Milí teroristé, tady máte zelenou

  • 4
Běžnému poplatníkovi může být jedno, zda takový bodrý pán, jako je šéf poslanců ČSSD Ibl, má bezpečnostní prověrku právem, nebo neprávem. Rozumný občan ví, že pan Ibl jeho bezpečnost neohrozí. Spíš se náš řadový volič bude zajímat, zda takové prověřování způsobilosti má smysl.

A zda takzvaný Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) neujídá příliš z chudého rozpočtu.

Nyní si představme, že na místě pana Ibla sedí patřičně plasticky upravený řezač hlav Abú Musá Zarkáví.

Podezření, že bezpečnostní úřad možná prověrky falšuje, nebo dokonce prodává, se pak jeví v úplně jiném, hrozivějším světle.

Pokud je mezi podezřelými i sám bývalý šéf úřadu pan Kadlec a šedá eminence současného premiéra Andrej Surňak, vypadá to ještě hůř.

Protože se pohybujeme v mlhavém prostředí tajných služeb, je celá věc ještě spletitější. Možná začala Bezpečnostní informační služba odposlouchávat šéfa NBÚ Tomáše Kadlece prostě proto, že ho tehdejší šéf BIS Jiří Růžek neměl rád.

Nebyla by to zdaleka první konspirační hra, kterou proti sobě hrají vlivní mužové rozvědky. Důležitost a zároveň problematičnost všech tajných údajů hrozivě vzrostla po jedenáctém září.

V současnosti se vede zásadní debata o tom, jak zlepšit spolupráci šéfů rozvědek a politických elit tak, aby odvrátila příští masový útok na západní civilizaci.

Pokud některý z evropských krtků sítě Al-Kajda sleduje aféru kolem NBÚ, odnese si z ní povzbudivé poučení: Buď se může v Česku k tajným dokumentům dostat prakticky kdokoliv, kdo má vliv nebo peníze, nebo místní rozvědka dělá všechno jiné, než aby honila teroristy.

Pošle do Pákistánu zprávu: Tady udeříme! Toto riziko není naštěstí nijak vysoké, ale existuje. Politici by si ho měli uvědomit a udělat po patnácti letech v tajných službách pořádek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video