Eva Michaláková  s jedním ze svých synů. Norské úřady obě děti rodičům odebraly...

Eva Michaláková s jedním ze svých synů. Norské úřady obě děti rodičům odebraly v květnu 2011. | foto:  foto: Archiv Evy Michalákové

Matka říká jen to, co se jí hodí, reagují Norové na kauzu Michalákových

  • 1307
Norská ambasáda v Praze se ostře ohradila proti způsobu, jakým česká veřejnost a média interpretují kauzu odebrání dvou synů Evy Michalákové norskými úřady. Podle úřadu Michaláková zveřejňuje jen neúplné informace, a naopak zamlčuje důvody, které skutečně vedly k odebrání synů.

„Není pravda, že orgán péče o dítě děti rodičům Michalákovým odebral, aniž by k tomu měl dobré důvody. Matka chlapců českým úřadům, médiím a veřejnosti sdělila neúplné informace, přičemž se rozhodla nezveřejnit podrobnosti, z nichž by bylo zřejmé, že bylo rozhodnutí odebrat děti nutné a naléhavé,“ píše norské velvyslanectví v tiskovém prohlášení.

Úřad zároveň dodává, že orgán péče o dítě nemůže zveřejnit důvody, proč bylo nutné syny matce odebrat, neboť by to narušilo soukromí dětí i jejich rodičů.

Reakce Evy Michalákové

Matka chlapců Eva Michaláková s vyjádřením norské ambasády nesouhlasí. „Nic jsem nezatajila. Naopak, mí čeští právní zástupci mají veškeré dokumenty k případu a je také v zájmu mých dětí, abych nic nezatajovala. Nemám důvod, proč bych to dělala,“ řekla iDNES.cz Michaláková.

Podle ní ambasáda některé věci nepopisuje tak, jak byly. „Není například pravda, že by chlapci žili celý život v Norsku, jak je uváděno. D. žil skoro rok v Česku, než jsme si vyřídili veškeré doklady,“ dodala.

Rozhovor s Evou Michalákovou čtěte zde.

Norská sociální služba Barnevern Evě Michálkové dva syny odebrala před necelými čtyřmi roky. Úředníci teď navrhli, aby se mohla matka s dětmi setkat dvakrát ročně jen na patnáct minut. Dosud měla nárok na dvouhodinové setkání. (více čtěte zde)

„Bratři Michalákovi se narodili v Norsku a žili v Norsku po celý život. Stejně tak jejich matka žije v Norsku,“ upozorňuje ambasáda s tím, že tamní zákon na ochranu dětí platí pro všechny bez ohledu na jejich národnost.

Podle ambasády není možné, aby Barnevern děti odebral jen kvůli „maličkostem“. „Odebrání dětí rodičům je vždy až nejzazší řešení. Úřad může jen reagovat na situaci v rodině, pokud je dítě závažným způsobem zanedbáváno,“ doplnil úřad s tím, že důvody pro odebrání se týkají jak otce, tak matky dětí.

Velvyslanectví upozorňuje, že se v Česku v případu objevilo množství nesprávných a zavádějících tvrzení. 

„Rozhodnutí o odebrání dětí musí být vždy a nutně to nejlepší řešení pro dítě například tehdy, pokud situace v domácnosti představuje bezprostřední riziko pro jeho zdraví nebo vývoj, nebo pokud se rodiče nejsou schopni o dítě pořádně starat,“ vysvětluje ambasáda. Tvrdí, že není pravda, že by norské úřady při řešení pochybily.

„Oběma chlapcům Michalákovým se údajně v pěstounské péči daří dobře a jejich situace se postupně zlepšuje. Je na všech zúčastněných úřadech, aby rozhodly, zda je v zájmu bratrů Michalákových, aby se vrátili k matce, do České republiky, nebo zda mají zůstat v pěstounské péči,“ uzavírá ambasáda.

S norskou velvyslankyní v Česku Siri Ellen Sletnerovou chce ve středu jednat premiér Bohuslav Sobotka. Tématem schůzky má přitom být i případ Evy Michalákové.  

Na začátku kauzy bylo oznámení mateřské školy, kam chlapci chodili. Ta v březnu 2011 a o měsíc později tamějšímu městskému úřadu oznámila, že má podezření na sexuální zneužívání staršího ze synů. Podle školky měl krev ve stolici či rozšířený konečník.

Školka také vycházela z toho, co jim oba chlapci uvedli. Na základě tohoto oznámení později úřady rozhodly o odebrání dětí. Zároveň bylo podáno ze strany úřadů několik trestních oznámení na rodiče. Policie ale všechna odložila. Podle matky šlo o nedorozumění a také vyústění sporů s učitelkami z mateřské školy. Otec zdravotní stav dětí vysvětloval chorobou trávicího ústrojí. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video