a místo objet.

Kde má Kellner chalupu

Petr KellnerJizerka je nejvýše položenou osadou Jizerských hor. Stojí tu pár chalup, penziony a restaurace. Jizerku chrání jako rezervaci památkáři i ochranáři, kteří střeží například unikátní rašeliniště. Za přírodou a typickými jizerskohorskými staveními sem jezdí tisíce turistů v zimě i v létě. Aby se zachoval původní ráz osady, platí tu stavební uzávěra. Kdo by tu chtěl chalupu, musí koupit nějakou starší nebo postavit novou na starých základech.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video