Záchranná operace lodi britského námořnictva. (8. června 2015)

Záchranná operace lodi britského námořnictva. (8. června 2015) | foto: Reuters

Cameron chce zastavit migraci. Do Afriky pošle miliony i ve stravenkách

  • 391
Britská vláda chce stáhnout miliony liber, které nyní investuje do jiných projektů po celém světě, a použít je na jediný účel - zastavení přílivu migrantů do Evropy. Zaměřit se chce především na trasu z Libye přes Středozemní moře. V pondělí to řekl britský premiér David Cameron.

Podle Camerona by se peníze z britských projektů měly přesměrovat do zemí jako Niger nebo Eritrea, odkud migranti prchají do Evropy především. Zároveň navrhuje, aby se vláda inspirovala dřívějším programem ministerstva pro mezinárodní rozvoj a rozdávala v uprchlických táborech lidem stravenky. 

Uprchlická krize

Program stravenek začalo ministerstvo v roce 2013 v súdánských uprchlických táborech. Lidem rozdává po dobu tří měsíců jídlo a po dobu sedmi měsíců stravenky. Cílem je, aby se lidé bez domova dostali ke kvalitnímu jídlu včas a pravidelně. Pravidelná strava má vymýtit extrémní chudobu a hlad v zemi.

„Potřebujeme zařídit, aby lidé vůbec neopouštěli svou zemi,“ předeslal před pondělním summitem států G7 Cameron s tím, že státy se podle něj zaměřují na důsledek, nikoli příčinu problému.

Situace se podle něj komplikuje i tím, že v Africe nemá Británie politického partnera. „Musí se stát dvě klíčové věci: vytvořit vládu v Libyi a přerušit spojení mezi naloděním a usazením se v Evropě. To jsou dvě věci, které musíme vzít v úvahu,“ cituje Camerona britský deník The Independent.

Středozemní moře křižují každý den desítky lodí plných migrantů. Zoufalou situaci ilustruje například nedělní záchranná operace britské výsadkové lodi HMS Bulwark. Ta nejprve nalodila 400 migrantů z dřevěné bárky, ale brzy nato posádka zachytila další nafukovací čluny s dohromady dvěma stovkami uprchlíků. Na konci dne měla výsadková loď na palubě 1 200 migrantů a sama musela hlásit stav přetížení, píše britský deník BBC.

Výsadkovou loď vyslala britská vláda do Středozemního moře právě kvůli záchranným operacím. „HMS Bulwark je ve Středozemním moři, protože chceme zachránit životy. Británie je země, která jen nepřihlíží. Jsme země, která má svědomí,“ popsal úkol HMS Bulwark britský premiér David Cameron.

Uprchlíci cestují přes moře ve špatném zdravotním stavu, jsou dehydrovaní, na lodích jsou ženy a děti. Improvizovaná plavidla často nemají ani motor, a dostat se tak k pobřeží Evropy bez pomoci by byl pro ně spíš zázrak. Jen za letošní rok přešlo přes moře do Evropy přes 43 tisíc uprchlíků, což je o padesát procent více než za stejné období loni.

Mnoho z nich pochází z válkou rozvrácené Libye, tudíž jsou označeni za politické uprchlíky. Evropská komise už dříve předeslala, že přemístění z jižních států Evropy mezi zbylé členské státy by se týkalo právě politických uprchlíků, kteří utíkají kvůli záchraně vlastního života (návrh Evropské komise čtěte zde).

20. dubna 2015

Británie se však domnívá, že mnohem více je migrantů, kteří prchají z jiných afrických států a do Evropy nejdou kvůli strachu z války, ale za lepším živobytím.

Hlavní migrační trasy současnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue