Uprchlický hřbitov na řeckém ostrově Lesbos (10. února 2016)

Uprchlický hřbitov na řeckém ostrově Lesbos (10. února 2016) | foto: Reuters

Hřbitovy na Lesbu jsou plné. Těla migrantů pohřbívají v olivovém háji

  • 515
Lesbos (od zpravodajky iDNES.cz) - O vesničce Kato Tritos na Lesbu ještě nedávno moc lidí nevědělo. Svět se o ní dozvěděl až ve chvíli, když v ní místní úředníci nechali zřídit hřbitov pro utonulé běžence. V Egejském moři totiž už utonuly stovky lidí a jejich těla není kam dávat.

Když uprchlická krize v Egejském moři vypukla naplno a statistika utonulých běženců začala znepokojivým tempem růst, místní úředníci zjistili, že na ostrově s 86 000 trvalými obyvateli je nedostatek hřbitovů. Radnice města Mytiléna se proto rozhodla založit nový v olivových hájích obklopujících vesnici Kato Tritos.

„Každé město na ostrově má svůj hřbitov, ale ten v Mytiléně je už teď plný. To je důvod, proč jsme se rozhodli rozšířit hřbitov u Kato Tritos,“ vysvětluje pro iDNES.cz místostarosta města Marios Andriotis.

Do vesnice rozkládající se nad zálivem Jera na jihovýchodě ostrova je to z největšího města na ostrově asi dvacet minut jízdy autem, najít nový hřbitov uprchlíků však není vůbec jednoduché.

Cestu mi ukazuje paní Elena, která pracuje v místním bistru. Proplétáme se úzkými vesnickými uličkami a po několika minutách docházíme k „syrskému hřbitovu“, jak Elena místu posledního odpočinku utonulých běženců přezdívá.

Na první pohled není vidět, ale když Elena rozhodně ukáže mezi stromy, spatřím řadu hrobů s malými kamennými náhrobky. „Syrský hřbitov,“ říká Elena a dvakrát se pokřižuje. Není tu žádná cedule, kříž ani označení. Jen rezavá brána a těla zahrnutá hlínou.

Loni úřady na ostrově nestíhaly pohřbívat utonulé uprchlíky:

5. listopadu 2015

Dětský koutek

Nikdo tu není, ale povalující se krumpáč, lopata a dva čerstvé hroby bez náhrobku dokazují, že hrobníci tu byli nedávno. Malé kamenné náhrobky vypadají všechny stejně. Je na nich jméno nebožtíka, věk a datum. Na některých je přidané i číslo.

Uprchlická krize zblízka

Redaktorka iDNES.cz popisuje situaci uprchlíků v Turecku a Řecku.

Děti jsou pohřbené na nejvzdálenějším kraji hřbitova. Je to jen několik malých hromádek hlíny. Hned první náhrobek napovídá, že je pod ním pochované dvouleté dítě.

Podle pravoslavné praxe jsou těla místních křesťanů na ostrově tři roky po smrti exhumována a přesunuta do kostnice. Většina utonulých migrantů jsou však muslimové a něco takového je pro ně nepřijatelné. Loni v listopadu byla situace natolik vážná, že úřady musely nebožtíky dávat do speciálního mrazícího boxu, než se pro ně najde místo ná hřbitově. To je dnes už minulostí.

Hřbitov v Kato Tiros nezabírá větší plochu než menší zahrada. Kolem je však dost prostoru pro jeho případné rozšíření. Vzhledem k tomu, že v Egejském moři od Nového roku zahynulo už 440 běženců, je to velmi pravděpodobné. „Zatím jsme tam pohřbili 78 lidí,“ říká místostarosta Mytilény.

Hřbitov pro migranty na ostrově Lesbos

Hřbitov pro migranty na ostrově Lesbos

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video