Brazilský prezident Michel Temer. (31. srpna 2016)

Brazilský prezident Michel Temer. (31. srpna 2016) | foto: AP

Brazilského prezidenta obvinili z korupce, hrozí mu dvanáct let

  • 5
Brazilská prokuratura obvinila prezidenta Michela Temera z přijímání úplatků. Podle AP jde o první případ, kdy úřadující hlava státu největší latinskoamerické země čelí obvinění z trestného činu. O osudu prezidenta rozhodnou v dlouhém procesu poslanci a nejvyšší soud. Pokud ho uzná vinným, hrozí mu až 12 let vězení.

Formální obžalobu prezidenta z „pasivní korupce“ doručil generální prokurátor Rodrigo Janot nejvyššímu soudu. Žalobu nyní posoudí soudce Edson Fachin, pověřený tímto případem, a rozhodne, zda ji předá poslancům. Pokud ji dolní komora dvoutřetinovou většinou schválí, bude prezident dočasně odvolán a ve lhůtě 180 dnů se bude žalobou zabývat nejvyšší soud. Ten pak může Temerovi vyměřit i trest vězení.

Poslanci Temerovy koalice jsou si ale podle AP jisti, že mají v parlamentu potřebný počet hlasů, aby celý proces zablokovali. Pokud se nenajdou dvě třetiny poslanců, které Temerovi vyjádří podporu, převezme dočasně pravomoci hlavy státu jeho spojenec a předseda dolní komory Kongresu Rodrigo Maia. I ten je ale podle brazilského tisku vyšetřován kvůli korupci.

Španělský list El País v této souvislosti připomněl, že značná část členů brazilského parlamentu z většiny v něm zastoupených stran je rovněž vyšetřována v souvislosti s korupcí. Vyšetřován je kromě předsedy dolní komory i šéf Senátu Eunicio Oliveira, který je druhý v nástupnictví do čela země v případě Temerova soudu. Třetí v nástupnictví pro případ odvolání prezidenta je předsedkyně nejvyššího soudu Carmen Lucíaová.

V hlavní roli nahrávka

Podle aktuálního obvinění přijal Temer přímo, či přes prostředníky v období mezi letošním březnem a dubnem úplatek půl milionu brazilských realů (3,5 milionu Kč). Dostat ho měl od brazilského podnikatele Joesleyho Batisty, šéfa velkého masokombinátu JBS. Batista čelí vyšetřování kvůli korupci v kauze kolem zkaženého masa.

Korupční kauza kolem prezidenta Temera vypukla v polovině května, když brazilský tisk informoval o nahrávce Temerovy březnové schůzky s Batistou. Prezident přiznal, že se s Batistou sešel, popřel ale jakoukoli spojitost s korupcí. Nahrávka byla podle něj zmanipulovaná.

Audiozáznam zachycuje schůzku, na níž Batista Temera informuje, že zaplatí bývalému předsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení, a Temer s tím podle výkladu brazilského tisku souhlasí. Cunha, jenž býval vlivným mužem Temerovy politické strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Peníze měl dostat za to, aby nevypovídal výměnou za snížení trestu.

V souvislosti s nahrávkou už v květnu nejvyšší státní zastupitelství předběžně obvinilo prezidenta z maření vyšetřování korupce.

Konzervativec Temer převzal moc v Brazílii z pozice viceprezidenta loni po sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové, které se staly osudnými neústavní manipulace s výsledky rozpočtu. V minulých týdnech odmítl všechna obvinění vznesená proti němu a uvedl, že z úřadu neodstoupí. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění ho přitom podpořilo jen sedm procent dotázaných a od května se konala v ulicích brazilských města řada velkých protivládních demonstrací.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video