Most přes úžinu Öresund byl až donedávna symbolem propojování Evropy

Most přes úžinu Öresund byl až donedávna symbolem propojování Evropy | foto: Profimedia.cz

Migranti chtěli přeplout z Dánska do Švédska, ztroskotali v ledovém moři

  • 100
Dramaticky skončila plavba čtveřice migrantů, kteří se přes úžinu Öresund snažili dostat do vysněného Švédska. Jejich loď se potopila a jednoho z pasažérů musela ze studené vody vytáhnout pobřežní stráž. Zbylým běžencům se podařilo doplavat na blízké ostrovy. Migranti se chtěli vyhnout hraničním kontrolám.

Běženci žili v dánském uprchlickém táboře, rozhodli se však zkusit štěstí ve Švédsku. Nedaleko Kodaně nasedli do loďky a vydali se na zhruba dvacetikilometrovou plavbu do švédského města Malmö.

Z mostu přes Öresund je pomník uprchlické krize, pro běžence se uzavřel

Krátce po vyplutí se však jejich loď potopila a migranti skončili ve vodě, která má v této době zhruba 8 stupňů Celsia. Dva z trosečníků dopluli na řídce obydlený dánský ostrov Saltholm.

Zde si jich všimli místní, kteří zavolali pobřežní stráž. Ta je krátce poté našla opět v moři, protože se pokoušeli doplavat na umělý ostrov Peberholm, který byl vybudován k propojení mostu přes úžinu s navazujícím tunelem. Zmíněná dvojice se nakonec vrátila na Saltholm. Mezitím k Peberholmu doplaval třetí migrant. Čtvrtého musela z moře zachránit helikoptéra.

Dva běženci stále zůstávají v nemocnici, stav jednoho je vážný a musel být připojen k dýchacímu přístroji. Oznámila to dánská policie.

Místo, kde ztroskotali běženci. Červeně je vyznačen ostrov Saltholm. Modře umělý ostrov Peberholm, kde na dálniční tunel z Kodaně navazuje most do Švédska.

Místo, kde ztroskotali běženci. Červeně je vyznačen ostrov Saltholm. Modře umělý ostrov Peberholm, kde na dálniční tunel z Kodaně navazuje most do Švédska.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Migranti se do Švédska zkoušejí dostat na lodích i pěšky

Do pátrání po běžencích se zapojilo několik lodí, helikoptér i potápěčů. Úřady původně vycházely z toho, že na moři ztroskotalo šest lidí, což se ale později nepotvrdilo.

Švédsko, které má 9,8 milionu obyvatel, za loňský rok přijalo více než 163 000 žadatelů o azyl. Mezi oběma zeměmi byly kvůli uprchlické krizi opět zavedeny hraniční kontroly, jejichž cílem bylo omezit příval žadatelů o azyl. Kontrole dokladů se nevyhnou cestující na trajektech, v autobusech ani vlacích, které do Švédska jezdí přes öresundský most.

Řada migrantů se proto snaží při cestě do Švédska vyhnout kontrolám, několik desítek lidí se například pokusilo přejít most mezi Kodaní a jihošvédským Malmö, další běženci se zase pokoušejí na trajekty proniknout v podvozcích nákladních aut.

Loni v prosinci švédská média informovala o případu, kdy se pět lidí přeplavilo do Švédska na gumovém člunu. Další migranti se od začátku letošního roku občas snaží přejít po dálničním mostu pěšky. I kdyby se jim ovšem podařilo podél dálnice dojít až k moři, čekalo by je nepříjemné překvapení: první čtyři kilometry totiž auta a vlaky projíždějí tunelem, samotný most začíná až na ostrově Peberholm (o pokusech migrantů jsme psali zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video