Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Microsoft v Rusku či Google v Číně nám říká, že kapitalismus není etický

  • 7
Uživatelé internetu po celém světě chovají o kyberprostoru romantické iluze. Většině těch, kdo surfují po webu, poskytuje internet falešný pocit naprosté svobody, moci a anonymity, začíná svůj příspěvek takto obecně francouzský filozof a ekonom Guy Sorman, ale pak již pokračuje konkrétně a aktuálně.

Každou chvilku se nám samozřejmě vtírají nevyžádané zprávy a reklamy, které se podivuhodnou náhodou vztahují k našim důvěrným zvyklostem. Připomínají nám, že jako uživatelé internetu jsme skutečně pod neustálým virtuálním dohledem. Když jsou dohlížitelé motivovaní jen komerčně, jeví se takový "spam" jako menší prohřešek. Jenže v Číně či v Rusku nehlídkují na internetu vlezlí prodavači, ale policie.

Guy Sorman, francouzský filozof a ekonom

Guy Sorman, francouzský filozof a ekonom

Yahoo průkopníkem

Ruští lidskoprávní aktivisté a environmentální organizace Bajkalská ekologická vlna tedy neměli být vůbec překvapeni, když jim zkraje měsíce policisté z masa a kostí – nikoli internetoví roboti – zabavili počítače a soubory, které na nich měli uložené. Za časů Sovětského svazu by KGB tyto protiputinovské disidenty obvinila z duševních poruch. V tomto údajně "novém Rusku" jsou kyberdisidenti obviňováni z porušování práv k duševnímu vlastnictví.

Měli totiž počítače vybavené programy od Microsoftu a nedokázali doložit, že software nepoužívají pirátsky. Konfiskace počítačů prý ruské policii umožní ověřit, zda aktivisty používaný software od Microsoftu byl nebo nebyl nainstalován legálně.

Microsoft a policie premiéra Vladimíra Putina vypadají na první pohled jako prazvláštní spojenci. Jak to s nimi je? Autorizovaní zástupci Microsoftu prohlásili, že nemohou oponovat zásahům ruské policie, protože jejich společnost se sídlem v Seattlu musí ctít ruské zákony. Takové nejednoznačné vyjádření si lze vykládat buď jako aktivní podporu ruské policie, anebo jako pasivní spolupráci. Microsoft byl navíc ruské policii nápomocen už u dřívějších případů vyšetřování nevládních organizací.

Je jasné, že lidskoprávní aktivisté v Rusku by se na Microsoft neměli spoléhat jako na spojence ve svém úsilí vybudovat otevřenější společnost. Přinejlepším nejednoznačné chování Microsoftu ovšem zapadá do jistého vzorce. Vždyť dosavadní praxe internetových společností v autoritářských zemích je konzistentní a chmurná.

Laťku v průkopnickém zavádění aktivní spolupráce internetových a high-tech firem s politickou represí nasadila společnost Yahoo. V roce 2005 Yahoo předala čínské policii kód k identifikaci počítače opozičního novináře Ši Taa. Ši Tao odeslal pochvalnou zprávu o demokracii, již zachytili cenzoři. Po iniciativě Yahoo jej policie zatkla. Ši dodnes zůstává ve vězení.

Yahoo!

Yahoo!

Manažeři Yahoo ve Spojených státech tehdy prohlašovali, že musí dodržovat čínské zákony, obdobně jako Microsoft v Rusku. Ši Taa ve vězeňské cele nepochybně potěšilo zjištění, že Číně nevládne komunistická strana, ale zákon. Vždyť právě za právní řád Ši Tao bojuje.

Ne Gogole, nýbrž Čína je vítězem

U Googlu to alespoň na chvíli vypadalo, že se při svém podnikání v Číně řídí jinými pravidly, neboť se zdálo, že se drží svého všeobecně proklamovaného etického principu: "Nebuď zlý." Na protest proti cenzuře se společnost se sídlem v Silicon Valley v roce 2009 přesunula z pevninské Číny do stále relativně svobodného Hongkongu. Ve vyhledávači umístěném v Hongkongu se čínští interneťáci mohli dočíst o Tchaj-wanu, masakru na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 nebo o dalajlamovi. Na Google.cn se tyto zdroje, stejně jako výsledky vyhledávání využívající mnoho jiných zakázaných výrazů, jednoduše neobjevily.

Zdálo se, že přesun Googlu uvedl do souladu jeho deklarovanou liberální filozofii a obchodní etiku. Jenže tento soulad dlouho nevydržel: ostatně Google akceptoval cenzuru od počátku svého podnikání v Číně v roce 2006, aby si zajistil přístup na čínský trh. Po šesti měsících života na Hongkongu triumfovaly peníze: Google obnovil službu v pevninské Číně, a to s tímtéž rozsahem cenzury jako dříve. V posledku neztratila tvář Komunistická strana Číny, ale Google.

Google - dostupnost sluzeb v Cine

Google - dostupnost sluzeb v Cine

Yahoo, Google a Microsoft tedy prozatím postupují nápadně podobným způsobem: přístup na lukrativní trhy trumfuje nad etickým znepokojením. Nástroje, které nabízejí, jsou politicky neutrální. Disidenti se jich snaží využívat k uskutečňování demokratické agendy. Policie jich využívá k odhalování a represi disidentů. Buď jak buď, Microsoft, Yahoo a Google vydělávají peníze – úplně stejně jako řekněme IBM, která ve 30. letech 20. století prodávala své výpočetní stroje nacistickému režimu: nacisté těchto strojů využili k tomu, aby likvidace jejich obětí byla rutinní a byrokratická.

Nutná chamtivost

Máme být v šoku z toho, že internetové společnosti upřednostní zisky před mravy? Vždyť jde o obyčejné firmy usilující o zisk, tak jako byla IBM v Hitlerově éře. Internetové společnosti mohou spíš než většina ostatních skrývat své skutečné motivy za falešné, demokraticky znějící slogany, ale v posledku propagují své produkty jako všichni ostatní. V reklamě či propagaci omezují volbu slov očekávání zákazníků, nikoli filozofie manažerů, neboť ti povětšinou žádnou nemají.

Kapitalismus je vždycky kompromis: s neetickým chováním výdělečných korporací, které nám přinášejí užitečné nové nástroje, se musíme smířit. Tyto nové nástroje mohou využít Íránci bojující proti diktatuře nebo tibetští disidenti usilující o záchranu své kultury. Lze je ovšem také využít ke sčítání počtu vyhlazených Židů, k uvěznění čínského disidenta nebo likvidaci lidskoprávní skupiny v Rusku.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer během představovaní nové platformy Windows Mobile 7 na barcelonském veletrhu MWC 2010

Šéf Microsoftu Steve Ballmer během představovaní nové platformy Windows Mobile 7 na barcelonském veletrhu MWC 2010

Microsoft v Rusku či Google v Číně nám říká, že kapitalismus není etický: je pouze efektivní. Podnikatelé jsou chamtiví z podstaty: kdyby takoví nebyli, zbankrotovali by. Otevřenou společnost nikdy nevytvoří ani nezachovají ctnostní podnikatelé, stejně jako nikdy nebude vedlejším produktem politického inženýrství. Volnost je, tak jako vždy, úsilím bdělých a svobodných mužů a žen.

Copyright: Project Syndicate, 2010. Z angličtiny přeložil David Daduč; titulek a mezititulky jsou redakční

dovětek redakce

Autor se vší pravděpodobností - a také doufáme - psal svůj příspěvek ještě předtím, než firma Microsoft na svém blogu informovala, že ruským občanským hnutím i tamějšímu nezávislému tisku udělí speciální licenci na své produkty, aby zamezila ruským represivním orgánům v zákrocích, jako byly ty nejen vůči ekologickému hnutí Bajkalská ekologická vlna, nýbrž i například proti listům Novaja gazeta a Samarskaja gazeta.



Video