Milan Štěch připustil kandidaturu na šéfa Senátu

  • 65
Poněkud kostrbatě místopředseda Senátu za ČSSD Milan Štěch připustil, že by se mohl stát šéfem horní komory Parlamentu. "Tu otázku jsem si také položil a nedošel jsem k zápornému výsledku," odpověděl na otázku v pořadu TV Prima, zda by se o funkci ucházel.

Po volbách má nyní ČSSD v Senátu nadpoloviční většinu a jejím šéfem se proto stane člen sociální demokracie. Ve volbách získala 12 senátorů, ODS osm. Po dvou křeslech brali TOP 09, Severočeši a lidovci, jedno nestraníci. Věci veřejné propadly.

Štěch i současný předseda Přemysl Sobotka z ODS v pořadu Partie televize Prima také potvrdili, že o novém předsedovi Senátu budou kluby ČSSD i ODS jednat v úterý.

Štěch zároveň řekl, že je pro poměrné zastoupení stran ve vedení Senátu a že se sociální demokracie nebude snažit svého méně úspěšného oponenta "válcovat". Právě za takový postup je často kritizována vládní koalice v Poslanecké sněmovně.

Sobotka zase nepřímo kritizoval členy vlády za předčasné informace o možných změnách, které se dotknou životní úrovně lidí.

"Vypouštěli balónky o jakýchsi stokorunách," narážel například Sobotka na snahu ministra financí Miroslava Kalouska na zavedení speciální daně. Podle Sobotky přitom takové plány nebyly se senátory nijak projednávány. "Také to ODS ve volbách poškodilo," dodal Sobotka.

Sobotka také potvrdil sobotní vyjádření šéfa ODS a předsedy vlády Petra Nečase, že zahraniční mise české armády by měl schválit ještě současný Senát. Štěch naproti tomu argumentoval, že mise nesplnily očekávání a jejich účelnost je sporná.

senát

Schvaluje ústavní soudce, kteří mohou rušit zákony (loni dokonce zrušili volby)

Souhlas obou komor parlamentu je nutný (a Sněmovna nemůže Senát přehlasovat):

- při schvalování vojenských misí (např. vojáci do Afghánistánu)

- při schvalování mezinárodních smluv (např. česko-vatikánská smlouva, dohoda s USA o protiraketové obraně)

- při změně volebních pravidel

- při změnách ústavy (musí být dokonce ústavní většina v obou komorách - aktuálně jde o způsob volby prezidenta, imunitu politiků či zavedení klouzavého mandát)

Deset senátorů může nyní (stejně jako 10 poslanců) navrhovat kandidáta na prezidenta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video